آگورا ازمیر موزه ای باستانی

موزه فضای باز باستانی آگورا ازمیر در سده چهارم پیش از میلاد بنا شد. آگورا در زمین لرزه ای که در سال ۱۷۸ میلادی رخ داد تخریب اما بلافاصله به دستور امپراتور روم باستان مارکوس آئورلیوس مجددا بازسازی شد. ردیف ستون های بازسازی شده ی قرنتی و دروازه فائوستینا بسیار چشمگیر هستد اما اتاق های طاقدار و آب انبارهای موجود در ساختمان هایی که بخشی از آن ها در زیر زمین بوده و از دو ایوان برخوردار می باشند جذابیت بیشتری دارند و بازدیدکنندگان را به این فکر وا می دارند که این ساختار چند طبقه و مستطیلی شکل در دوران اوج شکوفایی خود چگونه به نظر رسیده است. بررسی های باستان شناسی هنوز در حال انجام هستند.

آگورا ازمیر

بعدها یک گورستان متعلق به مسلمانان در آگورا ساخته شد و بسیاری از سنگ های مزار در همان محل باقی مانده اند. دفتر خرید بلیط برای بازدید از این ناحیه در ضلع جنوبی نزدیک یه بلوار قاضی عثمان پاشا قرار دارد.

اگرچه ممکن است از نظر شما آگورا ازمیر یکی از برجسته ترین مکان های باستانی ترکیه نباشد اما حفاری های زیادی در این منطقه صورت می گیرد و همواره در حال تغییر است. ازمیر که در نزدیکی شهر اِفِسوس و پرگامون قرار داشته است یکی از مهم ترین شهرهای ترکیه به شمار می آمده و محل زندگی افرادی چون هومر و اسکندر کبیر بوده است، بنابراین انتظار می رود که در این ناحیه آثار باستانی  هنری فراوانی یافت شود.

در سپتامبر ۲۰۱۲ هزینه بازدید از آگورا ازمیر ۵ لیره ترک بود.

در بازار کمرالتی ازمیر تابلوهای راهنمایی در جهت ورود به این منطقه وجود دارد. جاده اصلی Esrefpasa Caddesi را در پیش گرفته و ناحیه ی محصوری را که در خیابان ۹۲۰ قرار دارد دنبال کنید.

اگر می خواهید پس از بازدید از آگورا، قلعه کاریفه را نیز ببینید دوباره به همان محل قبلی برگشته و به خیابان ۸۰۶ بروید، سربالایی که در آن قرار دارد را در پیش گرفته و به بالاترین نقطه بروید.

باستان شناسان دانشگاه دوکوز ایلول همچنان در حال بررسی این منطقه هستند و همواره چیزهای جدیدی را کشف می کنند. قدمت آثار هنری این ناحیه به دوران های هلنیستی و امپراتوری روم شرقی برمی گردد. قسمت هایی از آگورا به روی بازدیدکنندگان بسته می باشد و از آن جایی که حفاری در این منطقه همچنان ادامه دارد به نظر می رسد که بخش های مختلف آن در فواصل زمانی معین مجددا باز و بسته می شوند.

گفته می شود که قرار بر این است دیواری در جهت حفاظت از آگورا ازمیر ساخته و این ناحیه به یکی از برجسته ترین نواحی شهر تبدیل شود.

منبع: www.lonelyplanet.com

نوشته شده در ۲ بهمن ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ