معبد حوروس در ادفو

این معبدِ وابسته به دودمان بطلمیوس در بین سالیان ۲۳۷ و ۲۵۷ قبل از میلاد ساخته شده و یکی از یادبوهای باستانی مصر می باشد که به خوبی محافظت شده است. دلیل سالم ماندن این معبد که به حوروس فرزند ازیریس و ایزیس اختصاص یافته است، صحرای شنی می باشد که محل این معبد را پس از فروپاشی دین پاگانیسم (کفر کیش) در برگرفت. معبد حوروس با سقف سالمی که دارد، یکی از خاص ترین سازه های باستانی نیز می باشد.

معبد حوروس

ادفو در حدود ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد زیستگاهی بود که یک گورستان نیز در آن جای داشت. ادفو خاستگاه و مرکز آیین حوروس، یکی از خدایان یونان باستان که به صورت یک شاهین مجسم میشد بود. با این وجود معبد حوروس همانطور که امروزه دیده می شود وابسته به دودمان بطلمیوس است. ساخت این معبد در ۲۳ آگوست، ۲۳۷ سال پیش از میلاد به دستور بطلمیوس سوم در یکی از اماکن کوچک پادشاهی نوین مصر آغاز شد، سپس حدود ۱۸۰ سال بعد در دوران پادشاهی بطلمیوس نئوس دیونیسوس (بطلمیوس دوازدهم)، پدر کلئوپاترای هفتم، ساخت آن به اتمام رسید. در طراحی این معبد از نقشه ها، اندازه ها و تزئینات سبک معماری آثار فراعنه پیروی شده است. طرح هایی از فراعنه ی یونانی تبار که لباس ها و زیور آلات مصری به تن دارند به صورت کنده کاری در معبد دیده می شود. اگرچه معبد حوروس بسیار جدیدتر از معابد متعلق به گروه های مذهبی بیگانه در اقصر و ابیدوس است، اما از آن جایی که به خوبی محافظت شده است کمک شایانی به پر کردن بسیاری از شکاف های تاریخی می کند.

این معبد دویست سال پیش توسط شن، خرده سنگ و بخشی از روستای ادفو مدفون شد. در اواسط قرن نوزدهم خاکبرداری از این معبد توسط آگوست ماریت آغاز شد. امروزه برای وارد شدن به معبد باید از یک صف طولانی عبور کرد که مغازه های گلدوزی فروشی و مرکز جدیدی برای بازدیدکنندگان که دفتر بلیط فروشی، سرویس های بهداشتی، رستوران و اتاقی را که در آن یک فیلم پانزده دقیقه ای درمورد معبد به زبان انگلیسی پخش می شود را در خود جای داده است.

بازدید از معبد حوروس

یک دروازه بزرگ با ارتفاع ۳۶ متر که دارای حکاکی های رنگارنگ می باشد و توسط دو مجسمه گرانیتی و باشکوه حوروس در قالب یک شاهین نگه داری شده است در آن سوی خانه تولد )Roman mammisi) قرار دارد. دیوارها با کنده کاری های بسیار بزرگی از بطلمیوس دوازدهم در حالی که در حضور حوروس جمجمه های دشمنان خود را در هم می شکند آراسته شده اند. هدف از این کنده کاری ها نشان دادن قدرت بسیار زیاد فراعنه بوده است.

بارگاه پیشکش ها در آن سوی دروازه از سه جهت با ۳۲ ستون که هر کدام از حروف طرح دار مختلفی برخوردار می باشند احاطه شده است. دیوارها با حجاری هایی از قبیل Feast of the Beautiful Meeting (جشن دیدار باشکوه) که داخل قسمت ورودی قرار دارد و نشان دهنده دیدار هر ساله حوروس از ادور و حاثور از دندره از معابد یکدیگر می باشد تزئین شده اند.

پیش از این دومین مجموعه از مجسمه های گرانیتی حوروس در شکل شاهین در قسمت خروجی تالار ستون دار معبد قرار داشته اند که امروزه تنها یکی از این مجسمه ها باقی مانده است. در چپ و راست ابتدای قسمت خروجی تالار ستون دار دو اتاق کوچک وجود دارد. اتاق سمت راست کتابخانه معبد است که کتاب های مذهبی در آن قرار دارند. اتاق سمت چپ محل برپایی مراسمات مذهبی بوده است جایی که ظروف تزئینی مربوط به تشریفات مذهبی و لباس های راهبان در آن نگهداری می شوند. این تالار خود دوازده ستون دارد و دیوارهای آن با حجاری هایی آراسته شده اند.

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۶ فروردین ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ