معبد جید در شهر شانگهای

معبد جید یکی از چند معبد بودایی باقیمانده در شهر شانگهایِ چین است که در سال های ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۸ ساخته شده است. ویژگی برجسته این معبد، ساخته شدن آن از سنگ یشم خالص میباشد. به علت وجود ایستگاه‌های اتوبوس گردشگری در بیرون معبد، ممکن است درب ورودی آن شلوغ باشد.  همچنین در تعطیلات سال نو، این معبد بسیار مزدحم بوده و در این زمان، حدود ۲۰۰۰ بودایی چینی برای عبادت به این مکان می آیند.

معبد جید

پس از ورود به معبد، اولین عبادتگاه در سمت چپ، سالن پادشاهان بهشتی نام دارد که در آن میتوان مجسمه های چهار شاه را یافت که هر کدام، به یک جهت از چهارجهت اصلی رو کرده اند. روبروی این معبد، میتوان سالن بزرگی به نام Grand Hall را مشاهده کرد که مهمترین سالن معبد جید محسوب میشود. چرا که افراد در این مکان، برای بودایی های پیشین، حال حاضر و آینده دعا میکنند.

در این سالن میتوان مجسمه آرتاس (یا لوهان) را یافت که با سیم های مسی به دیوار بسته شده است. همچنین مجسمه ای مسی رنگ از گوآنین در پشت معبد قرار دارد. با گذشتن از این سالن، میتوان به حیاط آرامش‌بخشی رسید که راه پله های موجود در آن، این مکان را به معبد یشمی بودا متصل میکنند. بخش عمده تزیینات معبد جید مربوط به مجسمه بودای ۱.۹ متری است که از یشم کنده کاری شده ساخته شده است.

توجه داشته باشید که عکاسی در این مکان ممنوع است. با پیش رفتن در این معبد، میتوان به سالن عبادت بودای خوابیده رسید و در آن مجسمه بودای یشمی خوابیده مشاهده میشود. این مجسمه متعلق به کشور میانمار است. برای بازدید از این معبد، میتوان از طریق مترو و از خروجی پنجم ایستگاه چانگ شو و گذشتن از خیابان آنیوآن به این معبد رسید. در این خیابان مغازه ها و رستوران های متعددی مشاهده میشود. با این وجود، در گوشه معبد جید نیز میتوان رستورانی برای صرف وعده غذایی یافت.

منبع: www.lonelyplanet.com

نوشته شده در ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ