مسجد رستم پاشا استانبول

مسجد رستم پاشا استانبول ، یک مسجد کوچک در مرکز شهر و یکی از شلوغ ترین محله های استانبول می باشد و به عنوان جواهر معماری ترکیه نیز شناخته می شود. این مسجد در سال ۱۵۶۰ به دستور رستم پاشا داماد و وزیر اعظم، سلطان سلیمان، توسط معماری به نام سینان، معمار معروف دوره عثمانی ساخته شد. این بنا به نوبه ی خود نمونه ای شاهکار از کاشی کاری دوره عثمانی است. البته اگر قصد سفر به ترکیه را دارید توجه داشته باشید که این مکان در حال بازسازی می باشد.

مسجد رستم پاشا استانبول

ساختمان مسجد رستم پاشا استانبول روی طاق گذرگاه ها و یک طبقه بالاتر از سطح زمین ساخته شده است که همین امر باعث شده درون مسجد از هرگونه ازدحام و سر و صدای خیابان های اطراف در امان باشد. با عبور از پلکانی مارپیچی که در بازار حصیربافان قرار دارد به حیاط مسجد می رسیم که سراسر با کاشی های ایزنیک مزین شده و توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. پلکان دیگری نیز در کوچه سمت راست قرار دارد که مستقیم به قسمت شمالی مسجد و گلدسته ی طلایی آن می رسد. ساختمان داخلی مسجد سقفی گنبدی شکل با چهارستون کاشی کاری شده ی بسیار زیبا دارد.

مسجد رستم پاشا استانبول

هدف رستم پاشا از این سبک کاشی کاری ها نشان دادن قدرت و نفوذش بود چرا که کاشی های ایزنیک بسیار گران بها بودند. هرچند که گفته می شود، او هرگز در این کار موفق نبود، زیرا اطرافیانش از او به عنوان فردی نفرت انگیز و بداقبال یاد می کردند. وی در آستانه ازدواجش با دختر محبوب سلطان سلیمان میرمیراه، به شپش مبتلا شد که دلیلش را نیز توطئه ای از طرف شاهزاده مصطفی می دانست. سرانجام رستم پاشا با زیرکی و نفوذ خود در سلطان توانست درسال ۱۵۵۳ حکم قتل مصطفی را بگیرد.

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ