دوحه | دیدنی‌ها و اطلاعات کاربردی

دوحه پایتخت قطر است؛ شهری مدرن و به‌سرعت درحال‌توسعه که سرمایه‌های خود را به بخش ساخت‌وساز سرازیر کرده است. هدف کشور قطر این است که در طی چند سال آتی، دوحه را به یکی از اصلی‌ترین شهرهای خلیج تبدیل کند. در این مقاله به بررسی اطلاعات کاربردی و دیدنی‌های دوحه می‌پردازیم.

دوحه

آب‌وهوا

دوحه همانند سایر قسمت‌های قطر، آب‌وهوایی کویری دارد. بهترین زمان برای سفر به این شهر از ماه دسامبر تا مارس است که هوا در طول روز بیش‌ازحد گرم نیست. دمای هوا در این موقع از سال در طول روز معمولاً حدود 25 درجۀ سانتی‌گراد و در شب بین 10 تا 15 درجۀ سانتی‌گراد است. تابستان‌‌های دوحه طولانی و بسیار گرم بوده و معمولاً از آوریل تا نوامبر به طول می‌انجامند. در ماه‌های آوریل و نوامبر، دمای هوا در طول روز حدود 30 درجۀ سانتی‌گراد بوده و در اکتبر حدود 35 درجه است. گرم‌ترین قسمتِ تابستان از ماه می تا سپتامبر است که متوسطِ بالاترین دمای هوا 38 تا 42 درجۀ سانتی‌گراد است و شدت گرما به‌علاوۀ رطوبت ناشی از خلیج‌فارس، می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. اغلب ساکنین شهر در ساعات 11 صبح تا 7 شب درون ساختمان‌ها هستند و توصیه می‌شود که برای رفتن به فضای بیرونی از سیستم حمل‌ونقل عمومی یا تاکسی استفاده کنید. تجربۀ دمای بالای 45 درجۀ سانتی‌گراد در شهر دوحه غیرمتداول نیست؛ این شهر از معدود شهرهای جهان است که رکوردِ دمای 50 درجۀ سانتی‌گراد در آن به ثبت رسیده است. متأسفانه هوای شهر در شب هم گرم باقی می‌ماند و متوسط پایینِ دما در ماه‌های جولای و اوت 30 درجۀ سانتی‌گراد است.

سفر به دوحه

با هواپیما

فرودگاه بین‌المللی دوحه (DOH) در حال تبدیل شدن به یکی از مهم‌ترین فرودگاه‌های واقع در منطقۀ خلیج‌فارس است. خطوط هواییِ محلیِ قطر (Qatar Airways) در حال ساخت شبکه‌ای جهانی در این فرودگاه است که در حال حاضر شهر دوحه را به مقاصد مختلفی در آفریقا، آسیا، استرالیا، اروپا، نیم‌قارۀ هند، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی متصل کرده است. قطر ایرویز در سال 2013 به اتحادیۀ خطوط هوایی oneworld ملحق شد.

اگر در حال حاضر در داخل یا اطرافِ منطقۀ خلیج‌فارس قرار دارید، ارزان‌ترین روش برای سفر هوایی به دوحه از طریق خطوط هوایی Oman Air و Kuwait Airways است.

با خودرو

به دلیل انسدادِ تحمیل شده بر قطر توسط عربستان سعودی، تنها مرز زمینیِ این کشور در حال حاضر بسته است.

برنامه‌هایی برای ساخت چندین پُل به‌منظور اتصال قطر به بحرین و امارات در نظر گرفته شده بود، اما این دو کشور روابط دیپلماتیکِ خود با قطر را قطع کردند و به همین دلیل ساخت‌وساز این پُل‌ها فعلاً متوقف شده است.

رفت‌وآمد

توجه داشته باشید که اغلب هتل‌ها و سایر مکان‌ها در دوحه از شمارۀ خیابان یا حتی نامِ خیابان در آدرس‌های خود استفاده نمی‌کنند. به‌طور مثال، آدرس هتل W-hotel Doha بدین شکل است: قطر، دوحه، وستبِی. بنابراین، یافتن اماکن مختلف در دوحه می‌تواند کار دشواری باشد و مردم معمولاً از طریق ساختمان‌های معروف مسیریابی می‌کنند؛ مثلاً «روبه‌روی مرکز خرید سیتی سنتر» یا «در مجاورتِ فلکۀ ورزش». استفاده از سرویس Google Maps در این شهر بسیار مفید است؛ البته باید جزییات شهر دوحه در این نرم‌افزار به‌روزرسانی گردد، زیرا گزینۀ نمایِ خیابان (Street View) در کشور قطر در دسترس نیست. وزارت شهرداری و برنامه‌ریزیِ شهری از سال 2012 نصب شماره برای خیابان‌ها را آغاز کرده است. همچنین می‌توان از وب‌سایت Qatar Geoportal استفاده کرد که اطلاعاتِ دقیقی دارد، اما سرعتش از Google Maps بسیار کمتر است.

اتوبوس

در اواخر سال 2005، اولین گزینۀ حمل‌ونقل عمومی در شهر دوحه معرفی گردید که یک سرویس عمومیِ اتوبوس با دو مسیر مختلف را شامل می‌شد. در ماه مارس 2006، مسیرها به شش مورد افزایش یافتند و امروزه به شبکۀ بزرگی از مسیرهای اتوبوسی تبدیل شده‌اند که تمامِ مناطقِ دوحه و همچنین سایر شهرهای قطر را پوشش می‌دهند.

تاکسی

به‌جز اتوبوس و خودروی شخصی، تنها روش دیگر برای رفت‌وآمد در شهر استفاده از تاکسی است. تاکسی‌های سبزرنگِ دوحه دارای کولر بوده و توسط شرکتِ حمل‌ونقلِ Mowasalat اداره می‌شوند.

دیدنی‌های دوحه

Al Koot Fort

قلعه الکوت در سال 1880 میلادی و در دورۀ امپراتوری عثمانی ساخته شده است. این قلعۀ بزرگ و سفیدرنگ در مکانی قرار دارد که امروزه به‌عنوان پارکینگِ بازارِ Souq Waqif شناخته می‌شود. بااین‌حال، در زمانِ ساختِ قلعه، این ناحیه به‌عنوان حومۀ شهر محسوب می‌شده است. اگرچه قلعه درگذشته به‌عنوان موزۀ مردم‌نگاری استفاده شده است، اما ساختمانِ آن در حال حاضر دارای موزه‌ای است که صنایع‌دستی محلی نظیر نقاشی‌های روغنی، کارهای شیشه‌ای و سرامیکی را شامل می‌شود. این قلعه مکانِ محبوبی برای عکاسی است.

Clock Tower

برج ساعتِ دوحه در کنار مسجد بزرگ (Grand Mosque) قرار گرفته است؛ این برجِ ساعتِ قدیمی اعدادِ عربیِ شرقی دارد و بر روی یک تپه واقع شده است و منظرۀ زیبایی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.

Doha Heritage Village

دهکدۀ میراث دوحه نوعی دهکدۀ سنتیِ قطری است. بازدیدکنندگانِ این دهکده می‌توانند از نساجی، تبادل مروارید و قایق‌های سنتی در این روستا دیدن کنند. همچنین در این دهکده هرازگاهی فستیوال‌ها و فعالیت‌های فرهنگی برگزار می‌شوند.

Souq Waqif

این بازار عربی در دوحه مطمئناً ارزش دیدن را دارد. می‌توان برای ساعت‌ها در دالان‌های شبیه به هزارتوی این بازار چرخ زد. بازارهای Souq معمولاً از طریق فروش محصولاتِ خود اداره می‌شوند. در این بازار بخش‌های مختلفی را پیدا خواهید کرد؛ ازجمله فروشگاه‌های ادویه، منسوجات و حتی فروشگاه‌های پرندۀ شاهین. همچنین می‌توانید سوغاتی‌های جالبی را از این بازار تهیه کنید. برای غذا هم می‌توانید رستوران‌های بازار را امتحان کنید.

Al Zubara Fort

شهرِ الزباره 100 کیلومتر با شمالِ شهر دوحه فاصله دارد و دارای قلعه‌ای مشهور است. این قلعه که امروزه به موزه تبدیل شده است، در سال 1983 میلادی و در دوران حکومتِ شیخ عبدالله بن جاسم آل ثانی و بر روی خرابه‌های قلعه‌ای دیگر ساخته شد. قعله الزباره شکلی مربعی دارد که سه برجِ آن دایره‌ای و یک برج به شکل مستطیل است. این قلعه با داشتن دیوارهای بلند و ضخیم، درگذشته به‌عنوان یک ایستگاهِ گارد ساحلی عمل می‌کرده و تا اواسط دهۀ 1980، توسط ارتش مورد استفاده قرار می‌گرفته است. برای مراجعه به این قلعه می‌توانید از اتوبوس شماره 100 در ایستگاه اتوبوس Al Ghanim استفاده کنید. این مسیر حدوداً 2 ساعت به طول می‌انجامد. روزانه تنها 3 اتوبوس به این مسیر حرکت دارند.

منبع: wikitravel.org

نوشته شده در ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ