موزه ملی ایران در تهران کجاست؟

موزه ملی ایران شاید به بزرگی موزه لوور پاریس نباشد، اما پر از تاریخ باشکوه ایران است. این مجموعه شامل سرامیک ها، ظروف سفالی، تندیس های سنگی و حکاکی شده ی بسیار زیبایی می باشد. بیشتر این آثار حاصل کاوش پرسپولیس، اسماعیل آباد (نزدیک قزوین)، شوش ، ری و ترنج تپه هستند. متأسفانه، این گنج های ارزشمند بدون توضیحات لازم به نمایش گذاشته شده اند و کمبود اطلاعات لازم باعث می شود تا شما برای بازدید از این موزه به بروشورها نیاز داشته باشید.

موزه ملی ایران در تهران کجاست؟

معماری این بنا، توسط معماری فرانسوی به نام آندره گدار صورت گرفته و در سال 1928 نیز کامل شده است. این بنا در واقع یکی از جذابترین بناهای مدرن شهر تهران می باشد که به سبک فولتس ساسانی، به خصوص ایوان تیسفون با هنر آجرکاری دکواستایل ساخته شده است.

برخی آثار مثل شیر بالدار را از نواحی شوش کاوش کرده اند. شوش منبع برخی آثار شگفت انگیز دیگری مانند کوزه ها و ظروفی به شکل حیوانات و آجرهای شیشه ای رنگارنگی که به شکل خاصی زینت داده شده بودند و موجودی اسطوره ای با دو بال نیز بوده است. به هر حال تمدن شوش به هزاران سال پیش برمی گردد. یک کپی از دیوریت (سنگ آذرین سبز یا خاکستری) نیز جزئی از اثر هنری قانون حمورابی بابلی است که در سال 1901 در شوش یافت شد و نمایانگر اثر اصلی آن در پاریس است.

موزه ملی ایران در تهران کجاست؟

نمایش دادن آثاری از پرسپولیس که شامل سر بزرگ انسانی، کتیبه ای نوشته شده با خط میخی و حاشیه ی برجسته آن، که اظهارکننده و نشان دهنده قدرت و کشش خدای خشایارشاه بود و هال اصلی کاخ آپادانا که پوشیده از موزائیک های شیشه ای نیز از جاذبه های دیگر این موزه ی باستانی است. کتیبه ی دیگری که به نمایش گذاشته شده است، کتیبه ای است سه زبانه از زمان داریوش اول، سر بزرگ سنگی گاو نر، حکاکی های روی پلکان نردبانی و یک مجسمه ی سگ نشسته که گویی طی همین چند هفته اخیر حکاکی شده است و چهار لوح حکاکی شده با خط میخی، همه و همه بر شکوه و عظمت این موزه افزوده اند.

موزه ملی ایران در تهران کجاست؟

یکی از شگفت انگیزترین آثار به نمایش گذاشته شده، مردی است نمکی از زنجان که تصور می شود یک معدنچی بوده که در حدود قرن 3 یا 4 پس از میلاد مسیح، فوت کرده باشد. موها و ریش های سفیدش و بخشی از چکمه ی چرمی اش به وسیله ی نمک همچنان حفظ شده اند. برنزهای لرستان نیز بخش مهم و جذاب دیگری است که قدمت آن به قرن 8 قبل از میلاد مسیح برمی گردد. همچنین کافه ای در حیاط اصلی پشت موزه قراردارد که بین ساعات 9:00 تا 17:00 باز است.

موزه ملی ایران در تهران کجاست؟

موزه ملی ایران در میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی‌تیر، خیابان پروفسور رولن قرار دارد.

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ