مسجد کنگره دار آنتالیا

هر ساله تعداد زیادی توریست، برای بازدید از طراحی بی نظیر مسجد ایولی مینار و مسجد علاالدین به ترکیه می روند. طراحی ایولی مینار، توسط آنتولیان سلطان کیقباد سلجوق انجام گرفته شده و در حال حاضر یکی از سازه های توریستی و تاریخی آنتالیا بشمار می رود که به مسجد کنگره دار آنتالیا نیز معوف است.

مسجد کنگره دار آنتالیا

اولین سازه ترکی – اسلامی شهر آنتالیا، بعلت داشتن شیار های کوچک در دیواره بیرونی خود، به نام ایولی مینار مشهور است که در تصویر های آنتالیانسپور نیز دیده می شود. مسجد کنگره دار آنتالیا هر ساله میزبان 15 میلیون توریست از نقاط مختلف جهان می باشد. به همین دلیل در این مسجد راهنماهایی به زبان های آلمانی و انگلیسی در این مسجد وجود دارند. سرپرستان مسجد برای بازدید از آن، توصیه به داشتن حجاب می کنند تا پوشش توریست ها با عرف مسجد همخوانی داشته باشد. به علت فضای معنوی مسجد، برخی از توریست ها، با بازدید از این مسجد مسلمان شده و به دین اسلام روی می آورند.

به گفته عثمان آرتان، در گفت و گو با سازمان آندالو، توریست ها اغلب به علت شکل هشت گوشه سازه و سیستم تهویه آن، مجذوب این مسجد می شوند. از آنجایی که هر ساله 400 هزار توریست خارجی از این مکان بازدید می کنند، این مسجد دارای راهنماهایی مسلط به زبان های خارجی بوده و بروشورهایی به زبان انگلیسی، آلمانی و روسی در این مسجد موجود است. به گفته آرتان، از آنجایی که آنتالیا به علت داشتن جاذبه های تاریخی-توریستی، نقش مهمی در ترویج کشور ترکیه در جهان ایفا کرده است، این مسجد، به عنوان سمبلی جهانی شناخته می شود. به گفته او، به علت فضای معنوی و خاص این مسجد، برخی از توریست ها با متاثر شدن از فضای این مسجد، به اسلام روی می آورند.

به گفته یکی از موذن های ایولی مینار به نام مصطفی ارول، برای توسعه اجتماعی این مسجد، یک مدرسه، آرامگاه و درویش خانه ای در کنار آن ساخته شده است. او می گوید: ما قرآن را به عنوان هدیه ای به بازدیدکنندگان داده و بروشورهایی که در آنها توضیحاتی از اسلام در زبان انگلیسی نوشته شده است، در اختیار آنها قرار خواهیم داد.

این مسجد، با شیارهای کوچک مناره های خود شناخته شده که این شیارها نشانی از طراحی ترکی می باشند. این مسجد یکی از اولین سازه های شهر بوده که در قرن سیزدهم توسط یک سلجوقی ساخته شده است. این مسجد، یکی از بهترین نمونه های مساجد گنبدی در آنتالیا است. مسجد ایولی مینار، دارای سازه ای مربعی شکل و به همراه گنبدی در بالای آن بوده که توسط شش مناره احاطه شده است. بر اساس نوشته ای که بر روی سر در مسجد ایولی مینار مشاهده می شود، این مسجد توسط محمد بیگ و در سال 1372 بازسازی شده است.

منبع: expedia.com

نوشته شده در ۱ دی ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ