ویزای کانادا | مدارک لازم و هزینه‌ها

ایرانیانی که قصد سفر به کانادا را دارند، باید قبل از اجازه یافتن برای ورود به این کشور، ویزای اقامت موقت یا ویزای بازدیدکننده تهیه کنند. ویزاهای اقامت موقت، مجوزهای تحصیلی و مجوزهای کاری برای ایرانیان از طریق سفارتخانۀ کانادا در کشور ترکیه، واقع در شهر آنکارا صادر می‌گردد. فُرم‌های درخواست ویزای کانادا را می‌توان با مراجعه به سفارتخانه یا با مراجعه به این وب‌سایت تهیه/دانلود کرد: Immigration, Refugees and Citizenship Canada (IRCC)

ویزای کانادا

توصیه می‌شود که درخواست ویزای کانادا را حداقل یک ماه زودتر از تاریخ عزیمت خود به ثبت برسانید. بعد از ورود به کانادا، درخواست‌کنندگان ویزا باید به یک دفتر ویزا مراجعه کرده و پاسپورت اصلی و سایر مدارک مورد نیاز را ارائه بدهند. اگرچه ممکن است ویزای اقامت موقت برایتان صادر گردد، اما این ویزا ورود شما به خاک کانادا را تضمین نمی‌کند. علاوه بر ویزا، ایرانیان باید در درگاه ورود، سؤالات مأمور ویزا دربارۀ صلاحیت ورود به کانادا را پاسخ داده و رضایت او را جلب کنند.

صلاحیتِ دریافت ویزای کانادا

افرادی که از ایران به کانادا سفر می‌کنند، قبل از ثبت درخواست برای ویزای اقامت موقت، باید ازنظر صلاحیت دریافتِ ویزا واجد شرایط باشند. این شرایط عبارت‌اند از:

 • به مأمور ویزا اطمینان دهند که بعد از به پایان رسیدن مدت‌زمان اقامتِ معین شده، کانادا را ترک می‌کنند.
 • مدارکِ مرتبط با توانِ مالیِ کافی برای حمایت از خود و اعضای خانواده در طول مدت‌زمان اقامت در کانادا و برای بازگشت به ایران را ارائه بدهند.
 • موافقت کنند که بدونِ کسبِ تأییدیۀ مناسب، به تحصیل یا کار در کانادا مشغول نمی‌شوند.
 • به مأمور ویزا اطمینان دهند که تهدیدی برای امنیت کانادا نیستند.
 • پیش‌زمینۀ مجرمانه نداشته باشند (ممکن است نیاز باشد تا درخواست‌کننده گواهی عدم سوءپیشینه ارائه کند.)
 • ارائه مدرک برای تائید وضعیت سلامتی مطلوب (ممکن است نیاز باشد تا درخواست‌کننده مورد معاینۀ پزشکی قرار بگیرد.)
 • تمام مدارکِ درخواست شده توسط مأمور ویزا را ارائه کند.

مدارک مورد نیاز برای ویزای کانادا

علاوه بر فُرم پُرشدۀ درخواست ویزا، ایرانیان باید موارد زیر را نیز ارائه کنند:

 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکسِ مخصوصِ پاسپورت؛ نام و نام خانوادگی و تاریخ تولد بر پشتِ عکس‌ها پرینت شده باشد
 • اسناد مالی مانند فیش‌های حقوقی یا اظهارات بانکی که نشان بدهند فرد برای اقامت در کانادا و همچنین بازگشت به ایران دارای توانِ مالیِ کافی است.
 • مشخصات زیست‌سنجشیِ فرد (عکس و اثرانگشت)

مجوزهای تحصیل و کار

ایرانیانی که می‌خواهند در کشور کانادا تحصیل کرده یا به انجام کار مشغول شوند، باید دارای مجوز تحصیل یا مجوز کار باشند. بااین‌حال، در برخی موارد به این مجوزها نیازی نیست. به‌طور مثال، اگر فرد مورد نظر برای تحصیل به مدتِ کمتر از شش ماه برنامه‌ریزی کرده است، نیازی به مجوز تحصیلی ندارد. برخی از دسته‌بندی‌های شغلی نظیر روحانیان، مأموران دولت‌های خارجی، کارکنان ارتش و سایر موارد مشخص، به مجوز کار نیازی ندارند.

ملاحظات مهم

 • هر عضوی از خانواده که به همراه فرد باشد، به فُرم درخواست ویزای منحصر به خود نیاز دارد. بااین‌حال، درخواست‌دهندگان می‌توانند به همراه یکدیگر درخواست خود را ثبت کرده و هزینۀ ویزاها را به‌طور یکجا پرداخت کنند.
 • اگر به معاینۀ پزشکی فرد نیاز باشد، ممکن است تا چهار هفته به مدت‌زمان فرآیند بررسی درخواست ویزا افزوده شود.
 • ایرانیان می‌توانند هزینه‌های بررسی ویزا، که قابل‌استرداد نیستند، را با ریال ایران و در بانک تجارت پرداخت کنند (نسخۀ اصلیِ فیشِ پرداخت باید به همراه فُرم درخواست ویزا ارائه گردد.)
 • ایرانیان می‌توانند برای دریافت راهنمایی‌های مرتبط با ویزا، به سفارتخانۀ ایران واقع در شهر اتاوا، پایتخت کانادا، مراجعه کنند.

بازدید از بستگان

از تاریخ ۱ دسامبر ۲۰۱۱، والدین، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها می‌توانند با استفاده از سوپر ویزا، به ملاقات بستگان خود در کشور کانادا بروند. این ویزا اجازه می‌دهد تا والدین، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایِ شهروندان کانادا و افرادی که اقامت دائمی دارند، تا مدت ۲ سال به کانادا سفر کنند. دارندگان سوپر ویزا می‌توانند در این مدت چندین سفر به کانادا داشته باشند و برای هر مرتبه سفر، به دریافت ویزای جدید نیازی ندارند.

هزینۀ ویزای کانادا

*هزینه‌هایی که در جدول زیر ذکر شده‌اند به دلار کانادا هستند.

نوع ویزا/مجوز هزینه
مجوز تحصیل (قابل‌تمدید) ۱۵۰ دلار
مجوز کار (قابل‌تمدید) ۱۵۵ دلار
مجوز کار – حداکثر هزینه برای گروه‌هایی که هنرمندان اجراکننده و کارکنان مختلف دارند ۱۰۰ دلار
ویزای بازدیدکننده (ویزای اقامت موقت) – تک ورودی یا چند ورودی (قابل‌تمدید) ۱۰۰ دلار
ویزای بازدیدکننده (ویزای اقامت موقت) – حداکثر هزینه برای خانواده ۵۰۰ دلار
برگۀ بازدیدکننده (قابل‌تمدید) ۷۵ دلار

اگر ویزای شما در ۹۰ روز اخیر منقضی شده است، باید درخواست اصلاحِ ویزا را ثبت کرده و هزینۀ اصلاح که ۲۰۰ دلار کانادا است را پرداخت کنید.

*برگۀ بازدیدکننده مدرکی است که مأمور خدمات مرزی به‌منظور تمدید یا محدود کردن اقامتِ فرد در کانادا صادر می‌کند. برگۀ بازدیدکننده توسط سازمان خدمات مرزی کانادا (Canada Border Services Agency) یا توسط سازمان مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (Immigration, Refugees and Citizenship Canada) صادر می‌گردد.

منابع:

نوشته شده در ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع راهنمای سفر
تبلیغات چپ