مسجد سبز بورسا کجاست؟

مسجد سبز بورسا در سال ۱۴۲۲ برای شاه محمد اول ساخته شد و نشانه ی جابجایی از سبک فارسی سلجوقیان به سمت سبک های عثمانی میباشد. این مسجد دارای نمایی بسیار جذاب و مرمر کاری شده در حاشیه درب ورودی بوده و به علت داشتن دیوار های سبز، به مسجد سبز نامگذاری شده. همانطور که از نامش برمی‌آید، این مسجد در شهر بورسا ترکیه واقع شده است.

مسجد سبز بورسا

مسجد سبز بورسا دارای ترکیبی بسیار هماهنگ از طراحی و تزیین میباشد. مسجد بورسا به دستور سلطان محمد اول ساخته شده و در دسامبر سال ۱۴۱۹ تا ژانویه ۱۴۲۰ به اتمام رسیده است. طراحی این مسجد به عهده ایواز پاشا بوده است و رنگ آمیزی آن را علی ابن ایلیا و محمد ابن مکنون انجام داده اند. پس از زلزله بورسا در سال ۱۸۵۵، ساختمان مسجد مورد مرمت کلی قرار گرفته و طراحی دوباره آن را لئون پارویلی به عهده گرفت.

دلیل طراحی این مسجد توسط فردی غیر ترک، ناکام بودن حاکم بورسا در یافتن فردی شایسته برای این طراحی بوده است. پارویلی با وجود طراحی دوباره مسجد، بعلت نداشتن تجربه کافی در سبک سلجوقیان و عثمانی، قادر به حفظ سبک اصلی آن نبوده است. علاوه بر این، مشکل کمبود بودجه و کارگر، سختی طراحی این مسجد را برای او دوچندان کرد. با وجود تلاش های بسیار پارویلی در حفظ سبک مسجد، میتوان شاهد برتری قسمت های مرمت شده مسجد نسبت به قسمت های بازطراحی شده آن بود.

بر سردر مسجد میتوان نوشته هایی با قلم متفاوت مشاهده کرد. همچنین با ورود به داخل مسجد، میتوان سالنی با سقف گنبدی و محرابی با ارتفاع ۱۵ متر را مشاهده کرد. راه پله ای باریک، این سالن را به اتاق محفل سلطان متصل میکند و او از این اتاق برای پذیرایی از اشراف زادگان استفاده میکرده است. در نزدیکی این سالن از میتوان آرامگاه سلطان محمد اول، پنجمین پادشاه عثمانی نیز بازدید کرد.

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۴ فروردین ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ