موزه تمدن آناتولی

موزه تمدن آناتولی با نمایش آثار هنری دست ساز که از مناطق باستانی آناتولی گردآوری شده اند به خوبی نمایانگر تاریخ باستانی ترکیه می باشد. در ساختمان های مرکزی موزه مجسمه های فراوانی را مشاهده می کنید. در ساختمان های مجاور آثار چشمگیر دوران هایی مانند پارینه سنگی، نو سنگی، مس سنگی، عصر برنز، آشوریان، هیتیان، فریگیه، اورارتو و لیدیایی در معرض نمایش قرار دارند. طبقه پایینی موزه مجموعه ای از آثار دستی امپراتوری روم را که از طریق حفاری در حوالی آنکارا به دست آمده اند در خود جای داده است. آثار هنری به ترتیب زمان و تاریخ چیده شده اند یعنی شما ابتدا آثار هنری دوران پاره سنگی و نو سنگی را که در سمت راست قسمت ورودی واقع شده اند مشاهده می کنید. این آثار در مسیری که در خلاف جهت عقربه های ساعت است امتداد دارند. قبل از بازدید از تالار مرکزی ابتدا تمامی موزه را از نظر بگذرانید سپس به تماشای آثار هنری امپراتوری روم که در طبقه پایین قرار دارند بپردازید.

موزه تمدن آناتولی

چتل هویوک که در جنوب شرقی قونیه قرار دارد یکی از مهم ترین مناطق مربوط به دوران نوسنگی است که آثار به دست آمده از آن مانند مجسمه ها و یک نقشه بر روی دیوار که به عقیده برخی مورخان اولین نقشه شهری جهان است در اولین دالان به چشم می خورند. همچنین در این قسمت یافته های زیادی از Kultepe که یکی از قدیمی ترین و غنی ترین بازارهای جهان (مربوط به دوران آشوریان) به شمار می آید دیده می شود. از جمله این یافته ها می توان به سنگ نبشته هایی که قدمت آن ها به ابتدای هزاره دوم پیش از میلاد برمی گردد اشاره کرد.

دالانی که به آثار دستی دوران هیتی ها اختصاص یافته است یکی از جالب توجه ترین بخش های موزه تمدن آناتولی می باشد. در این دالان سنگ نبشته هایی به خط میخی و تندیس های خیره کننده ای به شکل گاو و گوزن که متعلق به خاتوشا (پایتخت امپراتوری هیتی) هستند وجود دارد. شهرت هیتی ها به واسطه مهارت آن ها در حجاری است. در اتاق مرکزی موزه تخته سنگ های بسیار مستحکمی دیده می شود که از حوالی خاتوشا گردآوری شده اند.

بیشتر آثار گردیوم پایتخت فریگیه از قبیل وسایل چوبی خاتم کاری شده در آخرین دالان موزه به نمایش گذاشته شده اند.

در نمایشگاه های موزه بلوک های آهکی با نوشته های نامعلوم که سمبل حروف الفبای یونانی هستند و ظروفی به شکل شیر و سر گوسفند که نشان دهنده کیفیت بالای فلزکاری در دوران فریگیه می باشند نیز وجود دارند.

از تماشای آثار دستی مربوط به دوران اورارتو نیز نباید چشمپوشی کرد. مردم امپراتوری اورارتو اولین فلزکارانی بودند که برخی از ساخته های آن ها مانند چاقو، ظروف و سپر در این موزه به چشم می خورند.در آخرین دالان موزه آثار دستی مدرن هیتی ها مانند مجسمه های سفالی در قالب انسان را می توانید مشاهده کنید.

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۱ شهریور ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ