ویزای آمریکا برای ایرانیان | سوالات متداول

در این مطلب به‌طور اختصاصی به سؤالات متداول دربارۀ ویزای آمریکا پاسخ می‌دهیم. پاسخ‌ها به‌طور مشخص مربوط به درخواست‌دهندگان ویزای آمریکا از کشورهای کوبا، ایران، سودان و سوریه هستند. اطلاعات ارائه‌شده در این مطلب همگی برگردانِ فارسیِ مطالبِ درج‌شده در وب‌سایت سفارتخانۀ مجازی ایالات‌متحده هستند و هیچ‌یک نظرِ وب‌سایت سیروگشت محسوب نمی‌شوند.

ویزای آمریکا

سؤالات متداول دربارۀ ویزای آمریکا برای ایرانیان

سؤال: سیاستِ کلیِ برای افرادی که می‌خواهند ویزای آمریکا تهیه کنند چیست؟

پاسخ: به‌طورکلی برای ویزاهای غیرمهاجرتی، فرد درخواست‌دهندۀ ویزا وقتِ ملاقاتی را از سفارتخانه یا کنسولگری ایالات‌متحده دریافت کرده و هزینۀ درخواست ویزا را نیز پرداخت می‌کند. سپس فرد درخواست‌دهنده با مأمور کنسولگری مصاحبۀ حضوری خواهد داشت که مأمور کنسولگری سؤالاتی را از او می‌پرسد و مدارک را بررسی می‌کند تا مشخص شود که آیا فرد درخواست‌دهنده صلاحیتِ دریافتِ ویزا را دارد یا خیر. بعد از انجام بررسی و هرگونه فرآیندِ ضروریِ دولتی، اگر فرد مورد تائید قرار بگیرد، سفارتخانه یا کنسولگری ایالات‌متحده ویزای او را صادر می‌کند.

درخواست‌دهندگانِ ویزای مهاجرت که می‌خواهند به‌طور دائمی در ایالات‌متحده ساکن شوند، ابتدا باید نامۀ پُر شده توسط ادارۀ خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات‌متحده آمریکا (USCIS) را در اختیار داشته باشند. این نامه‌ها معمولاً بر اساس روابط خانوادگی یا وضعیتِ استخدام هستند، اما این امکان نیز وجود دارد که افراد سرمایه‌گذار خودشان نامه را تهیه کنند. بعد از تائید شدن نامه، مرکزِ ویزای ملی در وزارت امور خارجه ایالات‌متحده به افراد دارندۀ نامه اطلاع می‌دهد که زمان مصاحبه‌ای را با مأمور کنسولگری دریکی از سفارتخانه‌ها یا کنسولگری‌های ایالات‌متحده معین کنند. اگر مأمور کنسولگری تشخیص دهد که درخواست‌دهندۀ ویزا صلاحیت دارد و هیچ نگرانی امنیتی در مورد او وجود ندارد، سفارتخانه یا کنسولگری ایالات‌متحده برای او ویزای مهاجرت را صادر می‌کند.

سؤال: آیا سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های ایالات‌متحده در نقاط مختلف، استانداردهای متفاوتی برای تائید ویزا دارند؟

پاسخ: خیر. روندهای پردازش درخواست‌ها ممکن است متفاوت باشد، اما استانداردها همگی یکسان بوده و بر اساس قوانین و سیاست‌های ایالات‌متحده تنظیم شده‌اند.

سؤال: ایالات‌متحده در ایران سفارتخانه ندارد؛ ایرانیان در کجا می‌توانند برای درخواست ویزای غیرمهاجرتی اقدام کنند؟

پاسخ: ایرانیان می‌توانند برای دریافتِ وقتِ ملاقات و ثبت درخواست ویزای غیرمهاجرتی در هریک از سفارتخانه‌ها یا کنسولگری‌های ایالات‌متحده اقدام کنند. بااین‌حال، اگر صحبت کردن به زبان انگلیسی یا زبان رایج کشوری که می‌خواهید در آن درخواست ویزا را ثبت کنید برایتان ممکن نیست، باید به این نکته توجه داشته باشید که مأمورانی که مصاحبه را انجام می‌دهند ممکن است با شرایطِ محلی شما در کشورتان آشنایی نداشته باشند. این موضوع احتمالاً باعث می‌شود تا نشان دادن صلاحیتتان برای صدور ویزا سخت‌تر شود. برخی از مأموران کنسولگری‌های ایالات‌متحده در شهرهای دبی، ایروان و آنکارا با زبان فارسی آشنا هستند و بسیاری از ایرانیانی که خواهان ویزای غیرمهاجرتی هستند به این شهرها مراجعه می‌کنند.

سؤال: چرا شهروندانِ برخی از کشورها فقط ویزای تک‌ورودی دریافت می‌کنند؟

پاسخ: در حال‌ حاضر اعتبارسنجی ویزا بر اساس رابطۀ متقابل و نحوۀ سفر آمریکایی‌ها به کشورِ فرد درخواست‌دهنده است (به‌طور مثال: اعتبار ویزای یک فرد ایرانی در آمریکا ۳ ماه است؛ همین‌طور که اعتبار ویزای یک فرد آمریکایی در ایران ۳ ماه است.) به‌طور مشابه، اعتبار ویزا برای شهروندانِ کوبا، سودان و سوریه نیز بر اساس همین قاعده است.

سؤال: با در دست داشتن ویزای دانشجویی، تا چه مدت می‌توانم در آمریکا اقامت داشته باشم؟

پاسخ: وقتی با ویزای دانشجویی وارد خاکِ ایالات‌متحده می‌شوید، معمولاً مدت زمانِ ویزا بر اساس وضعیت تحصیلی‌تان مشخص می‌گردد؛ یعنی می‌توانید تا زمانی که دانشجوی تمام‌وقت هستید، در آمریکا اقامت داشته باشید، حتی اگر در طول دورۀ اقامتتان در آمریکا، ویزای F-1 در پاسپورتتان منقضی شود. دانشجویان F-1 که دوره‌های مطالعاتی خود در فهرست l-20 و هرگونه تمرین‌دهی کاربردیِ مورد تائید را به پایان رسانده، اجازه دارند ۶۰ روز بیشتر در آمریکا اقامت داشته باشند تا برای خارج شدن از کشور یا انتقال به دانشگاهی دیگر آماده شوند.

سؤال: من دانشجویی هستم با ویزای تک‌ورودی یا ویزای منقضی شده، آیا می‌توانم در صورت سفر کردن به خارج از ایالات‌متحده، دوباره ویزای خود را تمدید کرده و به تحصیل ادامه دهم؟

پاسخ: اگر خروج شما از ایالات‌متحده در حین دورۀ مطالعاتتان با ویزای تک‌ورودی یا ویزای منقضی شده بوده است، باید دوباره با مأمور کنسولگری مصاحبه کنید تا صلاحیتتان برای ویزای دانشجویی جدید تائید گردد. به‌طورکلی، دانشجویانِ در حال‌ تحصیلی که بتوانند نشان دهند در وضعیت خوبِ دانشگاهی قرار دارند، به‌احتمال‌زیاد می‌توانند برای دریافت ویزای جدید مورد تائید قرار بگیرند و به ایالات‌متحده برگشته و تحصیل خود را ادامه دهند. چنین دانشجویانی باید برای ارائۀ مدارکی که نشان‌دهندۀ پیشرفت ایشان در برنامه‌های تحصیلی هستند آماده باشند. همچنین باید مدارک لازم برای تائید توانایی‌شان به‌منظور پرداختِ هزینه‌های تحصیل و زندگی را ارائه دهند. برای اینکه فرآیندهای صدور ویزای جدید تا قبل از شروع ترم جدید دانشگاه به پایان برسند، باید هرچه سریع‌تر برای دریافتِ وقتِ مصاحبه اقدام کنید.

منبع: سفارتخانۀ مجازی ایالات‌متحده آمریکا

نوشته شده در ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع راهنمای سفر
تبلیغات چپ