خانه جیم تامپسون در بانکوک

این محوطه جنگلی، در واقع خانه پیشین کارآفرین آمریکایی صنعت ابریشم و مجموعه دار آثار هنری است. تامپسون سال 1906 در Delaware به دنیا آمد، او زمان جنگ جهانی دوم در تایلند، مدت کوتاهی را به عنوان پیش قراول سازمان CIA در دفتر خدمات استراتژیک خدمت کرد. او که دوران پس از جنگ را در بانکوک به سر می برد، شیفته ابریشم های دستبافت همسایگانش شد و همین امر حس تجارت در وی را شکوفا کرد؛ او نمونه هایی از کارهای همسایگانش را برای خانه های مد در لندن، میلان و پاریس فرستاد و به تدریج توانست مشتریان ثابتی را در سرتاسر جهان پیدا کند. با سیر و گشت همراه شوید تا خانه جیم تامپسون در بانکوک را بیشتر بشناسید.

خانه جیم تامپسون در بانکوک

علاوه بر منسوجات، تامپسون قطعاتی از خانه های متروک تایلندی را جمع آوری کرده و آن ها را در محل فعلی خود در سال 1959 بازساری کرد. برخی از خانه ها از پایتخت سلطنتی قدیمی Ayuthaya و برخی دیگر از روستای Baan Kura با عبور از کانال klorng (این کانال با نام Khlong شناخته می شود)   آورده شده اند. حرکت قابل توجه از سنت مرسوم این است که قسمت بیرونی دیوار، قسمت درونی دیوار در خانه را نمایان می کند. همچنین مجموعه ای کوچک ولی باشکوه از مجموعه آثار آسیایی و وسایل شخصی متعلق به او در خانه اصلی به نمایش گذاشته شده اند.

داستان تامپسون به عنوان بهترین خارجی سازگار با بانکوک پایان نیافت، اما در سال 1967 بود که وقتی تامپسون برای پیاده روی به ارتفاعات کامرون در غرب مالزی رفته بود به طور مرموزی ناپدید شد. در همان سال خواهرش در آمریکا به قتل رسید و این ها نظریه هایی را راجب به توطئه، علیه تامپسون به وجود می آورد. آیا عامل این کار جاسوسی کمونیستی بود؟ آیا رقبای تجاری این کار را کردند؟ یا یک ببر او را به قتل رساند؟ اگرچه این راز هرگز برملا نشد، ولی مشخصات تامپسون که توسط روزنامه نگار آمریکایی Joshua Kurlantzick گردآوری شده است، نشان می دهد، که موضع ضد آمریکایی تامپسون در اواخر دوران زندگی اش، ممکن است او را به هدفی پنهانی برای سرکوب، توسط CIA تبدیل کرده باشد.

مراقب کسانی که در کوچه نزدیک به خانه تامپسون مشغول مشتری جلب کردن هستند باشید، آن ها می گویند خانه بسته است و شما را از مقصد اصلی دور کرده و به خریدی شگفت انگیز جذب می کنند

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ