کوه دماوند | ارتفاع، موقعیت مکانی و تصاویر

در یک روز آفتابی و تمیز، قلۀ پوشیده‌شده از برف کوه دماوند را می‌توان از تهران مشاهده کرد. این قلۀ پوشیده‌شده از برف بسیار مشهور است و مردم ایران حقیقتاً عاشق این کوه‌اند؛ همانند مردم ژاپن که عاشق کوه فوجی‌اند. از شکل مخروطی و پرشیبِ دماوند می‌توان سریعاً متوجه شد که تنها با یک کوه بلندقامت روبه‌رو نیستید؛ دماوند درواقع یک آتش‌فشان است.

کوه دماوند

اطلاعات سریع

  • کشور: ایران
  • مختصات: 954764, 52.109636
  • موقعیت مکانی: مرکزِ شمال ایران
  • ارتفاع به متر: 5610
  • برجستگی به متر: 4667
  • امتیاز زیبایی: 4.4 از 5

کوه دماوند کجاست؟ این کوه تقریباً 60 کیلومتر با شمال شرقِ تهران فاصله دارد و در قسمت شرقیِ پارک ملی لار واقع شده است.

قلۀ دماوند و ارتفاع آن

تمام ویژگی‌های کوه دماوند کاملاً با تصور مردم از یک کوه آتش‌فشان تطابق دارد. این کوه 5670 متر ارتفاع دارد و قلۀ آن دارای یک تورفتگی آتش‌فشانی کوچک است. این قله بالاترین ارتفاع را در خاورمیانه داشته و همچنین مرتفع‌ترین آتش‌فشان در قارۀ آسیا است.

کوه دماوند چگونه شکل گرفت؟

ازنظر فنی، کوه دماوند به‌عنوان یک آتش‌فشان چینه‌ای (strato-volcano) توصیف می‌شود؛ یعنی از لایه‌های سنگ‌های آتش‌فشانی تشکیل شده است. این کوه در ناحیه‌ای قرار دارد که در گذشته ازنظر آتش‌فشانی فعال بوده و از لبۀ جنوبی یک کاسۀ آتش‌فشانی به پهنای 9 کیلومتر برافراشته شده است. کاسۀ آتش‌فشانی یک تورفتگی بزرگ است که هنگام فروریختن آتش‌فشان در درون خود به وجود می‌آید.

آیا دماوند آتش‌فشانی فعال است؟

ازنظر علم آتش‌فشان‌شناسی، چیزی به اسم آتش‌فشان غیرفعال وجود ندارد، بلکه برخی آتش‌فشان‌ها بیشتر از سایر آتش‌فشان‌ها فوران می‌کنند. درحال‌حاضر هیچ گزارش تاریخی‌ای از فوران کردن دماوند وجود ندارد و شواهد علمی نشان می‌دهند که آخرین فوران این آتش‌فشان حدوداً 5300 سال قبل از میلاد مسیح رخ داده است. می‌توان دماوند را آتش‌فشانی خفته نامید، اما درهرصورت این کوه از خود گازهای گوگردیِ داغ (دودخان) آزاد می‌کند و در سطوح پایینی کوه چشمه‌های آب داغی وجود دارند که نشان می‌دهند فعالیت آتش‌فشانی کوه نسبتاً به سطح زمین نزدیک است. شاید بهتر باشد به‌جای آتش‌فشان خفته، دماوند را آتش‌فشان نیمه‌خفته بنامیم.

اسطوره‌ها و افسانه‌های دماوند

کوه دماوند به‌طور گسترده به‌عنوان نمادِ ملت ایران شناخته می‌شود و حتی تصویر آن بر روی برخی از اسکناس‌های پول چاپ شده است. در اسطوره‌شناسی ایران، گفته می‌شود که تیرِ کمانِ جادویی از این کوه پرتاب شده و مرز کشور را مشخص کرده است. همچنین گفته می‌شود که اژدهایی سه‌سر در این کوه زندگی می‌کند و تا پایان دنیا در آن باقی می‌ماند.

سفر به کوه دماوند

اگرچه ایران هنوز نقشۀ گردشگری قابل‌توجهی برای این کوه ارائه نکرده است، اما دماوند درهرصورت توجه بسیاری از کوه‌نوردان را به خود جلب می‌کند. ازآنجایی‌که صعود به بلندترین آتش‌فشان‌های هر قاره بخشی از چالش‌های پرطرفدار در میان کوه‌نوردان است، بسیاری از کوه‌نوردان مایل‌اند به کوه دماوند صعود کرده و این افتخار را در کارنامۀ خود ثبت کنند.

صعود به دماوند

بهترین راه برای صعود کوه‌نوردان خارجی به دماوند این است که با یکی از اپراتورهای تورِ مخصوص کوه‌نوردی هماهنگ شوند. این اپراتورها تمام هماهنگی‌های لازم برای صعود به قله را انجام می‌دهند؛ ازجمله دریافت مجوز برای صعود به کوه. با توجه به استانداردهای کوه‌نوردی، صعود به دماوند به مهارت‌ها یا توانایی‌های خاصی نیاز ندارد، فقط کافی است تناسب‌اندام داشته باشید و بتوانید خود را با ارتفاع تطبیق دهد.

چندین مسیر مختلف به قله وجود دارد، اما مسیر جنوبی محبوب‌ترین و احتمالاً ساده‌ترین است. باربران و احتمالاً قاطرهای باربر برای حمل وسایل در دسترس‌اند و مسیر جنوبی در حال حاضر در ارتفاعات 3000 متری و 4150 متری دو کلبه دارد. افرادی که به این قله صعود کرده‌اند می‌گویند که 300 متر آخر سخت‌ترین بخش کوه‌نوردی است و معمولاً نمی‌شود از گازهای گوگردی در امان بود، اما منظرۀ قله فوق‌العاده و خیره‌کننده است. کوه دماوند مطمئناً یکی از زیباترین آتش‌فشان‌های جهان است.

تصاویر کوه دماوند

کوه دماوند

منبع: beautifulworld.com

نوشته شده در ۴ خرداد ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ