کلیسای جامع سنت مارکو

با توجه به کثرت گنبدها و بیش از 8000 متر مربع موزائیک درخشان، کلیسای جامع سنت مارکو یک چشم انداز فراموش نشدنی است. این کلیسا در قرن 9 به عنوان خانه جسد سنت مارکو تاسیس شد. سپس بازرگانان حیله گر ونیزی جسد را درون بشکه های گوشت خوک به صورت قاچاقی از مصر به ونیز منتقل کردند. وقتی ساختمان اصلی کلیسا در سال 932 سوخته شد، ونیز کلیسا را با گنبدهای رومی، طرح یک صلیب یونانی و دیوار هایی از جنس مرمر از سوریه، فلسطین و مصر به صورت تصویری جهانی برای خود بازسازی کرد.

کلیسای جامع سنت مارکو

باور نکردنی است ولی این کلیسای مجلل، کلیسای خصوصی حاکم شهر ونیز بوده است. این کلیسا در سال 1807 پس از فروپاشی جمهوری به عنوان کلیسای جامع ونیز به رسمیت شناخته شد و به عنوان جایگزین کلیسای سنت پیتر کاستلو که به مراتب وقار کمتری داشت، برگزیده شد.

نمای کلیسای جامع سنت مارکو مواج و رگه دار مانند موج دریاست، پنج دروازه فرورفته آن با موزائیک های خیره کننده و طاق های سنگ کاری شده درخشان پر شده است. قبل از غروب خورشید که تابش آن کمتر می شود و در پایان غروب می کند، موزائیک های طلایی کلیسا درخشان و برافروخته تر می شوند. قدیمی ترین موزائیک در نما متعلق به سال 1270 است و بالای پنجره ای در دروازه سمت چپ قرار دارد که بدن دزدیده شده سنت مارکو را که به کلیسا آورده شده، به تصویر می کشد.

زمینه در سه پنجره ی دیگر، از جمله 1660 موزائیک در بالای دروازه دوم از سمت راست کپی و بازتاب داده شده که مقامات دولتی را در حالی که جسد سنت مارکو را در بشکه گوشت خوک به حال خود رها کرده اند نشان می دهد. دروازه های باعظمت دیگر به واسطه دروازه اصلی و میانی ساخته شده اند و زیر یک قوس سه گانه باشکوه، ستون های سنگ آذرین بنفش مصری و برجستگی های سنگی پیچیده مربوط به قرن 13 تا 14 قرار گرفته اند.

کلیسای جامع سنت مارکو

ورود به کلیسا نیاز به هزینه ای ندارد و شما می توانید آزادانه در محیط آن قدم بزنید، اگرچه برای ورود شما باید لباسی با شرم و حیای کافی بپوشید (یعنی زانو ها و شانه ها پوشیده باشد) و بارهای سفر را در گوشه آتنیو سن باسو در سمت چپ دفتر کیف ها بگذارید. کسانی که مایل هستند به سادگی در مراسم دعا یا عشاء ربانی شرکت کنند، می توانند از پورتا دی فیوری در قسمت شمالی کلیسا وارد شوند.

چشمک زدن موزائیک های تابان سقف کلیسا اولین چیزی است که در نگاه اجمالی خود به آن برمی خورید ، بیشتر این موزائیک ها با روکش صیقلی طلای 24عیار پوشیده شده اند ، این کار در واقع جهت نشان دادن روح الهی صورت گرفته است. دقیقا در راهرو قدیمی ترین موزائیک های کلیسا قرار دارند . تصویر رسول (فرستاده) و حضرت مریم ، بیش از 950 سال است که به عنوان نگهبان در بالای درب اصلی خود نمایی می کنند. درون کلیسای شایسته ، سه گنبد طلایی برای جلب توجه مخاطبان قرار دارد . تصاویر در نظر گرفته شده ، از ابتدا تا انتهای محراب قابل خواندن هستند ، بنابراین اولین طاقی که می بینید در واقع آخرین آن هاست . گنبد عید پنجاهه ، روح القدس را توسط پرنده ای در حال پرتاب زبانه آتش به سمت سران قدسیان نشان می دهد . در اواسط قرن سیزدهم ، فرشتگان در حال پرواز دور طرح اصلی حضرت مسیح کشیده شدند .

گنبد پیامبران بهترین نما از پشت محراب اصلی است که محل قرارگرفتن تابوت ساده جسد سنت مارکو است . اما دلیل اصلی گردشگران برای پرداخت دو یورو و ورود به این مکان ، دیدن تابوت پالا دورو ، تندیس طلایی که با 2000 زمرد سبز تزئین شده ، یاقوت ارغوانی ، یاقوت کبود ، یاقوت سرخ ، مروارید و سنگ های قیمتی دیگر است .در واقع  نما کم ارزش ترین ابزار است، به هر حال بر اساس حقایق کتاب انجیل پی بره اند، که ساخت تزئینات از سال 967 پس از میلاد مسیح آغاز شده و در سال 1209 توسط طلاکار اهل ونیز شاخ و برگ داده شده است. مقدسین میناکاری شده دارای ریش ژولیده و جنگلی و چشمانی کاملا باز هستند ، که روی تصویر حضرت مسیح تعبیه شده اند .

کلیسای جامع سنت مارکو

دیگر اجساد ، استخوان ها و و غنائم جنگی از جنگ های صلیبی گنجینه را پر کرده اند ( ورودی 3 یورو ) و گنجینه های بیشتری در موزه طبقه بالا قرار دارند که از طریق راهرو قابل دسترس است . ارابه سنت مارک ( که به نام ارابه پیروزی هم شناخته می شود ) و گروهی از 4 اسب برنزی  قبل از اینکه به کلیسا بازگردند ،  از قسطنطنیه غارت شده و توسط ناپلئون به پاریس فرستاده شدند . اصل آن ها در حال حاضر درون کلیسا نگهداری می شود ، یک درب به لاجو دی کاوالی که محل نگهداری آن هاست هدایت می شود.

اواسط سپتامبر و اکتبر ، مسیحیان تور راهنمای گشت و گذار رایگان برگزار  کرده و پیام های مختلف الهی موجود در موزائیک ها و سازه را شرح می دهند . آن ها این کار را در روزهای مختلف به زبان های مختلف انجام می دهند . برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید در این باره جست و جو کنید.

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ