مسجد یاووز سلطان سلیم استانبول

سلطانی که مسجد یاووز سلطان سلیم استانبول به نام او شهرت یافته (پدر سلیمان سلیم اول، مشهور به  “Grim”)، به کشتن دو برادر، شش برادر زاده و سه پسرش به منظور جانشینی امپراطوری سلیمان متهم است. با این وجود، او موفق شد اوضاع را برای موفقیت پسرش در جانشینی برای امپراتوری مهیا کند.

مسجد یاووز سلطان سلیم استانبول

موقعیت مسجد سلطان سلیم در بالای تپه ی قدیمی پنجم شهر است. تراس آن دارای چشم انداز وسیع مشرف بر مسجد Goldern Horn یا شاخ طلایی بوده (مسجدی که در سمت راست مسجد سلیمانیه، می بینید) و به دلیل موقعیت مناسب خود تبدیل به مکانی برای گردش و آرامش شده است. آرامگاه سلطان سلیم در باغی پشت مسجد است.

مسجد در منطقه ی جذاب چاراشامبا، یکی از محافل محافظه کارانه شهر، واقع شده است. زنان با چادرهای سیاه و مردان با ریش های بلند و لباس های سنتی در همه جا دیده می شوند. در مسجد اسماعیل آقا ( مرکز فرقه ی صوفی )، مردم بیشتر به اقامه نماز مشغول هستند. کنار آن یک پارک بزرگ آبی وجود دارد که در اصل یک مخزن آب رومی باز در  5 قرن می باشد؛ این مکان اکنون زمین بازی مانند بسکتبال و یک زمین بازی عالی برای کودکان  است.

ساخت این مسجد در سال ۱۵۲۲ آغاز شده و در سال ۱۵۲۹ به اتمام رسیده است. معماری اش ساده، اما ظریف است. درب و پنجره‌ها از جنس چوب اعلی، عاج و مروارید تزیین‌ شده‌اند که ویژگی های متمایز تری ارائه می دهند.

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ