موزه فرش استانبول

عمارت موزه فرش استانبول در قرن هجدهم ‌به مجموعه تاریخی ایاصوفیه اضافه شد و فرش هایی را که از قرن ۱۴ تا ۱۸ از مساجد سراسر کشور جمع آوری شده بودند را در خود جای داد. ورودی این موزه دروازه ای تماشایی به سبک باروک دارد که به محض ورود به موزه، نمای عالی از تاریخ فرش آناتولی توجه شما را به خود جلب می کند.

موزه فرش استانبول

این موزه شامل سه گالری است که هر کدام از ورودی گالری ها مجهز به سیستم کنترل رطوبت هستند.

اولین گالری آن نمونه هایی از فرش های اولیه آناتولی با طرح های هندسی و انتزاعی هستند که به فرش های هولبین شهرت پیدا کرده اند و دلیل این نام گذاری، جوان هنرمند هلندی هنس هولبین است که در نقاشی های خود از این طرح ها استفاده کرده است. فرش های موجود در این بخش از مشهورترین فرش های ترکیه (یوساک) هستند که به قرن ۱۶ و ۱۷ برمی گردند.

موزه فرش استانبول

گالری دوم این موزه قالی هایی را با نقوش شرقی و مرکزی آناتولی و طرح هایی ستاره شکل به نمایش می گذارد که گفته می شود از طرح محراب مساجد الهام گرفته شده اند. (تابلوهایی برای رمز گشایی و راهنمایی موجود است). فرشی از مسجد مصطفی و قرن ۱۹ در انتهای سمت چپ سالن قرار دارد که دیدن آن خالی از لطف نیست.

موزه فرش استانبول

گالری سوم فرش هایی چشم گیر از قرن هفدهم و هجدهم را از جمله فرش هایی از مسجد سلیمانیه و مسجد کبود را در خود جای داده است. این نمونه ها، نمونه ای از آخرین قالی هایی هستند که نشان دهنده دعا کردن در یک صف و در کنار همدیگر است.

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ