قلعه پیتر و پائول سن پترزبورگ

قلعه پیتر و پائول سن پترزبورگ که در کلیسای آن گورستان خانواده رومانوها قرار دارد، قبلا به عنوان زندان استفاده می شد و پس از آن نیز تبدیل به مکانی برای برپایی نمایشگاه های مختلف گشت. این قلعه بزرگ دفاعی، واقع در جزیره زایاچی و مبدا پیدایش شهر شناخته شده سن پترزبورگ است. این قلعه، بسیاری از علاقمندان تاریخ را به خود جذب کرده و هر گردشگری از دورنمای خارق العاده دیوارهای این قلعه بهت زده می شود. در کنار قلعه پیتر و پائول سن پترزبورگ نیز، می توان ساحلی شنی کنار رودخانه را مشاهده کرد که مکان مناسبی برای حمام آفتاب است.

قلعه پیتر و پائول سن پترزبورگ

در این قلعه، برای بازدید از هر قسمت، باید جداگانه بلیط آن را تهیه کرد. البته برای بازدید از کلیسای پیتر و پائول، دژ تروبتسکوی و سه قسمت دیگر، تنها تهیه بلیط ورودی کافی است. ورودی اصلی این قلعه روبروی پل لونووسکی است که این پل، در شمال شرقی جزیره قرار دارد. مسیر دیگر ورود به قلعه نیز، از طریق پل کرونورک و حدفاصل بین اسپورتیوانیا و ایستگاه مترو است.

قلعه پیتر و پائول دارای چندین ساختمان بزرگ است که کلیسای این قلعه را احاطه کرده اند. برج ناقوس این کلیسا 122.5 متر ارتفاع دارد و گنبدی با سقفی طلایی در بالای آن خودنمایی می کند.

کلیسای پیتر و پائول محل دفن تزارهای روسی، از پیتر اول تا الکساندر سوم (بجز پیتر دوم و الکساندر ششم) است. اجساد بازماندگان نیکلاس دوم و خانواده و خویشاوندان او نیز، به این محل منتقل شده است. از  17 جولای 1998، که هشتادمین سالگرد مرگ آنان بود، تا سال 2006، جسد ملکه ماریا فدورونا از کلیسای روسکلید نزدیک کوپن هاگن به این کلیسا منتقل شده و در کنار همسر خود، الکساندر سوم دفن شد.

مقبره جدید دوکال بزرگ که به سبک باروک مدرن و زیر نظر لئون بنویز در سال های 1896 تا 1908 ساخته شد از طریق راهرویی به این کلیسا متصل می شود. این راهرو به منظور انتقال اجساد غیر سلطنتی خانواده رومانو از کلیسا ساخته شده است. زیرا این کلیسا تنها می توانست شش مقبره را در خود جای دهد، در حالی که اجساد سلطنتی، در زمان انقلاب روسیه سیزده تن بود. آخرین تدفین در این مکان مربوط به دوک ولادیمیر کریلوویچ، اولین پسر عموی نیکلاس دوم است، جسد او نیز در زمان ساخت راهرو، به همراه اجساد والدین دوک ولادیمیرویچ و همسرش و همسر او ویکتوریا فیودورونا به آرامگاهی در کوبرگ در سال 1995 جابجا شدند.

در این قلعه، ساختمان ضرابخانه سن پترزبورگ، موزه شهر و قلعه تروبتسکوی با زندان های مخوفش نیز وجود دارند. جالب توجه است که ضرابخانه این قلعه که توسط آنتونیو پورتا و به دستور پاول طراحی شد، همچنان نیز به کار خود ادامه می دهد. طبق رسوم صد ساله، هر روز ظهر، توپی از دژ ناریشکین شلیک می شود. هر ساله نیز، جشنی به مناسبت روز سن پترزبورگ در این جزیره، که مبدا پیدایش شهر است، برگزار می شود.

دیوار های این قلعه، به ساحلی مشرف اند، که ساحلی بسیار معروف در این شهر است و در طول تابستان، خصوصا در زمان برپایی فستیوال شنی، بسیار شلوغ می شود.

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۴ مرداد ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ