کسیک مناره آنتالیا جاذبه ای شگفت انگیز

همان طور که برج کج پیزا در ایتالیا به دلیل کج بودنش معروف است، ستون هرمی سخت و محکمی که در معدن سنگ مصر باستان وجود دارد به دلیل این که قبل از پایان یافتن ساخت آن معروف است یکی از جاذبه های آنتالیا نیز کسیک مناره نام دارد که به دلیل شکسته بودنش معروف است. این مناره متعلق به مسجد کورکوت بوده که در گوشه خیابان Hesapci و Cami در منطقه کالجی قرار دارد. این مسجد، نخست در سده دوم پیش از میلاد به عنوان یک معبد رومی ساخته شد و بنابراین در اصل از هیچ مناره ای برخوردار نبوده است.

کسیک مناره آنتالیا

یک کلیسای Byzantine (روم شرقی) در سال ۶۰۰ میلادی به احترام مریم مقدس در محل معبد ساخته شد اما در طول دوران حمله اعراب در سال ۷۰۰ میلادی شدیدا تخریب شد سپس در سال ۹۰۰ میلادی مجددا بازسازی شد و توسعه یافت.

هنگامی که امپراتوری سلجوقی آنتالیا را از امپراتوری بیزانس گرفت، این کلیسا به یک مسجد تبدیل شد و مناره ای نیز برای آن ساخته شد اما در سال ۱۳۶۱ هنگامی که پتر یکم سردسته جنگ های صلیبی قبرس آنتالیا را از امپراتوری سلجوقی گرفت مسجد مجددا به یک کلیسا تبدیل شد اما مجددا در طول دوران حکومت شاهزاده کورکوت (۱۵۰۹_۱۴۷۰) فرزند سلطان بایزدید دوم عثمانی به یک مسجد تبدیل شد و تا سال ۱۸۴۶ هنگامی که توسط یک آتش سوزی بزرگ ویران شد محلی برای عبادت بود.

این ساختار که هم معبد، کلیسا و مسجد بوده است در حال حاضر در میان خرابه هایی واقع شده است اما مناره آن همچنان سالم باقی مانده است. کسیک مناره که در جنوب شرقی خیابان Cami در منطقه کالجی واقع شده است در فواصل زمانی معین تعمیر می شود اما این ساختار به دلیل این که حس کنجکاوی بازدیدکنندگان برانگیخته شود و به عنوان یکی از اثرات تاریخی آنتالیا باقی بماند مجددا به عنوان یک مسجد بازسازی نمی شود.

منبع: en.wikipedia.org

نوشته شده در ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ