موزه هنر سامسونگ لیوم

موزه هنر سامسونگ در سال 1965 با همکاری بنیاد فرهنگی سامسونگ برای ارائه میراث فرهنگی کشور کره جنوبی به عموم مردم تاسیس شد و در سال 2004 موزه هنر سامسونگ لیوم افتتاح شد. لیوم که در محله Hannum-dong سئول در ساختمان هایی که جدیدا برای موزه ساخته شده اند قرار دارد به واسطه انجام فعالیت های هنری و عرصه آثار هنری جالب توجه از قبیل نمایشگاه های منحصر به فرد اکنون به یکی از موزه های مشهور کره تبدیل شده است.

موزه هنر سامسونگ لیوم

از آن جایی که موزه هنر سامسونگ لیوم در محله Hannum-dong بر روی سراشیبی کوه نامسان واقع شده است و رود هان نیز در کنار آن قرار دارد نمای بی نظیری از طبیعت را در معرض دید می گذارد.

موزه شماره یک که 2300 متر مربع از یک منطقه با مساحت 9800 متر مربع را اشغال کرده است آثار هنری باستانی کره را در خود جای داده است و موزه شماره دو که 1800 متر مربع از یک منطقه با مساحت 5200 متر مربع را به خود اختصاص داده است آثار هنری معاصر کره جنوبی را در معرض نمایش می گذارد.

موزه هنر سامسونگ

مرکز فرهنگی و آموزشی کودکان سئول که در قسمت ورودی لیوم قرار دارد ناحیه ای با مساحت 4000 متر مربع را از آن خود کرده است. این مرکز یکی از تسهیلات آموزشی برای بهبود خلاقیت نسل های بعدی به شمار می آید. موزه یک و موزه دو، هر دو جلوه گر آثار هنری تحسین برانگیزی هستند. مرکز فرهنگی و آموزشی کودکان سئول به فعالیت های هنری و آموزشی می پردازد و محیطی برای ارائه آثار هنری معاصر و آینده می باشد. هر کدام از این سه ساختمان با روش های مبتکرانه ای طراحی شده اند که نشان دهنده سبک منحصر به فرد معمارانشان است.

موزه هنر سامسونگ لیوم

ماریو بوتا با استفاده از سفال های تراکوتا که نماد زمین و آتش هستند زیبایی ظروف چینی کره ای را به بهترین نحو نمایش داده است. ژان نوول که اولین نفری شناخته می شود که از شیشه و فولاد ضد زنگ استفاده کرده است به واسطه طراحی خود کیفیت بالای آثار هنری معاصر را به رخ می کشد. رم کولهاس از مواد کمیابی مانند سیمان سیاه برای ساخت بلک باکس استفاده کرده است و یک فضای معماری بسیار مدرن را نیز خلق کرده است.

موزه هنر سامسونگ لیوم توسط سه معمار مشهور بین المللی یعنی ژان نوول، رم کولهاس و ماریو بوتا که هر کدام سبک مخصوص به خود را دارند طراحی شده است و بدین طریق یک رویداد تاریخی نادر را رقم زده است.

موزه هنر سامسونگ لیوم

موزه یک توسط معمار سوئیسی ماریو بوتا و موزه دو که در راستای موزه یک قرار دارد توسط معمار فرانسوی ژان نوول طراحی شده است. ساختمان های این موزه ها همراه با مرکز فرهنگی و آموزشی کودکان سئول یک مجتمع فرهنگی عمومی را تشکیل داده اند.

شهرت این سه معمار به واسطه ی طراحی های منحصر به فرد آن ها و دید تازه ای که به فرهنگ شهر داشته اند می باشند. ساختمان های لیوم در ظرف مدت هشت سال (2004_1996) بنا شده اند و با وجود ویژگی های متمایز کاملا درخور هم بوده و یک سبک معماری مدرن بین المللی را  در معرض دید می گذارند.

ساعت کاری موزه: 10:30 – 18:00

leeum.samsungfoundation.org

نوشته شده در ۸ آذر ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ