دره ستارگان کجاست + تصاویر و آدرس

روزی روزگاری در جزیرۀ قشمِ ایران، ستاره‌ای از آسمان سقوط و به قلب زمین برخورد کرد و دره‌ای عظیم، مرموز و عجیب را به وجود آورد که ما آن را دره ستارگان صدا می‌کنیم. این موقعیت جغرافیایی یکی از خاص‌ترین جاذبه‌های طبیعی قشم و ایران است. در این مطلب به این پدیدۀ طبیعیِ خارق‌العاده که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و تنها ژئوپارکِ خاورمیانه محسوب می‌شود نگاهی نزدیک‌تر خواهیم داشت.

دره ستارگان

دربارۀ دره ستارگان

دره ستارگان در جزیرۀ قشم واقع شده است. اگر طول اقامتتان در جزیرۀ قشم، حتماً از این دره بی‌نظیر بازدید کنید. همان‌طور که در مقدمه اشاره شد، بر اساس حکایت‌های محلی، در گذشته ستاره‌ای با زمین برخورده کرده و این دره را به وجود آورده است. شاید چندان به حکایت‌های افراد محلی اعتماد نداشته باشید، اما تحقیقات علمی در این دره نیز نشان داده‌اند که تشکیل چنین پدیده‌ای احتمالاً علتی کیهانی داشته است. بعلاوه، اشکال رمزآلودِ داخل دره در اثر فرسایش‌های ناشی از آب و باد به این شکل درآمده‌اند. این جاذبۀ گردشگری ازآنجایی خاص است که چنین زمین‌های جغرافیایی را تنها می‌توان در ایران و آریزونای آمریکا مشاهده کرد. اگرچه حالا می‌دانیم هیچ ستاره‌ای در تشکیل دره ستارگان نقش نداشته است، اما در آسمانِ شب این دره می‌توان صدها ستاره را با چشم‌های غیرمجهز مشاهده کرد و همین ویژگی برای «دره ستارگان» نامیده شدن کافی است.

در اولین نگاه ممکن است فکر کنید که بر روی سیارۀ مریخ پا گذاشته‌اید! با ورود به این منطقه مخروط‌های نوک‌تیزِ قرمزرنگ، ستون‌های تشکیل‌شده در اثر فرسایش، قوس‌ها و دیوارهایی را مشاهده می‌کنید که میلیون‌ها سال پیش تشکیل شده‌اند. ازآنجایی‌که این دره ساختاری ضعیف دارد، با هر بار بارش باران – که البته اتفاقی نادر است – تغییرات فراوانی در ظاهر دره به وجود می‌آید.

قصه‌های دره ستارگان

«هرگز شب به این دره نروید!» جمله‌ای که هر فرد محلی به شما خواهد گفت. محلی‌ها باور دارند که این دره جن‌زده است و اگر هنگام شب به این مکان بروید، دیگر بازگشتی در کار نخواهد بود. افرادی که در این دره شب را به صبح رسانده‌اند می‌گویند که صداهای وحشتناک و رمزآلودی را شنیده‌اند. البته خیلی نترسید و نگران نباشید، چراکه این قصه‌ها توضیح منطقی دارند؛ گردش باد در ساختارهای پیچاپیچِ دره باعث می‌شود تا هنگام شب صداهای وحشتناکی شنیده شود. بنابراین خیلی نگران برخورد با روح و جن در این دره نباشید. بااین‌وجود، بهترین کار این است که تا دیروقت در این دره نمانید، چراکه این کار نیازمند لوازم مخصوص کمپینگ است. همچنین به یاد داشته باشید که بدون در دست داشتن مجوز از سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اجازۀ اقامت در این ژئوپارک را ندارید.

دره ستارگان

موقعیت مکانی و آدرس

بازدید از دره ستارگان ممکن است زمان‌بر باشد، اما خوشبختانه جاذبه‌های دیگری در نزدیکی این دره قرار دارند که می‌توانید از آن‌ها نیز دیدن کنید. غار خربس تنها 13 دقیقه با این دره فاصله دارد. همچنین می‌توانید از قلعۀ پرتغالی‌ها، جزیرۀ هنگام و جنگل‌های مانگرو قشم دیدن کنید.

برای رفتن به دره ستارگان کافی است به جنوب شرقی جزیرۀ قشم بروید. این دره در نزدیکی روستای برکه خلف قرار دارد. رانندگان تاکسی می‌توانند به‌راحتی شما را به این منطقه برسانند. اگر می‌خواهید با خودروی خودتان به این دره بروید، از نقشۀ گوگل کمک بگیرید.

کجا غذا بخوریم؟

در نزدیکی این ژئوپارک هیچ اغذیه‌فروشی یا رستورانی وجود ندارد. شاید بتوانید یک رستوران محلی در روستای برکه خلف پیدا کنید. اگر موفق نشدید، نزدیک‌ترین رستوران به دره ستارگان، رستوران ریگو است که با ماشین حدوداً 10 دقیقه فاصله دارد. اگر به سمت شمال شرقیِ جزیره حرکت می‌کنید، می‌توانید به رستوران شب‌های دفاری و رستوران شب‌های طلایی مراجعه کنید.

کجا اقامت داشته باشیم؟

نزدیک‌ترین اقامتگاه‌ها به دره ستارگان که مقرون‌به‌صرفه‌اند عبار‌ت‌اند از اقامتگاه بوم‌گردی ناخدا امینی و هتل المپیک قشم. اگر اقامتی لوکس مدنظرتان است، به سراغ هتل ایرمان بوتیک و هتل فولتون بوتیک بروید.

تصاویر دره ستارگان

دره ستارگان دره ستارگان دره ستارگان دره ستارگان

منبع: apochi.com

نوشته شده در ۱۰ خرداد ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ