مرکز فرهنگی ژرژ پمپیدو

مرکز فرهنگی ژرژ پمپیدو ، نام مؤسسه هنری و فرهنگی است که در سال 1977 به‌ نام ژرژ پمپیدو رئیس‌ جمهور فرانسه در پاریس برپا شد. این مرکز شامل موزه ملی هنر مدرن، مرکز طراحی صنعتی و اداره توسعه فرهنگی است. نمایشگاه‌ های هنری و فرهنگی نیز همیشه در آن برپا هستند. دو ارگان مهم دیگر یعنی کتابخانه عمومی مرجع و بنیاد پژوهش و هماهنگی موسیقی و آکوستیک نیز بخشی از این مرکز می باشند. در این ساختمان جنجالی، تمام لوله‌کشی‌ها و کانال‌های تهویه هوا و سیم‌کشی برق در بیرون ساختمان و در معرض دید قرار دارد.

مرکز فرهنگی ژرژ پمپیدو

در این مرکز فرهنگی مجموعه های ملی هنر فرانسه در Musee National d’art Moderne از سال 1905 به بعد به تصویر کشیده شده است. از قطعات 100000 آن می توان به فوویز، کوبیست، سورئالیست، هنرپردازان و آثار معاصر نمایش داده شده اشاره داشت. به شما توصیه می کنیم که  پانورامای دیدنی پاریس را از پشت بام این بنا از دست ندهید.

ژرژ پمپیدو، رئیس جمهور سابق فرانسه، خواستار یک مرکز هنری فوق العاده  در پاریس بود و بالاخره نیز به این مهم دست یافت. 680 معمار در این مسابقه شرکت کردند و نهایتا طرح مدرن و غیر قابل پیش بینی دو معمار جوان و تازه کار به نام های ریچارد راجرز (انگلیسی) و رنزو پیانو (ایتالیایی) برگزیده شد. برای اهل هنر این نام ها امروز بسیار آشنا هستند اما در آن زمان این دو نفر تنها ایده پردازانی جوان و مشتاق بودند.

ساخت این بنا تا سال 1977 میلادی به طول انجامید و نهایتا در 31 ژانویه توسط “والری ژیسکاردستن” رئیس جمهور وقت به نام ژرژ پمپیدو که آنقدر زنده نمانده بود تا محقق شدن آرزویش را ببیند، افتتاح شد.

مرکز فرهنگی ژرژ پمپیدو

موزه ی Musée National d’Art Moderne در طبقه چهارم و پنجم این بنا قرار دارد.

کتابخانه این مرکز که در ابتدا هدف اصلی این ساختمان بود با عظمتی هر چه تمام تر ساخته شد.

شاید نتوانید تصور کنید اما طول قفسه بندی کتاب در این مجموعه 10 کیلومتر است. یعنی اگر بخواهید فقط نگاهی به قفسه ها بیاندازید باید 10 کیلومتر راه بروید. کتابخانه، طبقه های اول و دوم و سوم را به خود اختصاص داده است. طبقه 6 دارای دو گالری برای نمایشگاه های موقت (به طور کلی عالی) و یک رستوران فوق العاده صنعتی، جورجز، با چشم انداز گسترده ای از پاریس است که توسط  آسانسور، قابل دسترسی است (به درب قرمز سمت چپ ورودی اصلی نگاه کنید). جایی که می توانید یک بلیط پانوراما برای رفتن به پشت بام تهیه کنید.

پذیرش به موزه در اولین روز یکشنبه هر ماه رایگان است. کتابخانه همه روزه به جز سه شنبه ها و روز کارگر در اول ماه می از ساعت 12 تا 22 باز می باشد.

سینما و فضای نمایشگاهی، بیشتر در طبقه همکف و زیرزمین هستند.

در بخش غربی مرکز ژرژ پمپیدو قرار دارد و اطرافش پیاده روهایی هستند که مرکز تجمع آوازه خوان های دوره گرد، نوازندگان، شعبده بازها و پانتومیم بازها می باشند. قسمت جنوبی مرکز در محل ایگور استراوینسکی چشمه های مکانیکی خیالی از اسکلت ها، قلب ها، کلید های سه گانه و یک جفت بزرگ از لب های روباه قرمز، که توسط Jean Tinguely و Niki de Saint Phalle ساخته شده اند، وجود دارد.

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۱۵ تیر ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ