چغازنبیل در کدام استان است؟

چغازنبیل یا زیگورات دوراونتاش کاخی مخروبه و معبدِ شهر باستانی دوراونتاش در زمان تمدن ایلام است. این کاخ در نزدیکی شهر باستانی شوش در استان خوزستان در جنوب غربی ایران قرار دارد. این مجموعه دارای یک زیگورات مجلل است (بزرگ‌ترین زیگورات در ایران) و تعدادی معبد و سه کاخ را در خود جای داده است. چغازنبیل در سال 1357 به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه گردید.

چغازنبیل

چغازنبیل حدوداً در سال 1250 قبل از دوران مشترک (د.م) تحت فرمان حاکم ایلامی اونتاش گال در دورۀ ایلام میانه (1000 تا 1500 قبل از د.م) ساخته شد. این سازه به اینشوشی‌ناک، خدای نگه‌دارندۀ شهر شوش تقدیم شد. دیوار بیرونی و عجیب‌شکلِ سازه حدوداً 1200 در 800 متر به اطرافِ حریمِ داخلیِ کاخ و 13 ساختمانِ معبد گسترش یافته است که از این تعداد معبد تنها 4 مورد به‌خوبی حفظ شده‌اند. پایۀ مکعبی زیگورات که در هر سمت 105 متر مساحت دارد، عمدتاً از آجر و سیمان ساخته شده است. این سازه امروزه 24 متر ارتفاع دارد که نسبت به ارتفاعش در گذشته تقریباً نصف شده است. نمای پرنقش‌ونگار این کاخ زمانی با تراکوتای آبی و سبز پوشیده شده بوده و داخل آن نیز با شیشه و موزاییک‌های ساخته‌شده از عاج تزیین شده بوده است. در نوکِ سازه معبدی وجود داشته که بر اساس باور مردم آن زمان، اینشوشی‌ناک هر شب از طریق آن به آسمان و بهشت می‌رفته است. در سال 640 قبل از د.م، زمانی که چغازنبیل توسط پادشاه آشوری آشوربانی‌پال مورد حمله، غارت و آسیب شدید قرار گرفت، ساخت این مجموعه هنوز به پایان نرسیده بود (شواهد نشان می‌دهند که هزاران آجر آمادۀ ساخت‌وساز کنار کاخ نگه داشته شده بودند) و سپس به خرابه تبدیل گشت.

چغازنبیل نامی محلی و به معنای «تپۀ شبیه به زنبیل بزرگ» است. این سازه در سال 1935 میلادی توسط معدن‌یابان شرکت نفت ایران و انگلیس در حین پرواز بر فراز منطقه مشاهده شد. بررسی‌های اولیه بر روی این بنا توسط باستان‌شناسان فرانسوی در اواخر دهۀ 1930 انجام شد. از سال 1946 تا 1962 حفاری‌هایی توسط رومن گیرشمنِ باستان‌شناس در این منطقه انجام گرفت که به یافتن تعدادی مجسمۀ گاو از اینشوشی‌ناک در داخل این سازه انجامید. قسمت داخلی بنا در دوران تمدن ایلام به‌عنوان محلی برای عبادت و تدفینِ اعضای خانوادۀ سلطنتی استفاده می‌شده است. علاوه بر این موارد، طیفی از آثار هنری کوچک نیز در این سازه پیدا شد؛ ازجمله مجموعه‌ای از مهرهای استوانه‌ای. یکی از ساختمان‌های این مجموعه که بر روی زمین قرار دارد، دارای پنج مقبرۀ گنبدین زیرزمینی است که در داخل چهار مقبره خاکستر مردگان و در داخل یک مقبره جنازه‌ای قرار دارد که سوزانده نشده است. سنت ایلامی‌ها این‌گونه بوده است که مردگان را خاک‌سپاری می‌کرده‌اند و دلیل سوزاندن این مردگان مشخص نیست.

علیرغم وجودِ پوشش‌های محافظتی، بارش‌های سنگین در این منطقه به دیوارهای بیرونی و معابدِ سازه که از گِل و آجر ساخته شده‌اند آسیب می‌زند. در اواسط دهۀ 1990 میلادی، مشاهده شد که دیوارهای آجری زیگورات کمی کج شده‌اند و این موضوع نگرانی‌هایی را دربارۀ آسیب‌های احتمالی در آینده به وجود آورد.

موقعیت مکانی و آدرس

برای بازدید از چغازنبیل باید به استان خوزستان سفر کنید. شوشتر نزدیک‌ترین شهر به این بنای تاریخی است و می‌توانید از طریق جاده کنارگذر شوشتر به روستای خماط رفته و سپس به چغازنبیل که با ماشین 4 دقیقه فاصله دارد مراجعه کنید. در نزدیکی این بنای تاریخی پارکینگی تعبیه شده است تا بازدیدکنندگان بتوانند به راحتی خودروی خود را در آن پارک کنند.

تصاویر چغازنبیل

چغازنبیل چغازنبیل چغازنبیل چغازنبیل

منبع: britannica.com

نوشته شده در ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ