آنیت کابیر آنکارا | مقبره آتاتورک

آنیت کابیر آنکارا یا آرامگاه یادبود مصطفی کمال آتاتورک، فردی که به عنوان بنیانگذار ترکیه مدرن شناخته می شود، بر بام شهر آنکارا به چشم میخورد و سنگ های مرمر آن همچنان با شکوه می درخشند. مقبره آتاتورک تنها قسمتی از این شاهکار است که شامل موزه و حیاط تشریفات می باشد. برای بسیاری از مردم ترکیه، بازدید از این مقبره یک امر مقدس است و آنها با دیدن این مقبره، تحت تاثیر شکوه بسیار آن قرار خواهند گرفت. بازدید کامل از این مقبره، حدود دو ساعت زمان خواهد برد.

آنیت کابیر آنکارا | مقبره آتاتورک

ورود به این آرامگاه از طریق جاده Lion امکان پذیر است، ورودی 262 متری آن، توسط 24 مجسمه شیر محاصره شده است زیرا در ترکیه، شیر نشان قدرت یک فرد یا شخصیت می باشد. این ورودی به حیاطی بزرگ مشرف است که توسط ستون هایی محاصره شده است. در سمت چپ حیاط می توان مقبره بزرگ آتاتورک را در بالای راه پله مشاهده کرد.

در سمت راست مقبره، موزه بزرگی شامل یادواره های آتاتورک همانند ابزار شخصی او، هدایای داده شده از طرف دیگر شاهان و ماکت هایی از خانه کودکی و مدرسه او می باشد. در این مکان می توان وسایل ورزش، کتابخانه چند زبانه و دست نوشته های او را نیز مشاهده کرد.

در پایین پله ها، نمایشگاه های بزرگی با موضوع جنگ های استقلال و تشکیل جمهوری ترکیه به چشم می خورند که شامل نقش های دیواری به همراه صوت و توضیحاتی در مورد شکل گیری احزاب پس از سال 1923 می باشند. در آخر سالن، فروشگاهی دیده می شود که آثاری در رابطه با آتاتورک را به فروش می گذارد.

در کنار مقبره آتاتورک، با نگاه به دو طرف می توان کتیبه هایی را مشاهده کرد که شامل سخنرانی او در دهمین جشن انقلاب ترکیه در سال 1932 می باشند. با نگاه به سقف بلند مقبره، برق مرمرهای آن که در قرن شانزدهم حکومت عثمانی تهیه شده اند به چشم خواهد خورد. همچنین در قسمت شمالی حیاط، آرامگاهی عظیم و نمادین با قطعه سنگ هایی که هرکدام 40 تن وزن دارند دیده می شود. با این حال، آرامگاه اصلی آتاتورک در اتاقی زیر این مقبره وجود دارد.

آرامگاه آتاتورک در بالای تپه پارکی در 2 کیلومتری غرب شهر کیزیلای و در 1.2 کیلومتری جنوب شهر آنادلو قرار دارد. ایستگاه متروی آنکارا، در ورودی آرامگاه قرار دارد. برای دسترسی آسان تر نیز، تله کابین رایگانی، افراد را از پارک تا ورودی آرامگاه جابجا می کند. همچنین می توان این مسیر را پیاده روی کرد که حدود 15 دقیقه زمان خواهد برد. توجه داشته باشید که در ورودی آرامگاه، بررسی های امنیتی مانند اسکن کیف های دستی وجود خواد داشت تا امنیت افراد تامین شود.

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۲ شهریور ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ