تاج محل کجاست + عکس و تاریخچه

تاج محل مقبره‌ای بسیار بزرگ است که تاریخ صدور دستورِ ساخت آن توسط شاه جهان، امپراتور مغولی هند، به سال 1632 میلادی بازمی‌گردد. این مقبره برای خاک‌سپاری همسر شاه جهان ساخته شده است. ساخت‌وساز تاج محل در طول دوره‌ای 20 ساله در کرانۀ جنوبی رودخانۀ یامونا در شهر آگرۀ هند انجام گرفته است. این مجموعۀ شهیر یکی از برجسته‌ترین نمونه‌های معماری مغولی هند می‌باشد که از معماری هندی، ایرانی و اسلامی تأثیر پذیرفته است.

تاج محل در مرکز این مجموعه قرار گرفته است و سنگ مرمر سفیدی که برای ساخت آن استفاده شده با توجه به زاویۀ نور خورشید رنگ عوض می‌کند. تاج محل در سال 1983 به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه گردید و همچنان یکی از مشهورترین سازه‌ها در جهان بوده و نمادِ خارق‌العاده‌ای از تاریخچۀ غنی هندوستان است.

تاج محل

شاه جهان و تاج محل

شاه جهان عضوی از سلسلۀ مغولی هند بود که از اوایل قرن شانزدهم تا اواسط قرن هجدهم بر عمدۀ نواحی شمالی هندوستان حکمرانی می‌کرد. بعد از مرگ پدرش (شاه جهانگیر) در سال 1627، شاه جهان در جنگِ قدرت بین برادرانش پیروز شد و در سال 1628 در شهر آگره خود را به‌عنوان امپراتور تاج‌گذاری کرد.

همسر او ممتاز محل یا ارجمند بانو بیگم بود که شاه جهان در سال 1612 با او ازدواج کرده بود و او را نسبت به دو همسر دیگر خود بیشتر دوست می‌داشت.

در سال 1631 ممتاز محل بعد از به دنیا آوردن چهاردهمین فرزند خود و شاه جهان از دنیا رفت. شاه جهانِ داغ‌دیده که به صدور دستور برای ساخت تعدادی از سازه‌های شکوهمند مشهور بود، دستور ساخت مقبره‌ای مجلل در مقابل رودخانۀ یامونا را صادر کرد که در نزدیکی کاخ سلطنتی خود در شهر آگره قرار داشت.

ساخت‌وساز مقبره حدوداً در سال 1632 آغاز شد و تا دو دهه ادامه یافت. معمار اصلی این بنا احتمالاً استاد احمد لاهوری بوده است؛ معماری هندی و ایرانی‌تبار که بعدها طراحی لال قلعه در شهر دهلی به نام او ثبت شد.

به‌طورکلی بیش از 20 هزار کارگر از هند، ایران، اروپا و امپراتوری عثمانی به همراه تقریباً هزار فیل برای ساخت تاج محل خریداری شدند.

طراحی و ساخت تاج محل

برای ادای احترام به ممتاز محل، این مقبره تاج محل نام‌گذاری شد و در ساخت آن از مرمر سفید استفاده گردید و با سنگ‌های ارزشمند خاتم‌کاری شد (ازجمله یشم سبز، بلور، لاجورد، یاقوت ارغوانی و فیروزه). در طراحی این سازه از فن پیچیده‌ای به نام پرچین‌کاری (pietra dura) استفاده شده است.

گنبد مرکزی سازه 73 متر ارتفاع دارد و توسط چهار گنبد کوچک احاطه شده است. چهار برج بلند و باریک نیز در گوشۀ گنبدها قرار گرفته‌اند. با توجه به رسوم اسلامی، آیاتی از قرآن به شکل خوشنویسی بر روی ورودی‌های قوس‌دارِ مقبره کنده‌کاری شده است. همچنین در بسیاری از بخش‌های این مجموعه آیات قرآنِ کنده‌کاری شده به چشم می‌خورد.

در داخل مقبره اتاقی هشت‌ضلعی و مرمری وجود دارد که با کنده‌کاری‌ها و سنگ‌های ارزشمند آراسته شده است و آرامگاهِ خالیِ ممتاز محل در آن قرار دارد. تابوت اصلی ممتاز محل پایین‌تر و در سطح باغ قرار گرفته است.

سایر بخش‌های تاج محل عبارت است از یک مدخلِ اصلیِ ساخته شده از ماسه‌سنگِ قرمز و یک باغ مربعی که به چهار بخش تقسیم شده و هر بخش دارای یک استخر آب طویل است. همچنین یک مسجد ساخته شده از ماسه‌سنگِ قرمز وجود دارد و ساختمانی دقیقاً مشابه آن در روبه‌روی مسجد قرار گرفته است که jawab (به معنی آینه) نام دارد. رسوم ساختمان‌سازی مغولی هند اجازۀ اعمالِ هیچ‌گونه تغییری در این مجموعه را نداده است.

تاج محل

با گذشت زمان شاه جهان تمایل داشت که مقبرۀ بزرگ دیگری را روبه‌روی تاج محل و رودخانۀ یامونا بسازد و دستور دهد که بقایای خودش را پس از مرگ در این مکان به خاک بسپارند و دو مقبره از طریق پل به هم متصل شوند.

همانا اورنگ‌زیب (پسر سومِ شاه جهان و ممتاز محل) در سال 1658 پدرِ بیمار خود را عزل کرد و خود بر مسند قدرت نشست. شاه جهان آخرین سال‌های زندگی خود را در حبس خانگی در داخل یکی از برج‌های لال قلعه در شهر آگره سپری کرد. او در این برج به منظره‌ای باشکوه از آرامگاهی که برای همسرش ساخته بود دسترسی داشت. شاه جهان در سال 1666 از دنیا رفت و در کنار ممتاز محل به خاک سپرده شد.

تاج محل در طول سال‌ها

در دوران حکمرانی اورنگ‌زیب (1658 تا 1707)، امپراتوری مغولی هند به اوج قدرت خود رسید. بااین‌وجود، سیاست‌های این حکومت مانند تخریب بسیاری از معابد و زیارتگاه‌های هندو، باعث شد تا قدرت امپراتوری کاهش یابد و به سقوط آن در اواسط قرن هجدهم بیانجامد.

حتی بعد از سقوط حکومت مغولی هند، به تاج محل و ترمیم آن بی‌توجهی شد و این روند تا دو قرن پس از مرگ شاه جهان ادامه یافت. در اواخر قرن هجدهم، لُرد کُرزِن، نایب‌السلطنۀ وقتِ انگلستان در هند، دستور داد تا مجموعۀ مقبره مورد بازسازی عمده قرار بگیرد. این دستور به‌منظور تلاش استعماری انگلستان برای حفظ میراثِ هنری و فرهنگی هندوستان صادر شد.

امروزه حدود سه میلیون نفر گردشگر سالانه از تاج محل بازدید می‌کنند (تقریباً 45 هزار بازدیدِ روزانه در ایام شلوغ گردشگری).

آلودگی هوا در اثر فعالیت کارخانه‌های نزدیک به مقبره و خودروها تهدید مداومی برای پوشش مرمری مقبره محسوب می‌شود. در سال 1998 دادگاه عالی هند دستور دارد تا اقداماتی برای محافظت از این بنا در برابر آلودگی هوا انجام شود. درنتیجه، برخی از کارخانه‌ها تعطیل شدند و رفت‌وآمد خودروها در مجاورت تاج محل نیز ممنوع گردید.

تصاویر تاج محل

تاج محل تاج محل تاج محل

منبع: history.com

نوشته شده در ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ