اقامت در آلمان | انواع اقامت و مدارک لازم

اگر فقط می‌خواهید سفری تفریحی به آلمان داشته باشید، نیازی به مجوز اقامت ندارید. ویزای گردشگری به شما اجازه می‌دهد تا حدوداً 90 روز در کشور آلمان اقامت داشته و از تمام قسمت‌های آن بازدید کنید. اما اقامت در آلمان بیش از 90 روز بدون دریافتِ مجوز اقامت امکان‌پذیر نیست.

مجوز اقامت در آلمان به شما اجازه می‌دهد تا برای مدت زمانی بیشتر از 90 روز در کشور آلمان اقامت داشته باشید. در این دوران، می‌توانید به تحصیل، کار یا سایر فعالیت‌ها مشغول شوید.

اما از کجا بفهمیم که به مجوز اقامت نیاز داریم یا نه؟ پاسخ ساده است؛ به‌جز اتباع کشورهای اروپایی، سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن‌اشتاین، سایر اتباع خارجی برای اقامتِ بیش از 90 روز در آلمان به مجوز نیاز دارند.

اقامت در آلمان

انواع مجوز اقامت در آلمان

با توجه به مدت زمانِ اقامت و نیازمندی‌ها، انواع مختلفی از مجوزهای اقامت در آلمان در دسترس است. به‌طورکلی، سه مجوز اقامت وجود دارد که اجازه می‌دهند در دوره‌های زمانی مختلف در آلمان اقامت داشته باشید.

مجوز اقامت موقت

مجوز اقامت موقت (Aufenthaltserlaubnis) همان‌طور که از نامش پیداست، برای دوره‌های اقامتی کوتاه‌مدت در آلمان در نظر گرفته شده است. بعد از دریافت چنین مجوزی، می‌تواند تنها به مدت یک سال در آلمان اقامت داشته باشید. بااین‌حال، این مجوز قابل تمدید است.

مجوز اقامت موقت برای اتباع خارجی که دلیل مشخصی برای اقامت در آلمان دارند صادر می‌گردد. وقتی برای صدور چنین مجوزی اقدام می‌کنید، باید دلیل خود برای اقامت را ذکر کنید که این دلیل سپس در کارتتان نیز درج می‌شود. بعد از این مرحله، نمی‌توانید در فعالیت‌هایی شرکت کنید که مجوز اقامتتان آن‌ها را مجاز نمی‌داند. به‌طور مثال، اگر به‌منظور تحصیل برای دریافت مجوز اقامت موقت اقدام کنید، مجوزتان فقط برای تحصیل صادر می‌شود و اجازۀ کار کردن در آلمان را ندارید.

دلایل مختلفی برای دریافت مجوز اقامت موقت وجود دارد که سه مورد از رایج‌ترین آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

برای استخدام

یافتن کار در آلمان صلاحیت شما برای دریافت مجوز اقامت موقت را تائید می‌کند. می‌توانید برای یافتن کار از کشور خود اقدام کرده یا ویزای کاریابی (Germany Job Seeker Visa) دریافت کنید و در کشور آلمان مشغول کاریابی شوید. درهرصورت، بعدازاینکه پیشنهاد استخدام را دریافت کردید، می‌توانید برای صدور مجوز اقامت موقت اقدام کنید. قبل از دریافتِ مجوز اقامت اجازه ندارید کارتان را آغاز کنید.

برای تحصیل

مجوز اقامت موقت در آلمان به دانشجویانی که می‌خواهند دورهای لیسانس، فوق‌لیسانس یا تحصیل وابسته به حرفه و تخصص (vocational degree) را به اتمام برسانند نیز تعلق می‌گیرد. اعتبار زمانیِ این مجوزها معمولاً به‌اندازۀ مدت زمانِ برنامۀ تحصیلی است. در طول دوران تحصیل، دانشجویان می‌توانند به انجام کار تمام‌وقت به مدت 120 روز، یا کار نیمه‌وقت به مدت 240 روز مشغول شوند. بعلاوه، دانشجویان می‌توانند در موقعیت‌های کاری-تحصیلی نیز شرکت کنند، اما نمی‌توانند قرارداد درازمدت امضا کنند.

برای ازدواج

ازدواج یا یک شهروند آلمانی یا فردی که مجوز اقامت دائم در آلمان دارد، به شما اجازه می‌دهد تا در کشور آلمان اقامت داشته باشید، اما همچنان به مجوز اقامت نیاز دارید. مجوز اقامتِ مشخصی برای ازدواج وجود ندارد؛ یعنی مجوز اقامت در آلمان با موضوعیتِ دیدار با خانواده صادر می‌شود. ازدواج زوج‌های هم‌جنس‌گرا در آلمان مورد قبول دولت است و این افراد نیز بعد از ازدواج می‌توانند برای دریافت مجوز اقامت اقدام کنند.

کارت آبی اروپا

کارت آبی اروپا (EU Blue Card) شبیه به مجوز اقامت موقت است، اما برای گروه‌های خاصی از مردم صادر می‌شود و اعتبار زمانیِ بیشتری دارد. این کارت برای آن دسته از اتباع خارجیِ کشورهای غیراروپایی صادر می‌شود که در حرفه‌ای مهارت بسیار بالایی دارند و می‌خواهند در کشور آلمان به کار کردن مشغول شوند. این افراد باید دارای مدرک تحصیلات عالی نظیر مدرک لیسانس یا مدرک فوق‌لیسانس باشند. احتمالِ صدور کارت آبی اروپا برای کسانی که دارای مدارک تحصیلی IT یا STEM (علوم، فناوری، مهندسی، ریاضیات) هستند بیشتر است.

مجوز اقامت دائم در آلمان

برای اقامت در آلمان به‌طور دائمی، باید مجوز اقامت دائم در آلمان (German Permanent Residence Permit) را به‌دست آورید. با در دست داشتن این مجوز، می‌توانید در کشور آلمان کار کرده و همچنین هر زمانی که نیاز داشتید به داخل و خارج کشور رفت‌وآمد کنید.

این مجوز عمدتاً به افرادی داده می‌شود که ابتدا به مدت چند سال مجوز اقامتِ موقت یا کارت آبی اروپا را در اختیار داشته‌اند. این افراد باید ثابت کنند که حداقل 5 سال به انجام کار مشغول بوده‌اند و شغلشان باید مورد تائید اداره کارکنان فدرال باشد. همچنین این افراد باید مالیاتِ ضروری را به دولت پرداخت کرده باشند. بعلاوه، در مورد تسلط به زبان آلمانی سختگیری می‌شود؛ درنتیجه باید به زبان آلمانی تسلط خوبی داشته باشید.

اگر مجوز اقامت دائم را در اختیار دارید، فرزندان و همسرتان نیز می‌توانند به شما ملحق شوند. ایشان ابتدا مجوز اقامت موقت دریافت می‌کنند و بعد از گذشت چند سال مجوزشان به نوع دائمی تغییر خواهد کرد.

نیازمندی‌ها برای دریافت مجوز اقامت در آلمان

برای دریافت هر یک از مجوزهای اقامت، باید نیازمندی‌های لازم را داشته باشید. اغلب این نیازمندی‌ها برای مجوزهای مختلف یکسان هستند؛ ازجمله:

  • در اختیار داشتن پاسپورت معتبر از کشوری دیگر (مانند ایران)
  • نداشتن سابقۀ مجرمانه
  • تسلط به زبان آلمانی؛ حداقل سطح B1
  • داشتن بیمۀ سلامت آلمان
  • گذراندن معاینۀ سلامت که ثابت کند برای انجام کار یا تحصیل به‌اندازۀ کافی سالم هستید
  • داشتن ثبات مالی و توانایی تأمین خود و خانواده‌تان
  • اگر قرار است در آلمان کار کنید، باید نامه‌ای از کارفرمای خود در اختیار داشته باشید که پیشنهاد کار و توضیحات آن را شامل بشود
  • اگر قرار است در آلمان تحصیل کنید، باید مدرکی داشته باشید که ثابت کند در دانشگاه قبول شده‌اید
  • اگر قرار است به همسرتان در آلمان ملحق شوید، باید مدرکی داشته باشید که ثابت کند با او ازدواج کرده‌اید؛ مانند عقدنامه ازدواج

اگر تمام این نیازمندی‌ها را داشته باشید، سپس می‌توانید برای درخواست صدور مجوز اقامت در آلمان اقدام کنید.

منبع: germany-visa.org

نوشته شده در ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع راهنمای سفر
تبلیغات چپ