شهر باستانی تیمگاد

یکی از مطلوب ترین مناطق به جا مانده از امپراتوری روم خرابه های شهر باستانی تیمگاد می باشد که تقریبا تا جایی که چشم کار می کند بر روی دشتی که در زمستان ها سرد و خلوت و در تابستان ها گرم و شدیدا خشک می باشد امتداد یافته است. از آن جایی که این مکان کاملا بکر و دست نخورده می باشد در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. اقامت در این مکان و گذشت و گذار در آن خالی از لطف نیست.

شهر باستانی تیمگاد

مسیر ورودی به پشت موزه راه دارد که برای سالیان طولانی به روی مردم عادی بسته بوده و تنها دانشمندان می توانسته اند از آن بازدید کنند. در موزه کلکسیون بی نظیری از 200 موزاییک یافت می شود که برخی از آن ها بسیار بزرگ می باشند. در میان شاهکارهای هنری موزه یک تابلوی نقاشی بزرگ که اشیای بی جان مانند انواع مختلف غذاها را در معرض نمایش می گذارد یافت می شود. نقاشی معروف The Triumph of Venus (در اتاق سمت راستی قرار دارد) با یک حاشیه تزئین شده و موزاییک Filadelfis Vitra احاطه شده است. در این نقاشی مشاهده می کنیم که ژوپیتر (خدای خدایان رومی) در تعقیب آنتیوپ (یکی از اساطیر یونانی) است.

شهر باستانی تیمگاد

حمام های بزرگ شهر باستانی تیمگاد

از موزه مسیری وجود دارد که به شمال غربی Great Baths of North راه دارد. Great Baths of North یک مکان عمومی بزرگ متشکل از 40 اتاق می باشد که در خارج از دیوارهای اصلی مجتمع ساخته شده اند. حمام ها به صورت هم اندازه با توالت ها و اتاق های بخار مشابه طراحی شده اند و به یک فریجیداریوم مرکزی (یک محوطه خنک با استخر آب سرد و اتاقی برای استراحت کردن پس از استحمام) نیز راه دارند.

درست در آن طرف حمام ها بقایای ویلاهای خصوصی بزرگی به چشم می خورد که نشان دهنده این هستند که تیمگاد یک شهر بسیار غنی بوده است. علاوه بر این تعدادی اتاق نسبتا بزرگ مالک این اقامتگاه مطلوب از حمام های مخصوص به خود در اتاق بخاری که پیش از این موزاییک Filadelfis در آن واقع شده است (اکنون در موزه قرار دارد) برخوردار بوده است.

شهر باستانی تیمگاد

مرکز شهر و کتابخانه

در قسمت پشتی موزه مسیری وجود دارد که در گذشته مسیر رفت و آمد به قسطنتنیه بوده است. این مسیر تا دروازه شمالی شهر امتداد دارد. شهر اصلی امپراتوری روم به عنوان یک میدان بسیار بزرگ که هر طرف آن 335 متر دارازا دارد طراحی شده است و همراه با دروازه شمالی که از آن نام بردیم در وسط دیوار شمالی خود واقع شده است. از این جا با cardo maximus که به یک خیابان اصلی سنگ فرش شده گفته می شود برخورد می کنید. این خیابان که پنج متر عرض و 180 متر طول دارد یکی از آبراه های اصلی شهر را پوشانده است. ابتدای این خیابان با طاق های پشت سر هم و ردیف درخت ها حاشیه بندی شده است.

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ