کاخ سفید در تهران – موزه ملت

کاخ سفید در دهه 30 میلادی (1930) بنا شده است و یکی از برجسته ترین بناهای مجموعه موزه های سعدآباد می باشد. بیشتر آنچه در این ساختمان یا عمارت 5000 متر مکعبی و 54 اتاقه می بینید، از دوران سلطنت رضاشاه (79-1942) به جا مانده اند. تغییرات جزئی و کوچکی پس از انقلاب اسلامی در آن صورت گرفته است. این کاخ مملو از اسباب و اثاثیه ی گرانبها و تجملاتی، تابلوهای نقاشی، پوست ببر و فرش های دستباف گران قیمت می باشد. در طبقه ی بالا، تالار تشریفاتی یا مراسمات است که دارای یک فرش به ابعاد 143 مترمکعب است که گفته می شود بزرگترین فرش دستباف موجود در ایران می باشد.

کاخ سفید در تهران - موزه ملت

تالار غذاخوری مجاور، فرشی مشابه به همین دارد و در همین اتاق تالار است که شاه متقاعد می شود که در کاخ به صورت پنهانی میکروفون کار گذاشته شده و میزی را به وسط اتاق می کشد و پافشاری می کند که او و ژنرال آمریکایی به عنوان سرگرمی قبل از صحبت کردن بالای میز بنشینند.

کاخ سفید در تهران - موزه ملت

دو چکمه ی برنزی که بیرون کاخ ایستاده اند، تنها آثار و بقایای به جا مانده از تندیس بزرگ رضاشاه هستند.

بازدید از پلکان نردبانی که از جنس فولاد ضد زنگ است و در طبقه ی همکف و پشت کاخ سفید قرار دارند را از دست ندهید. این پلکان به شکل حلزونی به سمت پایین و به موزه ی هنر ملت در زیرزمین ختم می شود. کلکسیون آثار این موزه توسط فرح دیبا، آخرین همسر شاه گردآوری و گلچین شده است که شامل آثاری از سراسر جهان اسلام می باشد.

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ