دیر کاترین مقدس در مصر

دیر کاترین مقدس ، این صومعه باستانی در سال ۳۳۰ پس از میلاد مسیح، هنگامی که حزب کمونیست بیزانتی هلنا، کلیسایی کوچک و پناهگاهی محکم را در محلی که قبلا موسی با خدا صحبت میکرد ساخت.  امروزه، سنت کاترین یکی از قدیمی ترین جوامع دیر نشین در جهان به شمار می آید.

دیر کاترین مقدس در مصر

این صومعه، همراه با مناطق اطراف آن و پس از سنت کاترین، شهید اسطوره ای اسکندریه، که در یک چرخ دنده شکنجه شده بود و سپس به خاطر عقیده اش سرش را بریدند، تحت عنوان یک مکان با ارزش تاریخی و میراث جهانی یونسکو اعلام شده است. بر اساس روایات متداول، اعتقاد بر این است که بدنش توسط فرشتگان از دستگاه شکنجه دور شده و بر روی بالاترین دامنه های قله کوه مصر قرار داده شده است.

این قله، در حدود ۶ کیلومتری جنوبی کوه سینا قرار دارد و به همین دلیل به نام Gebel Katarina شناخته می شود. شایع است که بدن کاترین حدود ۳۰۰ سال بعد که توسط راهبان صومعه در وضعیتی عالی حفظ شده بود، یافت شد.

در قرن ششم، یک قلعه به همراه قصر سلطنتی و یک صومعه در اطراف کلیسای اصلی به دستور امپراتوری یهودیت، جهت ارائه خانه ای امن برای جامعه راهبان (دیر نشینان) که در آن جا رشد کرده بودند و به عنوان پناهگاهی برای مسیحیان جنوب کوه سینا، ساخته شد.

از این رو، زائرانی از سراسر جهان از این صومعه بازدید می کردند، که نظر بسیاری از آن ها را در این سفر فوق العاده دشوار و خطرناک، برای رسیدن به مکانی دور و جدا شده را به خود جلب می کرد. امروزه جاده آسفالت شده ی آن، خطراتی را که در این سفر برای مسافران بهمراه داشته را از میان برداشته و رفتن به صومعه سفری روزانه و محبوب برای Sharm El Sheikh و Dahab تبدیل شده است.

در این سفر مسافران باید به یاد داشته باشند که این صومعه هنوز دایر است و مستلزم لباس پیرو سنت قدیم است، هیچ کس مجاز نیست که با لباس کوتاه (شورت) وارد شود و زنان نیز باید شانه هایشان را بپوشانند.

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۲ مرداد ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ