کوه اورست کجاست و چقدر ارتفاع دارد؟

کوه اورست 29029 فوت یا 8848 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و مرتفع‌ترین کوه در کرۀ زمین است. این کوه در منطقۀ Mahalangur در هیمالیا قرار دارد. قلۀ اورست در مرز چین و نپال واقع شده و این دو کشور را از یکدیگر جدا می‌کند.

کوه اورست

ارتفاع کوه اولین بار در سال 1856 مشخص گردید. موسسۀ Great Trigonometric Survey of British India کوه اورست که آن زمان با نام Peak XV شناخته می‌شد را با ارتفاع 29002 فوت یا 8840 متر اندازه‌گیری کرد. اما کارکنان این موسسه برای اندازه‌گیری کوه با مشکل مواجه شدند، زیرا کشور نپال به دلیل نگرانی دربارۀ حمله یا ضمیمه شدن خاک کشور، اجازۀ ورود به ایشان را نمی‌داد. ارتفاعی که امروزه مورد قبول است، در سال 1955 توسط نقشه‌برداران هندی و سپس در سال 1975 توسط چینی‌ها انجام شد.

در سال 1865، اندرو واگ، نقشه‌بردار انگلیسی، به این موضوع اشاره کرد که نام کوه از متصدی پیشین خود، یعنی سر جورج اورست الهام گرفته و نام‌گذاری شود. تبتی‌ها در طی قرن‌های متمادی این کوه را با عنوان «Chomolungma» یا مادر مقدس خطاب می‌کردند، اما واگ از این موضوع اطلاع نداشت؛ چراکه کشور نپال و تبت مرزهای خود را بر روی بیگانگان بسته بودند.

صعود به اورست

کوه اورست همواره کوه‌نوردان حرفه‌ای و باتجربه و همچنین افراد دیگر را به خود جذب می‌کند. صعود به ارتفاع 8000 فوتی کار آسانی نیست و همچنین با مشکلاتی نظیر ارتفاع‌زدگی، آب‌وهوای نامناسب و بادها همراه است که این موارد از اصلی‌ترین موانع برای کوه‌نوردان محسوب می‌شوند. بیش از 5000 نفر به اورست صعود کرده‌اند و 219 نفر در این مسیر جان خود را ازدست‌داده‌اند. حدود 77 درصد از موارد صعود از سال 2000 تا به امروز انجام شده است. در سال 2007، رکورد 633 صعود به ثبت رسید.

کوه اورست دو مسیر صعود اصلی دارد؛ گریدۀ جنوب شرقی از کشور نپال و گریدۀ شمالی از تبت. گریدۀ جنوب شرقی امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، چراکه مسیر آسان‌تری است.

مسیر شمالی در سال 1921 توسط جرج مالوری در حین سفر اکتشافی انگلیسی‌ها کشف شد. این سفر جنبۀ اکتشافی داشت و هدف آن صعود به قله نبود. مالوری در پاسخ به این سؤال که «چرا می‌خواهید به کوه اورست صعود کنید؟» این پاسخ معروف را داده است: «چون‌که وجود داره.»

در سال 1922، جرج فینچ انگلیسی تلاش کرد برای اولین بار با استفاده از اکسیژن به اورست صعود کند، اما سفر او در اثر بهمن ناکام ماند.

در ماه ژوئن 1924، مالوری و اندرو ایروین در پی تلاش برای صعود به اورست جان خود را از دست داند. سفری در سال 1999 به یافتن جسد مالوری انجامید.

کوه‌نوردان در سفرهای ابتدایی در دهۀ 1920 و 1930 تلاش کردند از سمت تبت به کوه صعود کنند، اما بعدازاینکه تبت در سال 1950 تحت کنترل چینی‌ها قرار گرفت، دسترسی به این مسیر بسته شد. این عدم دسترسی باعث شد تا بیل تیلمن و گروه کوچکی از همراهان او با نام‌های چارلز هوستن، اسکار هوستن و بتسی کاولز به‌ناچار از سمت نپال به سمت اورست بروند که به مسیر استانداردِ اورست از سمت جنوب تبدیل شده بود.

در سال 1952، اعضای یک گروه سفری سوئیسی به رهبری ادوارد ویس دونانت، توانستند از گریدۀ جنوب شرقی به 28199 فوت یا 8595 متر از ارتفاع کوه صعود کرده و رکورد جدیدی را ثبت کنند. تنزینگ نورگی (یکی از اعضای این گروه) و راهنمای نپالی گروه، در سال بعد با یک گروه انگلیسی در سفری دیگر به اورست شرکت کردند.

در سال 1953، گروهی انگلیسی به رهبری جان هانت به سفر نپال رفتند. هانت دو گروه دو نفرۀ کوه‌نوردان را برای صعود به قله انتخاب کرد. اولین گروه (تام بوردیلون و چارلز اوانس) به 300 فوتی (100 متری) قله رسیدند، اما به دلیل مشکلات اکسیژنی، مجبور به بازگشت شدند. دو روز بعد، گروه دوم (ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی) به قله صعود کردند و در آنجا تعدادی عکس گرفتند و مقداری شکلات به همراه یک صلیب به‌جای گذاشتند.

زندگی در اورست

کوه اورست توسط قله‌های مهمی احاطه شده است؛ ازجمله قلۀ لهوتسه (27940 فوت یا 8516 متر)، نوپتسه (25771 فوت یا 7855 متر) و چانگتوبسه (24870 فوت یا 7580 متر).

در این ارتفاعات بالا، امکان زندگی حیوانات و گیاهان وجود ندارد، اما گیاهانی نظیر توس، ارس، کاج آبی، نراد، بامبو و رودودندرون در ارتفاعات پایین‌تر رشد می‌کنند. از ارتفاع 18690 فوت یا 5750 متر به بالا، هیچ گیاهی وجود ندارد.

از حیواناتی که در ارتفاعات پایین‌تر زندگی می‌کنند می‌توان به آهوی ختا، غژگاو وحشی، پاندای قرمز، پلنگ برفی و خرس سیاه هیمالیایی اشاره کرد. همچنین تعداد کمی از گونه‌های دیگر در این منطقه رؤیت شده‌اند؛ ازجمله بز کوهی هیمالیایی، گوزن، میمون خاکستری، خرگوش صحرایی، روباه کوهستان، سمور و گرگ هیمالیایی.

تصاویر کوه اورست

کوه اورست کوه اورست کوه اورست

منبع: livescience.com

نوشته شده در ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ