موزه شانگهای | فرهنگ و تاریخ چین در یک نگاه

در مرکز میدان ملت شانگهای، میتوان موزه شانگهای را یافت که موزه ای چینی با قدمتی بسیار زیاد است. سبک این موزه با آثاری که نشان از فلسفه های قدیمی دارند، بسیاری از گردشگران را به خود جذب میکند. نمای بیرونی گنبد این موزه سمبل ایده قدیمی آسمان گرد و زمین مربع شکل میباشد.

موزه شانگهای

موزه شانگهای به یازده گالری و سه سالن نمایشگاهی تقسیم شده است و گالری های این موزه هنرهای اصلی چین قدیم مانند کالاهای برنزی کهن، سرامیک های قدیمی، نقاشی ها، نوشته های چینی، مجسمه سازی، سنگ های یشمی، سکه های چین قدیم، وسایل تزئینی پادشاهان سلسله مینگ و کینگ، مهرهای چین و ملیت های مختلف را به نمایش میگذارند.

وسایل برنزی متعلق به دوران سلسله پادشاهان شانگ و ژو، به افراد در شناخت تمدن قدیمی چین کمک بسیاری میکنند. بیش از ۴۰۰ قطعه برنزی از این وسایل در نمایشگاه های موزه شانگهای وجود دارد.

کلکسیون سرامیک های این موزه، با ارزش ترین کلکسیون آن بوده و بیش از ۵۰۰ قطعه از دوران های مختلف در این کلکسیون وجود دارد. قطعه هایی مانند کوزه های رنگی و خاکستری دوره نوسنگی، کوزه های سبز رنگ سلسله شانگ، ژو و وارینگ، کوزه های سبز پادشاه هان شرقی، کوزه سه رنگ مشهور از سلسله تانگ با رنگ های آبی، سفید و سیاه، ظروف چینی پورسلین از دوره سونگ، ژین و لیا و هنر های زیبایی از شهر ژینگ دژن که مرکز صنعتی چین در دوران حکومت مینگ، کینگ و یوآن بود، در این موزه یافت میشود.

نقاشی ها و نوشته های چینی دارای فرهنگی غنی و خاص بوده و در این موزه، شاهکارهایی از زمان های مختلف و در سبک های متفاوت به نمایش گذاشته شده اند.

یشم در چین کهن، هم به عنوان وسیله ای تزئینی استفاده شده و هم نشانی از ثروت، قدرت و جاودانگی میباشد.  زیبایی این سنگ ها را میتوان در برق چشمگیر و رنگ های کریستالی آن مشاهده کرد.

به علت اینکه سلسله میگ و کینگ، دوران شکوفایی صنعت تزئینی چین بوده اند، این نمایشگاه، ماکتی ساختگی از باغی در آن دوران را به نمایش گذاشته است که نشان دهنده فرهنگ غنی چین در آن زمان میباشد.

موزه شانگهای

موزه شانگهای اولین موزه ای است که اهمیت مهر در دوران چین قدیم، از دوران حکومت ژو غربی تا آخر سلسله کینگ را نشان میدهد.

کشور چین یکی از اولین کشورها در زمینه استفاده از ارز بوده است. نزدیک به ۷ هزار قطعه از سکه های چینی در این موزه، نشان دهنده پیشرفت این کشور از نظر اقتصادی و تبادلات ارزی با دیگر کشور هاست.

فرهنگ چینی، آمیخته ای از فرهنگ ملت های مختلف بوده و در تاریخچه بلند این کشور، میتوان ملت هایی با فرهنگ های خاص را دید. این فرهنگ ها شامل نوع پوشش، پارچه ها، ابزار آهنی، تندیس ها، کوزه گری، الکل و کالا هایی از جنس چوب بامبو میشوند. فرهنگ های غیربومی در این کشور نشان از خلاقیت مردم چین و علاقه به شناختن دیگر فرهنگ ها دارند.

توصیه میشود بازدید از این موزه را در برنامه گردشگری خود قرار داده و از آثار خارق العاده آن لذت ببرید. برای رسیدن به این موزه از طریق مترو، میتوانید از طریق خط ۱، خط ۲ و یا خط ۸، در ایستگاه ملت پیاده شده و از خروجی ۱ به سمت جنوب حرکت کنید.

منبع: travelchinaguide.com

نوشته شده در ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ