کاخ دلمه باغچه استانبول

این روزها بین معماران و کارشناسان معمول است که تحت تاثیر استادان زیبایی شناختی Bauhaus، ساختمان هایی چون دلمه باغچه را مورد انتقاد قرار دهند. با این حال جمعیتی که در این کاخ باشکوه پادشاهی که از نظر ظاهر بیرونی و درونی نئوکلاسیک است، ازدحام کرده اند، هرگز این اهانت بزرگ را با این وضوح به اشتراک نمی گذارند. آن ها در این مکان جمع شده اند تا از Selamlik (سالن های سلطنتی) Haren و Veliaht Dairesi (آپارتمان تاج و تخت شاهزاده) بازدید کنند. این دومین موزه ی نقاشی ملی کاخ ها است که می توان از آن با یک بلیط Selamlik یا Haren بازدید کرد. مطمئنا فلسفه ی سلطان عبدالحمید (61-1839) این بود که تصمیم گرفت دربار امپراطوری خویش را از Topkapi به قصر جدیدی در سواحل Bosphorus منتقل کند. او کاخ دلمه باغچه استانبول (پر از باغ) را به عنوان مقصد خود انتخاب کرد.

کاخ دلمه باغچه استانبول

مکانی که پیشینیان وی یعنی سلطان احمد اول و سلطان عثمان دوم آن را تصرف کردند تا بتوانند یک پارک سلطنتی که با دکه ها و سالن های زیبای چوبی کامل می شد را در آن ایجاد کنند. عبدالمجید به معماران دربار، Nikogos و Garabed Balyan فرمان داد تا آنچنان کاخ عثمانی- اروپایی احداث کنند که همه را تحت تاثیر قرار بدهد. اما معمار کاخ قدیمی عثمانی گریخت و در نتیجه طراح اپرای پاریس را آوردند تا طراحی بخش های داخلی را انجام دهد که این امر احتمالا نمایش اغراق آمیز آن ها را بیان می کند.

در سال 1854 ساخت و ساز آن به پایان رسید و سلطان و خانواده اش نیز دو سال بعد به آن جا نقل مکان کردند. آنچه که موجب حیرت همگان شد این بود که پروژه ی بی نظیر عبدالمجید به ورشکستگی امپراطوری وی سرعت بخشید و بدین ترتیب سلسله ی عثمانی را پایان داد. در سال های اولیه ی جمهوری، آتاتورک از کاخ به عنوان پایگاه خویش در استانبول استفاده می کرد. وی در 10 نوامبر 1938 درگذشت.

در بخش ورودی توریستی کاخ، یک دروازه ی امپراطوری مجلل همراه با یک برج ساعت زیبا در داخل آن وجود دارد. Sarkis Balyan برج را از سال 1890 تا 1895 برای سلطان عبدالحمید دوم (1909-1876) طراحی کرد. در نزدیکی این منطقه یک کافه با فضای باز مشرف به Bosphorus و با قیمت بسیار مناسبی وجود دارد.

کاخ دلمه باغچه استانبول

در ابتدای ورودی باغچه های دلپذیر، کاخ دلمه باغچه استانبول به سه بخش تقسیم می شود. ورود به کاخ از طریق راهنمای تور صورت می گیرد و با ازدهام شدید مردم (بالای 50نفر در هر گروه) همراه است. راهنمایان بیشتر بر روی بازدید از Selamlik تمرکز می کنند ولی بخش هایی از Haren را نیز به بازدیدکنندگان نشان می دهند. شما همچنین می توانید بطور جداگانه از نقاشی های ملی کاخ ها بازدید کنید. در فصل های شلوغ سال، تورهای زبان انگلیسی، تنها 10 دقیقه از کاخ دیدن می کنند ولی هنگامی که فضا خلوتتر باشد، زمان بازدید آن ها از کاخ حتی به 25 دقیقه نیز می رسد.

توجه داشته باشید که تعداد بازدیدکنندگان از کاخ محدود به 3000 نفر در روز است و این رقم اغلب در تعطیلات و اواخر هفته به اوج خود می رسد. پس تا آنجایی که امکان دارد اواسط هفته از کاخ دیدن کنید و حتی با این وجود آمادگی این را داشته باشد که در صف انتظار بایستید (اغلب برای مدت طولانی و حتی یک روز کامل). اگر قصد دارید تنها در یک تور شرکت کنید، ما بازدید از Selamlik را به دلیل داشتن چلچراغ های عظیم و همچنین راه پله های بلوری، به شما پیشنهاد می کنیم. توجه داشته باشید که ورود به این کاخ زیرنظر Museum Paas Istanbul نیست.

درست در قسمت خروجی دروازه، مسجد دلمه باغچه (Dolmabahce Camii) توسط  Nikogos Balyan در Muallim Naci Caddesi طراحی شد و در سال 1853 تکمیل نیز گردید.

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۱۱ تیر ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ