ویزای شینگن چیست و چه کشورهایی را شامل می‌شود؟

شینگن یا شنگن منطقه‌ای در اروپا است که نیازی به گذرنامه یا پاسپورت ندارد و اغلب کشورهای اروپایی را در برمی‌گیرد. این منطقه بزرگ‌ترین منطقۀ سفریِ بدون نیاز به گذرنامه در جهان است. در این مطلب به بررسی تمامِ اطلاعات موجود دربارۀ ویزای شینگن می‌پردازیم.

ویزای شینگن

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن نوعی ویزای کوتاه‌مدت است که اجازه می‌دهد فرد به کشورهای عضو منطقۀ شینگن سفر کند و برای گردشگری یا اهداف تجاری تا 90 روز در این منطقه اقامت داشته باشد.

ویزای شینگن رایج‌ترین نوع ویزا برای سفر به اروپا است و اجازه می‌دهد تا دارندۀ آن آزادانه وارد منطقۀ شینگن شده و این منطقه را از طریق هریک از کشورهای عضو شینگن ترک کند. در منطقۀ شینگن نظارتِ مرزی وجود ندارد.

بااین‌حال، اگر می‌خواهید برای تحصیل، کار یا زندگی کردن و به مدت بیش از 90 روز به یکی از کشورهای شینگن سفر کنید، باید برای صدور ویزای ملیِ یکی از کشورهای اروپایی اقدام کنید.

بیش از 14.6 میلیون نفر در سال 2017 از ویزای شینگن خود برای سفر به اروپا استفاده کرده‌اند.

چه افرادی برای ورود به اروپا به ویزا نیاز دارند؟

اتباع کشورهای جهان‌سومی که هنوز کشورشان برای آزادسازی ویزا با کشورهای عضو شینگن به توافق نرسیده است، برای ورود به اروپا به ویزا نیاز دارند.

به‌طور مثال، شهروندان ایرانی برای ورود به اروپا به ویزای شینگن نیاز دارند.

مدارکِ سفر و نیازمندی‌های ورود برای اتباع غیراروپایی

اگر از اتباع کشورهای غیراروپایی/غیرشینگن هستید، علیرغم معاف بودن یا نبودن از داشتن ویزا، باید برای دریافتِ مجوزِ ورود به منطقۀ شینگین، برخی مدارک را ارائه دهید.

مدارکی که باید برای ورود به منطقۀ شینگن فراهم کنید عبارت‌اند از:

  • پاسپورت معتبر – باید در 10 سال اخیر صادر شده باشد و حداقل 3 ماه تا بعد از زمانِ ترک اروپا اعتبار داشته باشد.
  • ویزای شینگن – اگر از اتباع کشورهای جهان‌سومی هستید، به این ویزا نیاز دارید.

مقامات مرزیِ اروپا/شینگن ممکن است از شما بخواهند اطلاعات و مدارک دیگری را نیز ارائه دهید؛ ازجمله منابع مالی کافی، مدرک برای اثبات اقامت، مدت‌زمان اقامت در اروپا، بلیت‌های هوایی رفت‌وبرگشت، هدف از ورود به اروپا، بیمۀ سفر، دعوت‌نامه و… .

حتماً هنگام ورود به منطقۀ شینگن مطمئن شوید که مأمور مرزی مهرِ ورود را در پاسپورتتان درج کند. اگر پاسپورت مهر ورود نداشته باشد، ممکن است جریمه یا دستگیر شوید.

کدام کشورهای اروپایی ویزای شینگن صادر می‌کنند؟

منطقۀ شینگن 26 کشور که توافقنامۀ شینگن را امضا کرده‌اند را شامل می‌شود؛ این توافقنامه اجازه می‌دهد تا شهروندانِ کشورهای عضو شینگن آزادانه در این منطقه رفت‌وآمد داشته باشند و نیازی به پاسپورت و نظارتِ مرزی ندارند.

تمامِ کشورهای عضو شینگن می‌توانند ویزای شینگن را صادر کنند. این کشورها عبارت‌اند از:

اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، و لیختناشتاین.

19 کشور دیگر وجود دارند که عضو منطقۀ شینگن نیستند، اما بااین‌حال اجازه می‌دهند تا شهروندان خارجیِ کشورهای غیرشینگن، تنها با نشان دادنِ ویزای شینگنِ چند ورودی، وارد خاکشان شده و در آنجا اقامت داشته باشند. برای ورود، ترانزیت یا اقامتِ موقت در این کشورها نیازی به صدورِ ویزای ملی ندارید.

ویزای شینگن

انواع ویزای شینگن برای سفرهای کوتاه‌مدت به اروپا

اگر می‌خواهید به دلایل زیر به کشورهای اروپایی سفر کنید، اقدام برای دریافت ویزای شینگن ضروری است:

  • سفرهای کاری (تجاری)
  • ملاقات با دوستان و خانواده
  • گردشگری و تعطیلات
  • رویدادهای فرهنگی و ورزشی
  • ترانزیتِ فرودگاه و ترانزیتِ دریایی
  • بازدیدِ رسمی
  • دلایل پزشکی
  • به‌منظور تحقیق و مطالعۀ کوتاه‌مدت

با توجه به دلیلی که برای سفر به کشورهای شینگن دارید و همچنین مدت‌زمان اقامتتان در این منطقه، کنسولگری می‌تواند برایتان ویزای تک ورودی، ویزای دو ورودی، یا ویزای چند ورودی صادر کند.

میزانِ اعتبارِ ویزای تک ‌ورودی به دو عامل بستگی دارد: تعداد روزهایی که خودتان در داخلِ فُرمِ درخواست ویزا برای اقامت در منطقۀ شینگن ذکر کرده‌اید؛ و تصمیمِ نهایی کنسولگری که ویزای شینگن را صادر می‌کند.

اگر مسافری هستید که مکرر به اروپا رفت‌وآمد دارید، بهتر است برای دریافت ویزای اروپا که تا 5 سال اعتبار دارد اقدام کنید. البته فراموش نکنید که حتی در صورت در اختیار داشتن ویزای چند ورودی برای اروپا که تا 5 سال اعتبار دارد هم نمی‌توانید بیش از 90 روز در یک دورۀ 180‌روزه در منطقۀ شینگن اقامت داشته باشید.

چگونه برای ویزای اروپا اقدام کنم؟

برای ثبتِ درخواست ویزای شینگن به‌منظور سفر به اروپا، ابتدا باید متوجه شوید که با توجه به هدفِ سفر و ملیت‌تان، آیا به چنین ویزایی نیاز دارید یا خیر. اگر به ویزای شینگن نیاز دارید، باید موارد زیر را آماده کنید:

برنامۀ سفر، تعداد روزهایی که در داخل منطقۀ شینگن اقامت خواهید داشت، کشورهایی که از آن‌ها بازدید خواهید کرد (اگر بیش از یک کشور مدنظر است)، کشوری که از طریق آن وارد منطقۀ شینگن خواهید شد، و کشوری که از طریق آن از منطقه خارج خواهید شد.

بعد از آماده کردن این موارد، باید نیازمندی‌های درخواستِ ویزای اروپا را بررسی کرده و پروسۀ تنظیمِ قرار ملاقات برای ثبت درخواست ویزا در کنسولگری‌های شینگن در کشورتان را آغاز کنید.

ویزای شینگن چقدر هزینه دارد؟

هزینۀ ویزای شینگن برای فرد بزرگ‌سال 60 یورو است. بااین‌حال، با توجه به سنِ درخواست‌دهنده، ملیت و سایر عوامل، دسته‌بندی‌هایی وجود دارند که هزینۀ آ‌ن‌ها کمتر بوده یا کاملاً رایگان هستند. این دسته‌بندی‌ها در جدول زیر درج شده‌اند:

دسته‌بندی ویزای شینگن هزینه به یورو هزینه به دلار آمریکا
بزرگ‌سال 60 70
کودک 6 تا 12 ساله 35 41
کودک زیر 6 سال رایگان رایگان
افرادی که برای اهدافِ رسمی، دارای پاسپورتِ دیپلماتیک، رسمی یا خدماتی هستند رایگان رایگان
اعضای خانوادۀ فردی که از اتباع کشورهای EU/EEA است رایگان رایگان
دانش‌آموزان، دانشجویان و معلمان همراه در سفر مدرسه‌ای رایگان رایگان
محققانی که برای انجام تحقیق علمی سفر می‌کنند رایگان رایگان
اتباع کشورهای گرجستان، کوسوو، روسیه و اوکراین 35 41

*هزینۀ ویزا به دلار آمریکا با توجه به نرخِ تبادل ارز کنونی در نظر گرفته شده است و ممکن است تغییر کند.

برنامۀ پرواز برای درخواست ویزای اروپا

برنامۀ پرواز یک مدرکِ تأییدشده است که می‌توان از طریق آن برنامۀ پروازی موردنظر را به‌صورت آنلاین تائید کرد.

بیمۀ سفر برای ویزای شینگن

بیمۀ سفرتان باید در تمامِ مدت اقامت در منطقۀ شینگن دارای اعتبار باشد و حداقل 30 هزار یورو برای موقعیت‌های فوری پزشکی را پوشش بدهد.

مدرکِ اثباتِ اقامت

برای دریافت ویزا باید مدرکِ تأییدشده‌ای را ارائه دهید که نشان دهد در تمام طول سفرتان در منطقۀ شینگن اقامت خواهید داشت.

منبع: schengenvisainfo.com

نوشته شده در ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع راهنمای سفر
تبلیغات چپ