گیم اف ترونز کجا فیلمبرداری شده است؟

سریال گیم اف ترونز یا بازی تاج‌وتخت یکی از محبوب‌ترین سریال‌های شبکۀ HBO است که داستان آن در دنیایی فانتزی شکل می‌گیرد؛ اما ده‌ها صحنۀ آن در قلعه‌های واقعیِ متعلق به قرون‌وسطی و جنگل‌های وحشی و کوه‌پایه‌های پرصخره در اروپا و ایسلند فیلم‌برداری شده‌اند.

گیم اف ترونز

نرم‌افزار گوگل ارث (Google Earth) تصاویری را از مکان‌های فیلم‌برداری این سریال برای طرفداران آن ثبت کرده است. این سریال اقتباسی از سری کتاب‌های «ترانۀ یخ و آتش» به قلم جورج آر.آر. مارتین است.

کینگز لندینگ (King’s Landing)

کینگز لندینگ – پایتخت وستروس و بزرگ‌ترین شهر این قاره – توسط خاندان تارگرین‌ها ساخته شد. در آن زمان تارگرین‌ها تخت پادشاهی آیرن ترون را از شمشیرهای به‌جاماندۀ دشمنانشان ساختند. بعدها ادارد استارک و رابرت باراتیون تارگرین‌ها را سرنگون کردند، اما کینگز لندینگ را به‌عنوان پایتخت نگه داشتند.

این پایتخت ساحلی در شهرِ دیوارکشی‌شدۀ دوبروونیک در کشور کرواسی فیلم‌برداری شده که مربوط به قرون‌وسطی است.

گیم اف ترونز

کوه‌های فراستفنگ (Frostfang Mountains)

کوه‌های پرارتفاع و پردندانۀ فراستفنگ رشته‌کوهی را تشکیل می‌دهند که در شمالی‌ترین قسمت وستروس قرار دارد. بخشی از این رشته‌کوه به شمال و قلمرو استارک‌ها راه یافته است، اما عمدۀ کوه‌ها در شمالِ دیوار در قلمرو وحشی‌ها (فری فلک) قرار دارند. در فصل ۲ سریال، کورین هفهند چندین نفر، ازجمله جان اسنو را با خود برای جست‌وجو در اسکیرلینگ پس و پیدا کردن وحشی‌ها در کوه‌های فراستفنگ همراه می‌کند.

این صحنه از سریال در Höfðabrekka ایسلند فیلم‌برداری شده است.

گیم اف ترونز

کارث (Qarth)

جزیرۀ لکروم در کرواسی به‌عنوان دورنمای شهر کارث و همچنین استحکامات استفاده شده برای هاوس آو آندایینگ در فصل ۲ سریال استفاده شده است.

بسیاری از صحنه‌های کارث دیجیتال هستند، اما برخی از صحنه‌های باغ در باغ‌های گیاه‌شناسی لکروم و صومعۀ بندیکتین قدیمیِ جزیره فیلم‌برداری شده‌اند.

گیم اف ترونز

میدان مبارزۀ مرین (Arena of Meereen)

اگرچه دنریس در ابتدا گودهای مبارزه در مرین را تعطیل کرد، اما مردم مرین از او خواستند تا دوباره این مبارزات را احیاء کند. پذیرفتن این درخواست برای مادرِ اژدها فاجعه‌آمیز بود، چراکه پسران هارپی تلاش کردند در مراسم بازگشایی میدان مبارزه او را به قتل برسانند. دنریس توانست در لحظات آخر بر پشت اژدهای خود سوار شود و از معرکه بگریزد.

این صحنه در محوطۀ گاوبازیِ اُسونا (Osuna) در جنوب اسپانیا فیلم‌برداری شده است.

گیم اف ترونز

آیرن بانکِ براووس (The Iron Bank of Braavos)

این بانک پولدارترین بانک وستروس است و معمولاً به افراد مختلف در هفت‌پادشاهی وام می‌دهد.

کلیسای جامع سنت جیکاب در شیبنیک کرواسی به‌عنوان دورنما برای این بانک استفاده شده است.

گیم اف ترونز

براووس (Braavos)

وقتی مایس تایرل به براووس می‌رسد، تایکو نستوریس به نمایندگی آیرن بانک به او خوشامد می‌گوید.

تولیدکنندگان سریال برای دورنمای این صحنه از میدانِ کلیسای جامع سنت جیمز در شیبنیک کرواسی استفاده کرده‌اند.

گیم اف ترونز

مبارزۀ برینِ تارث و هَوند

در پایان فصل ۴ گیم اف ترونز مبارزه‌ای حماسی بین برینِ تارث و هوند درمی‌گیرد. برین وفاداری خود به استارک‌ها را اعلام می‌کند و از آریا، که با هوند در سفر بوده، می‌خواهد که به او ملحق شود. اما آریا هیچ‌کدام از این دو نفر را انتخاب نمی‌کند و به‌جای آن پول هوند را می‌قاپد تا بتواند به براووس برود.

این مبارزه در پارک ملی تینگولیر در ایسلند فیلم‌برداری شده است که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. گیم اف ترونز همچنین از این پارک به‌عنوان دورنمای رسیدنِ وحشی‌ها و اردو زدن آن‌ها در شمال استفاده کرده است.

گیم اف ترونز

عروسیِ دنریس و کال دروگو

دنریس تارگرین و جنگ‌سالارِ دوتراکی، کال دروگو، عروسی خود را در سواحل پنتوس جشن گرفتند و سه تخم اژدها را به‌عنوان هدیه دریافت کردند.

این صحنه در پنجره آزور فیلم‌برداری شده است؛ طاق‌نمای سنگیِ طبیعی که بر روی دریای منتهی به ساحل مالت قرار دارد. متأسفانه این طاق‌نما در مارس ۲۰۱۷ در اثر طوفانی شدید فروریخت.

گیم اف ترونز

شاهزاده دوران در دورن

وقتی شاهزاده دوران مارتل در سریال از قسمت پشتی کاخ به دورن نگاه می‌کرد، درواقع در حال تماشای باغ‌های آلکازار سویل در اسپانیا است. در این صحنه از فصل ۵، شاهزاده دوران در حال صحبت کردن با الاریا سَند دربارۀ برادرش اوبرین است. درعین‌حال، پسر دوران، شاهزاده تریستن به همراه شاه‌دخت میرسلا باراتیون نیز در حال صحبت کردن هستند.

الاریا به دنبال انتقام‌جویی از لنیسترهاست؛ زیرا ایشان در مرگ اوبرین نقش داشتند. اما دوران موافق انتقا‌م‌جویی نیست، چراکه نمی‌خواهد جنگِ دیگری را آغاز کند.

گیم اف ترونز

کاخ شاهزاده دوران (Prince Doran’s palace)

در این تالار عظیم بود که سِر جیمی لنیستر با شاهزاده دوران، شاهزاده تریستن، شاه‌دخت میرسلا، الاریا سند، تعدادی از سند اسنیک‌ها، محافظین شاهزاده اوبرین و تعدادی افراد دیگر دربارۀ آزادی سِر برانِ بلک‌واتر صحبت کرد.

این صحنۀ گیم اف ترونز در تالار سفیر (Ambassador’s Hall) اتفاق می‌افتد که در دنیای واقعی اتاق تخت پادشاهی در کاخِ عربیِ آلکازارِ سولین در اسپانیا بوده است.

گیم اف ترونز

کینگزرود (Kingsroard)

وقتی آریا استارک از کینگز لندینگ فرار می‌کند، تغییر قیافه می‌دهد و خود را به شکل پسربچه‌ای درمی‌آورد و از مسیر کینگزرود می‌گذرد. او با گروهی کوچک (یورن، گندری و هات پای) به سفر خود ادامه می‌دهد.

این جادۀ چشم‌نواز مملو از درخت‌های راش است و در نزدیکی دهکدۀ استرانوکام در شمالِ ایرلند قرار دارد.

گیم اف ترونز

وینترفل (Winterfell)

وینترفل خانۀ اجدادیِ استارک‌هاست و به‌عنوان پایتخت شمال شناخته می‌شود. این ناحیه در مرکزِ شمالی‌ترین استان وستروس و در مسیر کینگزرود قرار دارد که از استورمز اند به دیوار متصل می‌شود.

دست‌اندرکارانِ سریال گیم اف ترونز بخشی از قلعۀ دون در مرکز منطقۀ استیرلینگِ اسکاتلند را برای فیلم‌برداری صحنه‌های مربوط به وینترفل استفاده کرده‌اند. این قلعه متعلق به قرون‌وسطی است.

نظر شما دربارۀ مکان‌های انتخاب‌شده برای فیلم‌برداری گیم اف ترونز چیست؟ دیدگاه‌تان را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: livescience.com

نوشته شده در ۲ خرداد ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ