مجسمه آزادی | تاریخچه و اطلاعات مفید

مجسمه آزادی (Statue of Liberty) حاصل تلاش و همکاری فرانسه و ایالات‌متحده آمریکا بوده و هدف از ساخت آن گرامیداشتِ روابط دوستانۀ میان مردم دو کشور است. فردریک آگوست بارتولدی، مجسمه‌ساز فرانسوی، مجسمه آزادی را با ورقه‌های مس کوبیده‌شده ساخت و الکساندر گوستاو، طراحِ برج ایفل، ساختار فولادیِ مجسمه را طراحی کرد. سپس این مجسمه به کشور ایالات‌متحده اهدا شد و بر روی پایه‌ای در جزیرۀ کوچکی در خلیج بالای نیویورک سرافراز گشت؛ امروزه این جزیره با نام جزیرۀ آزادی (Liberty Island) شناخته می‌شود و در سال 1886 توسط بیست و دومین رئیس‌جمهور آمریکا، گروور کلیولند وقف شده است. در طی سال‌های متمادی و با مهاجرت میلیون‌ها نفر به آمریکا از طریق جزیرۀ ایلیس، این مجسمه همواره سرافراز بوده است. در سال 1986، برای گرامیداشت یادبود صدساله‌اش، مجسمه آزادی مورد بازسازی گسترده‌ای قرار گرفت. امروزه، این مجسمه همچنان یکی از اصلی‌ترین نمادهای آزادی و دموکراسی بوده و همچنین یکی از مشهورترین سازه‌های جهان است.

مجسمه آزادی

تاریخچۀ مجسمه آزادی

حدوداً در سال 1865 و با به پایان رسیدن جنگ داخلی آمریکا، تاریخ‌دان فرانسوی، «ادوارد رنه د لابولای» پیشنهاد داد که فرانسه برای تجلیل از موفقیت ایالات‌متحده در ایجاد یک دموکراسیِ باثبات، مجسمه‌ای را بسازد و به این کشور اهدا کند. مأموریت ساخت مجسمه به فردریک آگوست بارتولدیِ مجسمه‌ساز، که برای مهارتش در ساخت مجسمه‌های عظیم مشهور بود، سپرده شد؛ هدف آن بود که طراحی مجسمه برای مراسم گرامیداشتِ اعلامیۀ استقلال ایالات‌متحده آمریکا در سال 1876 آماده باشد. این پروژه حاصل تلاش هر دو کشور بود (فرانسه و آمریکا). فرانسوی‌ها مسئولیت ساخت مجسمه و سوار کردن اجزای آن را بر عهده داشتند و آمریکایی‌ها می‌بایست پایۀ مجسمه را می‌ساختند. مجسمه آزادی درواقع نمادی از دوستیِ مردم دو کشور است.

دانستنی جالب: در قسمت بُنِ پایۀ مجسمه آزادی نمایشگاه‌هایی وجود دارد که تاریخچۀ مجسمه را به نمایش گذاشته‌اند؛ ازجمله اولین مشعل استفاده شده در این مجسمه در سال 1886. به دلیل انفجاری که در سال 1961 و در حین جنگ جهانی اول توسط آلمانی‌ها در شبه‌جزیرۀ بلک تام در نزدیکی مجسمه انجام گرفت، دسترسی بازدیدکنندگان به مشعلِ مجسمه برای همیشه متوقف شده است.

ازآنجایی‌که ساخت مجسمه نیازمند کمک‌های مالی بود، کار ساخت‌وساز آن با تأخیر و در سال 1875 آغاز شد. سازۀ عظیم‌الجثۀ بارتولدی «مجسمۀ آزادی، روشنگر جهان» نام دارد و زنی را به تصویر می‌کشد که در دست راست خود مشعلی را نگه داشته و بالای سر برده است، در دست چپ او لوحی قرار دارد که بر روی آن «4 جولای، 1776» کنده‌کاری شده است؛ تاریخِ پذیرشِ اعلامیۀ استقلال ایالات‌متحده آمریکا. گفته می‌شود که بارتولدی چهرۀ مجسمۀ زن را از روی صورتِ مادرش ساخته و برای ساختِ «پوستِ» مجسمه از ورقه‌های مسِ کوبیده‌شده استفاده کرده است (از طریق هنر مسگری). برای ساختِ اسکلتِ مجسمه که پوست بر روی آن سوار می‌شود، بارتولدی از طراح برج ایفل، الکساندر گوستاو ایفل درخواست کمک کرد. ایفل به همراه «اوژن ویوله لودوک» اسکلت مجسمه را از آهن پیلون و فولاد ساخت که این ترکیب اجازه می‌داد تا پوستِ مسیِ مجسمه بدون وابستگی حرکت کند؛ ویژگی‌ای ضروری برای تحملِ بادهای قدرتمندی که در بندر نیویورک می‌وزند.

ویژگی‌های فیزیکی

اگر از پل بروکلین به مجسمه آزادی نگاه کنید، بسیار کوچک به نظر می‌رسد. درحالی‌که در فاصلۀ نزدیک، سازه‌ای قابل‌توجه و عظیم بوده که در بندر نیویورک واقع شده است. این تندیس 225 تُنی، از پایه تا نوک آن، 305 فوت و 6 اینچ ارتفاع دارد و ارتفاع صورتِ مجسمه بیش از 8 فوت است. پایۀ مجسمه تا سرِ آن 154 پله دارد و دورِ کمر سازه 35 فوت است. رنگِ سبزِ مجسمه آزادی ناشی از اثرات آب‌وهوایی بر روی مس است. در سال 1986، مشعل مسی مجسمه با مشعلی که روکش طلای 24 عیار دارد جایگزین شد.

نمادگرایی

ویژگی‌های فیزیکی مجسمه آزادی معنای قابل‌توجهی را منتقل می‌کنند. زنجیرهای شکسته‌شده در کنار پاهای مجسمه نشانگر رهایی از استبداد و سرکوب‌اند. پرتوهای اطراف تاج به معنای هفت قاره هستند؛ هرکدام 9 فوت طول داشته و 150 پوند وزن دارند. بر اساس اعلامیۀ سازمان پارک‌های ملی آمریکا، 25 پنجرۀ موجود در تاجِ مجسمه نشانگر سنگ‌های قیمتی کرۀ زمین و تابش پرتوهای بهشتی بر جهان‌اند. مشعلِ مجسمه معنای روشنگری راهِ آزادی را منتقل می‌کند. این مشعل در طول روز نور خورشید را بازتاب کرده و هنگام شب با 16 نورافکن روشن می‌شود.

تصاویر مجسمه آزادی

مجسمه آزادی مجسمه آزادی مجسمه آزادی مجسمه آزادی

منابع: history.com, usatoday.com

نوشته شده در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ