برج کایان دبی | اوج شکوه معماری

برج کایان دبی که به برج بی کران معروف است، دارای ارتفاعی به طول 306 متر و 75 طبقه می باشد که با سرمایه گذاری سازمان کایان بنا شده است. این برج توسط گروه SOM طراحی شده، که این گروه وظیفه طراحی برج خلیفه دبی و برج ترامپ شیکاگو را نیز به عهده داشته اند. در 10 ژون 2013 و روز افتتاح این برج، کایان رکورد بلندترین برج مارپیچ جهان را از آن خود کرد که دو سال بعد، این رکورد توسط برج شانگهای (برج شایان) شکسته شد. با سیر و گشت همراه باشید.

برج کایان دبی

طراحی برج کایان دبی

پیچش این برج به دور خود، با منحرف کردن هر طبقه به میزان 1.2 درجه حول محور آسانسور مرکزی به وجود آمده است. آپارتمان های این برج دارای کف چوبی اند و سقف ها و ستون های آنها با سنگ های مرمر تزیین شده است. برج کایان دبی به یک پارکینگ پنج طبقه مجهز است که می توان آن را در پشت ساختمان یافت. همچنین در این برج، امکان کرایه کردن سوئیت برای گذراندن تعطیلات وجود دارد. اتاق های برج کایان به شکلی طراحی شده اند که از تابش مستقیم نور به آنها جلوگیری خواهد شد. این ویژگی به دلیل دیوارهای تیتانیومی رنگ به همراه دیوارهای شیشه ای است که بصورت متناوب کنار هم چیده شده اند. نبود بالکن و تابش مستقیم نور در این ساختمان، احساس محدودیت و خفگی را برای فرد بوجود می آورد.

برج کایان دبی

هجوم سیل به برج کایان

در 7 فوریه 2007، طبق گفته شاهدان، سد نگه دارنده تفریحگاه آبی دبی، به همراه صدای مهیبی شکسته شد و به علت جریان یافتن آب به سمت این برج، ساخت آن به مدت یک و نیم سال متوقف شد. اما در جولای 2008، پروژه ساخت این برج دوباره از سر گرفته شد.

مراسم افتتاح برج کایان دبی

برج کایان در 10 ژون 2013 با تزیین توسط لیزرها و وسایل آتش بازی افتتاح شد و بدین ترتیب، رکورد بلندترین برج مارپیچ جهان که توسط برج تورنینگ تورسو نگه داشته شده بود، شکسته شد. بعدها این برج، از برج بی کران به برج کایان تغییر نام داد. طراح این برج درباره ی این تغییر نام توضیح داد:

در جهان چندین برج با نام بی کران وجود دارد و ما به دنبال نامی خاص برای این برج بودیم. اکنون می توانم به جرات بگویم که در جهان هیچ گاه برج دیگری به اسم کایان نخواهد بود و این برج تنها برجی است که به این اسم شناخته می شود

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ