آبشار ویکتوریا کجاست + تصاویر

آبشار ویکتوریا منظره‌ای بی‌نظیر و چشم‌نواز دارد و به رودخانۀ زامبزی سرازیر می‌شود؛ رودخانه‌ای که مرز میانِ دو کشور زامبیا و زیمبابوه در آفریقای جنوبی را مشخص می‌کند. قبیلۀ کلولو در دهۀ 1800 میلادی به این آبشار «Mosi-oa-Tunya» می‌گفتند؛ «مه خروشان» ترجمۀ این عبارت است. در دنیای امروز، آبشار ویکتوریا به‌عنوان بزرگ‌ترین آبشار جهان شناخته می‌شود.

آبشار ویکتوریا

در اوجِ فصل باران، ستون‌های پوشابِ این آبشار از کیلومترها دورتر قابل‌رؤیت هستند. در هر دقیقه بیش از پانصد میلیون مترمکعب آب به وسعت تقریباً دو کیلومتر از لبۀ این آبشار به درون رودخانۀ زامبزی سرازیر می‌شود.

پرتگاه عریض و از جنس بازات این آبشارِ غرنده، زامبزی را از رودخانه‌ای آرام به سیلابی درنده تبدیل کرده است که مسیر خود را از میان تنگه‌هایی شگرف باز می‌کند.

روبه‌روی آبشار ویکتوریا دیوار دیگری از جنس بازات وجود دارد که تقریباً هم‌ارتفاعِ آبشار بوده و روی آن توسط جنگل استوایی و مرطوب پوشیده شده است. در لبۀ این پوششِ جنگلی مسیری وجود دارد که بازدیدکنندگان می‌توانند از طریق آن در مقابل آبشار قرار گرفته و نمایی باورنکردنی و هم‌سطح از آبشار را رؤیت کنند.

یکی از نقاط خوب این منطقه، روبه‌روی پل لبۀ چاقو (Knife Edge Bridge) قرار دارد که مناظر زیبایی از کاتاراکت شرقی، آبشار اصلی و بویلینگ پات را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد؛ رودخانه در این قسمت به سمت تنگۀ باتوکا حرکت می‌کند. سایر نقاط دیدنی این منطقه عبارت‌اند از جزیرۀ لیوینگستون، پل آبشار، استخر شیاطین و درختِ نگهبان.

*از دسامبر 2016، ویزای کازا (KAZA visa) در تمام ورودی‌های اصلی دو کشور زیمبابوه و زامبیا در دسترس گردشگران است. این ویزا تجربۀ بازدید از آبشار ویکتوریا را برای مسافران به امری ساده تبدیل کرده است.

بهترین زمان بازدید از آبشار ویکتوریا

بازدید از منطقۀ آبشار ویکتوریا در هر فصل از سال می‌تواند تجربه‌ای کاملاً متفاوت باشد. اوجِ فصل سیل در ماه‌های مارس و آوریل است که در این دوره می‌توان شکوه و قدرتِ آبشار را به‌طور تمام‌کمال مشاهده کرد. با توجه به تودۀ پوشابی که از آبشار بلند می‌شود، پهنایِ کاملِ آبشار در این دوره با پای پیاده قابل‌مشاهده نیست. منظرۀ هوایی آبشار در این دوره از سال فوق‌العاده است؛ ابرهای پوشابیِ برخاسته از آبشار به سمت آسمان حرکت می‌کنند. هرچه از فصل سیل که بگذریم، نمای آبشار واضح‌تر می‌شود، اما در ماه‌های نوامبر و دسامبر آبشار کمی حالت جویبار به خود می‌گیرد و بر لبۀ صخره حرکت می‌کند؛ در بعضی نقاط پهنای آبشار به 1.7 کیلومتر می‌رسد که در این نواحی آب کلاً ریزشی ندارد. زیباییِ بازدید از آبشار ویکتوریا در این دوره این است که نمای چشم‌نوازِ صخره‌های تشکیل‌شده در دیوارِ آبشار را مشاهده خواهید کرد و می‌توانید کاملاً عمقِ آن را رؤیت کنید.

حقایق مفید دربارۀ آبشار ویکتوریا

  • پهنا: 1688 متر
  • ارتفاع: 108 متر
  • میزانِ جریانِ آب: 1088 مترمکعب بر ثانیه
  • لقب: مه خروشان
  • نام این آبشار (ویکتوریا) از ملکۀ انگلستان الهام گرفته‌شده است
  • پارک ملی: Mosi-oa-Tunya

آبشار ویکتوریا

چگونه به این آبشار برویم؟

می‌توانید از شهر لیوینگستون و از طریق جادۀ Mosi-oa-Tunya به سمت جنوب حرکت کنید تا بعد از پیمودن تقریباً 11 کیلومتر به آبشار برسید. قبل از رسیدن به مرز، باید به سمت راست بپیچید که به منطقۀ پارکینگ منتهی است. از این نقطه می‌توانید در تمام منطقۀ آبشار پیاده‌روی کنید. اگر از کشور زیمبابوه حرکت می‌کنید، از طریق شهر آبشار ویکتوریا از مرز عبور کرده و بعد از گذشتن از ادارۀ گمرک زامبیا به سمت چپ بپیچید.

تاریخچه

در سال 1851، دیوید لیوینگستون تنها دربارۀ آبشار بزرگ حرف‌هایی شنیده بود؛ در سال 1855 بود که برای دیدن این آبشار از نزدیک راهی سفر شد. او شب را در جزیرۀ کالای (Kalai Island) سپری کرد که تنها چند کیلومتر با آبشار فاصله داشت. مسیر رودخانه را با پای پیاده به سمت پایین رفت و فردا صبح با قایقی کوچک (کانو) به سمت مه خروشان حرکت کرد. بر روی بزرگ‌ترین جزیرۀ نزدیک به آبشار، که امروزه جزیرۀ لیوینگستون نام دارد، به خشکی رسید و از همان‌جا اولین منظرۀ آبشار را با چشمان خود رؤیت کرد.

او تجربۀ دیدار آبشار را این‌گونه توصیف می‌کند: «حیرت‌زده به سمت حاشیۀ آبشار می‌رفتم؛ به درون شکافِ بزرگی که از دو سمتِ ساحلِ رودخانۀ عریض زامبزی ایجاد شده بود خیره شدم. دیدم که جریانی از آب به پهنای هزار یارد با ارتفاع صد فوت به پایین می‌ریزد و ناگهان در فضایی به‌اندازۀ پانزده تا بیست یارد فشرده می‌شود…فوق‌العاده‌ترین منظره‌ای بود که در آفریقا مشاهده کرده بودم.»

او همچنین دربارۀ نواحی اطراف آبشار می‌گوید: «هیچ‌کس نمی‌تواند زیبایی این منظره را با هر آنچه در انگلستان دیده مقایسه کند. هیچ اروپایی‌ای چنین منظره‌ای را تابه‌حال ندیده بود. مطمئنم فرشتگان هم هنگام پرواز به این مناظر خیره می‌شوند» (لیوینگستون، 1857 میلادی).

منبع: zambiatourism.com

نوشته شده در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ