استون هنج | تاریخچه و تصاویر

استون هنج یکی از مشهورترین بناهای تاریخی در جهان است که در شهرستان ویلتشرِ انگلستان قرار داشته و توسط موسسۀ میراث انگلستان مدیریت می‌شود. این بنای ماقبل تاریخی سالانه بیش از یک میلیون نفر گردشگر را به خود جذب می‌کند. اما استون هنج دقیقاً در چه دورانی ساخته شده است؟ کاربرد آن چه بوده است؟ چرا چارلز داروین در دهۀ 1880 میلادی از آن بازدید کرد؟

استون هنج

در این مقاله به بررسی 10 مورد از مهم‌ترین حقایق پیرامون استون هنج می‌پردازیم و همچنین تاریخچۀ رمزآلود آن را کندوکاو می‌کنیم؛ از داستان ساخت‌وساز آن گرفته تا ارتباطات شگفت‌انگیز این بنا با علم ستاره‌شناسی و اینکه چرا زمانی کرم‌های خاکی بزرگ‌ترین تهدید برای این بنا محسوب می‌شده‌اند.

استون هنج در چندین مرحله ساخته شده است

ساخت‌وساز مرحله‌ای استون هنج حدوداً 5000 سال پیش آغاز شد و آن زمان فقط چاردیواریِ خاک‌ریزی بود که مردمِ ماقبل تاریخ خاکسترِ مردگانشان را در آنجا خاک می‌کردند. دایرۀ سنگی موجود در مرکز این بنا در اواخر دوران نوسنگی، حدوداً 2500 سال پیش از میلاد مسیح برافراشته شد.

این بنا از دو نوع سنگ متفاوت ساخته شده است

برای ساخت استون هنج از دو نوع سنگ استفاده شده است؛ سنگ‌های سارسن بزرگ و سنگ‌های کبود کوچک. اغلب باستان‌شناسان باور دارند که سنگ‌های سارسن از منطقۀ مارلبورو داونز در فاصلۀ 20 مایلی بنا و سنگ‌های کبود از تپه‌های پرسلی در جنوب غربی والز در فاصلۀ 140 مایلی بنا آورده شده‌اند. دقیقاً مشخص نیست که برای جابه‌جایی سنگ‌ها از چه روشی استفاده شده است، اما احتمالاً برای این کار روش هُل دادن سنگ‌ها بر روی زمین یا شبکه‌های آبی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

استون هنج در ابتدا دو ورودی داشته است

بر اساس توضیحات موسسۀ میراث انگلستان، در ابتدا این بنا تنها دو ورودی داشته است؛ یک ورودی عریض در قسمت شمال شرقی و یک ورودی کوچک در قسمت جنوبی. امروزه شکاف‌های فراوانی در این بنا وجود دارد که اغلب ناشی از جاده‌هایی هستند که زمانی از میان این بنا رده شده‌اند.

دایره‌ای سنگی با 56 چاله

در داخلِ این بنا دایره‌ای سنگی وجود دارد که حاوی 56 چاله است و با نام آبری هولز شناخته می‌شود (این نام از جان آبری الهام گرفته شده است که چاله‌های دایره را در سال 1666 شناسایی کرد.) هنوز هدف از ساخت این دایرۀ سنگی مشخص نیست، اما برخی باور دارند که چاله‌های آن زمانی برای نگه داشتن سنگ‌ها یا ستون‌ها استفاده می‌شده‌اند.

در دوران «تغییرات بزرگ» ساخته شده است

موسسۀ میراث انگلستان می‌گوید که سنگ‌های استون هنج زمانی ساخته شده‌اند که «تغییرات بزرگی در دوران ماقبل تاریخ» در حال رخ دادن بوده است. «دقیقاً در زمانی که سبک‌های سفالگری “بیکر” و دانش کار با آهن به همراه تغییر یافتن روش خاک‌سپاری مردگان با استفاده از لوازم قبر در حال رسیدن به اروپا بودند. در مناطق اطراف بنا قبرهای بیکرِ زیبایی یافته شده‌اند که حدوداً به سال 2400 پیش از میلاد مسیح تعلق دارند؛ مانند مقبرۀ کمانگیر آمسبوری.»

کشف دست‌ساخته‌های رومی

در حین حفاری‌های گوناگون در استون هنج، سفال‌ها، لوازم سنگی و فلزی و سکه‌های رومی کشف شده‌اند. گزارش موسسۀ میراث انگلستان در سال 2010 نشان می‌دهد که دست‌ساخته‌های قرون‌وسطایی چندانی در این مکان یافته نشده است، که نشان می‌دهد استون هنج در این دوران زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گرفته است.

ارتباطات شگفت‌انگیز با ستاره‌شناسی

بر اساس گزارش میراث انگلستان در سال 2010، ارتباط استون هنج با ستاره‌شناسان قدمت بسیار دارد. در سال 1720، دکتر هالی از انحرافِ مغناطیسی و موقعیتِ طلوع خورشید استفاده کرد تا قدمت استون هنج را تخمین بزند. او به این نتیجه رسید که تاریخ ساخت آن به سال 460 پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. در سال 1771، جان اسمیت با ژرف‌اندیشی تخمین زد که ضربِ مجموع 30 سنگ سارسن در 12 برج فلکی، برابر است با 360 روز سال و دایرۀ داخلی بنا نیز نشانگر ماه قمری است.

تاریخ‌دانان قرون‌وسطی به استون هنج اشاره کرده‌اند

اولین اشاره به استون هنج در مطالعۀ باستان‌شناسی هنری هانتینگدون حدوداً در سال 1130 پیش از میلاد مشاهده شده است و شش سال بعد در کارهای جفری مانموث نیز دیده می‌شود.

چارلز داروین علت نشستِ سنگ‌ها را کشف کرد

در دهۀ 1880، بعد از انجام برخی از اولین حفاری‌های علمی ثبت‌شده در این بنا، چارلز داروین به این نتیجه رسید که علت اصلی نشست و فروکش کردن سنگ‌های استون هنج ناشی از کرم‌های خاکی است.

با فرارسیدن قرن بیستم، استون هنج در وضعیت جالبی نبود

به گزارش میراث انگلستان، با شروع قرن بیستم، بیش از 10 مورد حفاری ثبت‌شده در زمین این بنا گزارش شده بود و استون هنج در وضعیت نامناسبی به سر می‌برد و تعدادی از سنگ‌های سارسن کج شده بودند. درنتیجه، انجمن عتیقه‌شناسان لندن با صاحبِ زمینِ استون هنج، ادموند آنتروبوس، صحبت کرد و پیشنهاد داد تا برای حفظ و نگهداری بنا به او کمک کند.

تصاویر استون هنج

استون هنج استون هنج استون هنج استون هنج

منبع: historyextra.com

نوشته شده در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ