معبد ایزیس

معبد ایزیس آخرین ساختمانی بود که به شیوه ی مصری باستان برای احترام به الهه ایزیس ساخته شد. ساخت این سازه حدود 690 سال قبل از میلاد مسیح شروع شد. معبد ایزیس یکی از دور افتاده ترین الهه ها برای نیایش به حساب می آمد. دین ایزیس حداقل تا 550 سال بعد از میلاد مسیح نیز رواج داشت.

معبد ایزیس
برای بازدید از این مکان قایق ها شما را تا نزدیک عمارت نکتانبو می برند. اینجا قدیمی ترین قسمت است و ورودی آن با ستونی 18 متری که به روی آن بطلیموس دوازدهم یا بطلمیوس نئوس دیونیسوس در حال شکست دشمنانش می باشد، حک شده، مزین شده است.
فرعون های بعدی حقانیت خودشان را با شرکت کردن در مراسمات مذهبی الهه ایزیس و پسر او حروس در مرداب ها تثبیت کردند.
راهروی دوم معبد ایزیس شما را به تالار ستون ها هدایت می کند، با سر ستون هایی منظم و با عظمت. لازم به ذکر است استفاده دوباره از معبد به عنوان کلیسا برای مسیحیان با حکاکی صلیب ها روی حروف تصویری و همینطور تصاویر خدایان مصری تقریبا آن ها را خراب کرده است.

معبد ایزیس
آن سوی سه راهروی واقع شده، به جایگاه داخلی و مقدس ایزیس ختم می شود. دو بارگاه مستحکم نیز در این مکان قرار دارد. یکی تندیس طلایی ایزیس را در بر دارد و دیگری کرجی ای را برای مسافرت تندیس در خود جای داده، اما این ها مدت ها قبل به پاریس و فلورانس برده شده اند و حالا فقط پایه های سنگی ای که کرجی را روی آن ها قرار می دادند وجود دارند، که روی آن ها اسامی بطلیموس سوم و همسرش برنیس نقش بسته اند.
از در ورودی غربی بیرون از تالار ستون ها تا دروازه هادریانوس یعنی جایی که تصویری از الهه هاپی، درحالی که در غاری در کنار بزرگترین آبشار نشسته و سرچشمه های رود نیل را نشان می دهد، کشیده شده است.
در سمت مشرق دومین در، معبد زیبای حاثور قرار دارد که با نقوش حکاکی شده نوازندگان (همچنین میمونی که با عود بازی می کند) و بِس خدای ازدواج و زایمان تزیین شده است. در جنوب آن بنایی ناتمام وجود دارد. باقیمانده ای از عصر آب، که با نام عمارت تارجان (تخت فرعون) شناخته می شود.

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ