موزه ملی آمستردام‌

موزه ملی آمستردام‌ یا ریجکس یکی از بهترین موزه های هنری جهان است که آثار هنرمندان مشهوری همچون رامبرنت، ورمیر، ونگوگ و همچنین ۷۵۰۰ شاهکار هنری دیگر را در مساحتی بالغ بر ۱.۵ کیلومتر به نمایش عموم می گذارد. شما می توانید برای معطل نشدن در صف طولانی بازدیدکنندگان قبل از ساعت ده صبح و یا بعد از سه بعدازظهر برای خرید بلیط حضوری اقدام کنید و یا با خرید آنلاین بلیط از موزه دیدن کنید.

موزه ملی آمستردام‌

در طبقه دوم برجسته ترین آثار موزه که مربوط به دوران طلایی هلند است توجه شما را به خود جلب می کند. نقاشی های زیبای ورمیر و دهووچ شما را به سفری در زندگی روزمره قرن هفدهم خواهد برد. تابلو نگاه شب (۱۶۴۲) رامبرنت که به عقیده خودش بهترین شاهکار اوست نیز در این طبقه قرار دارد. در ابتدا شرکت فرانس (رهبر شبه نظامیان) لقب دیده بان شب را به خاطر لایه های خاکستری روی تابلو به این اثر هنری داد.

این موزه پر از شاهکارهای هنری است که دیدن آن ها خالی از لطف نیست. از جمله ظروف سفالی و چینی دلفر و همچنین سه خانه عروسکی بسیار زیبا از قرن هفدهم. این موزه مجموعه ی کوچکی از هنر آسیایی را نیز در خود جای داده است. درهای باغ های زیبا و سرسبز اطراف آن نیز به روی تمامی بازدیدکنندگان باز هستند. رستوران این مجموعه نیز دارنده ستاره میشلن است.

موزه ملی آمستردام‌

دارندگان کارت موزه بدون انتظار در صف طولانی گیشه بلیط، وارد موزه می شوند. این در حالی است که بقیه افراد برای داشتن کارت موزه ملی آمستردام‌ باید ۲.۵۰ یورو پرداخت کنند.

در دسامبر ۲۰۰۳ ساختمان اصلی موزه به خاطر یک نوسازی بزرگ بسته شد. در زمان انجام نوسازی حدود ۴۰۰ اثر موزه از جمله نقاشی معروف رامبرنت و دیگر شاهکار های هنری قرن ۱۷ در بخشی از ساختمان در معرض دید عموم قرار گرفتند.

بازسازی یا به بیان بهتر نوسازی موزه ریجکس توسط معماران اسپانیایی آنتونیوکروز و آنتونیو اورتیز طراحی شد و بسیاری از تزئینات قدیمی موزه نیز دوباره مورد استفاده قرار گرفت. در فرایند این بازسازی کف حیاط موزه نیز برداشته شد. مدت پیشنهادی مرمت موزه ۵ سال بود اما با تعویق به وجود آمده حدود ۱۰سال به طول انجامید و هزینه ای بالغ بر ۳۷۵ میلیون یورو را نیز در برداشت.

موزه ملی آمستردام‌

سرانجام بازسازی در ۱۶ جولای ۲۰۱۲ به پایان رسید و در مارس ۲۰۱۳ قسمت هایی از این موزه که به بخش های دیگر منتقل شده بود به ساختمان اصلی بازگردادنده شدند. تابلو نگاه شب نیز به  جای اصلی خودش که  تالار مشاهیر بود بازگشت.

در ۱۳ آوریل ۲۰۱۳ ساختمان اصلی توسط ملکه برتیس افتتاح شد و در تاریخ ۱ نوامبر ۲۰۱۴ ساختمان های دیگر نیز با نمایشگاهی مدرن بازگشایی شدند .

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ