معبد جینگ آن در شهر شانگهای

با وجود بازسازی این معبد پس از ساخت آن در سال ۱۲۱۶ میلادی، معبد جینگ آن هنوز هم یکی از قدیمی ترین ساختمان های شهر شانگهای محسوب میشود. هم اکنون نیز این معبد مانند تصویری نورانی، خارج از سبک مدرن شهر خودنمایی میکند. معبدی که شهری ۲۴ میلیون نفری را به دنیای عرفانی بودا متصل میکند.

معبد جینگ آن

با وجود فضای شهری و صدای بوق اتومبیل های اطراف معبد، باز هم میتوان فضای عرفانی و مقدس این معبد را حس کرد و از آن تاثیر پذیرفت.

این معبد، ساخته شده با چوب ساج برمه، دارای مجسمه های شگفت آوری مانند مجسمه نقره ای ۸.۸ متری و ۱۵ تنی بودا در سالن ۴۶ ستونی ماهاویرا، مجسمه ۳.۸ متری یشمی ساکیامونی در سالن های حاشیه، و مجسمه ۵ تنی گوآنین در سالن گوانین میباشد که با چوب ساج  با قدمت ۱۰۰۰ ساله ساخته شده است.

با وجود سالم بودن سازه معبد، انبار واقع در زیرزمین و سالن اصلی هنوز نیاز به ساخت و ساز دارد. در این انبار ۱۸ مجسمه دیگر از آرتاس یافت میشود. این معبد به صورتی طراحی شده است که با مغازه ها و رستوران های اطراف خود (خصوصا رستوران گیاهی واقع در پشت آن) یکپارچه و هماهنگ باشد. بلیط های ورودی این معبد، با قیمت ۵۰ یوان برای هر نفر موجود میباشد.

کی ودو، سرپرست معبد جینگ آن در سال ۱۹۳۰، دارای طرفداران بسیاری بوده و یکی از اشخاص مهم بودا به حساب می آید. پس از انقلاب فرهنگی، بودایی های این معبد از آن بیرون شده و معبد به یک کارخانه پلاستیک سازی تبدیل شد. پس از آن نیز در سال  ۱۹۷۲، این معبد طعمه حریق شد.

در صورت تمایل، پیشنهاد میشود در هنگام جشن شست و شوی بودا (در هشتمین روز از ماه چهارم سال قمری) از این معبد بازدید نمایید.

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ