قصر نويشفانشتاين | قصری رویایی و افسانه‌ای

معدود مکان‌هایی در جهان هستند که مانند قصر نويشفانشتاين شبیه به نقاشی‌های داستان‌های جادویی باشند. قصر نويشفانشتاين یا نوی‌شوان‌شتاین (Neuschwanstein Castle) با برج‌ها، برجک‌ها و تالار تختی که دارد، به نظر می‌رسد که  از دل یک افسانه بیرون کشیده شده است، اما تاریخچۀ این قصر به‌اندازۀ ظاهرش زیبا نیست.

قصر نويشفانشتاين

دقیقاً دو سال بعدازاینکه اتریش و بایرن توسط پروس در جنگ اتریش و پروس فتح شدند (گاهی به آن جنگ هفت‌هفته‌ای هم می‌گویند)پف لودویگ دوم پادشاه باواریا در سال 1868 میلادی دستور ساخت این قصرِ مجاور صخره را صادر کرد. در این دوره لودویگ دوم نیز بخش زیادی از قدرت خود را از دست داد. او سریعاً به دنیای خیالی و خصوصی خود پناه برد و خود را با قصرهای مجلل احاطه کرد تا بتواند در آن‌ها همچون پادشاهی که آرزویش را داشت زندگی کند. بر اساس اطلاعاتِ ادارۀ قصرهای باواریا، لودویگ دوم هرگز نتوانست اتمام ساختِ نويشفانشتاين را ببیند. او در سال 1886 از دنیا رفت و آخرین برج‌های قصر در سال 1892 تکمیل شدند. چند هفته بعد از مرگِ ناگهانی و رمزآلودِ لودویگ، درب‌های این قصر مجلل به‌سوی عموم باز شد و از همان زمان به یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های منطقه تبدیل گشت.

امروزه بیش از 1.5 میلیون بازدیدکننده سالانه برای دیدن این قصر افسانه‌ای به کشور آلمان سفر می‌کنند که این محبوبیت بالا باعث شده تا قصر نويشفانشتاين یکی از پربازدیدترین قصرهای جهان محسوب شود. در ادامۀ به بررسی اطلاعات جالب و خواندنی دربارۀ قصر نويشفانشتاين می‌پردازیم.

قصر نويشفانشتاين کجاست؟

قصر نويشفانشتاين که ترجمۀ تحت‌اللفظی آن عبارت است از قصر «سنگِ قویِ جدید»، در شهر باواریا در کشور آلمان واقع شده است. در ابتدا به آن قصرِ هوهنچانگوا می‌گفتند، چراکه قرار بود بازآفرینیِ بزرگی از قصر هوهنچانگوا باشد؛ مکانی که لودویگ دوم دوران کودکی‌اش را در آنجا سپری کرده بود. هوهنچانگوای قدیمی در حال حاضر در زیر سایۀ باشکوه نويشفانشتاين قرار دارد.

تصور می‌شود که نامِ امروزی این قصر اشاره‌ای به شخصیتِ واگنر، قویِ شب دارد که بعد از مرگ لودویگ دوم این نام بر روی قصر گذاشته شد.

مسافرانی که می‌خواهند از قصر نويشفانشتاين دیدن کنند، باید از روستای هوهنچانگوا بگذرند؛ چراکه مرکز توزیع بلیت در این روستا قرار دارد.

این قصر چندان مرتفع نیست و بلندترین برج آن 213 فوت ارتفاع دارد.

قصر نويشفانشتاين

تاریخ ساخت قصر نويشفانشتاين

ساخت‌وساز قصر نويشفانشتاين در تابستانِ 1868 آغاز گردید، اما اولین سنگِ پایۀ آن در تاریخ 5 سپتامبر 1869 بنا نهاده شد. در سال 1873، بخش‌هایی از قصر برای اقامت لودویگ دوم آماده بودند، اما عمر او به پایانِ ساختِ قصر قد نداد تا بتواند آنچه که در ذهن داشته است را به‌طور کامل با چشم‌هایش نظاره کند. تقریباً یک‌چهارم قرن بعد از شروع ساخت قصر و سال‌های بسیار بعد از مرگ لودویگ دوم، برج‌های Bower و Square در سال 1892 تکمیل شدند. بعد از گذشت چندین سال این قصر در دسترس عموم قرار گرفت.

بر اساس نقشه‌های قصر، قرار بوده است که این سازه بیش از 200 اتاق داشته باشد. اما قبل از به پایان رسیدن منابع مالی برای ساخت قصر، تنها حدود 12 اتاق آن تکمیل شدند. تخمین زده می‌شود که مساحت کل قصر نزدیک به 65 هزار فوت‌مربع است.

علت ساخت قصر نويشفانشتاين چه بود؟

لودویگ دوم به‌عنوان پادشاهی عجیب‌وغریب و منزوی مشهور بود و شاید به همین علت است که نويشفانشتاين را به‌عنوان «قصر پادشاهِ افسانه‌ای» توصیف می‌کنند. لودویگ دوم در نامه‌ای به دوست خود، آهنگساز آلمانی ریچارد واگنر، می‌نویسد که نیتش از ساخت نويشفانشتاين این بوده است که «قصر تخریب‌شدۀ هوهنچانگوا را بازسازی کند…و در ساخت آن از سبک اصیلِ قصرهای قدیمیِ شوالیه‌های آلمانی بهره ببرد.»

او در توصیف قصر ادامه می‌دهد: «اتاق‌های میهمانان منظره‌ای باشکوه از کوه عظیمِ ساولینگ، کوه‌های تایرل و دشت‌های دوردست دارند.»

لودویگ دوم به واگنر گفت که «این قصر ازهرجهت زیباتر و آبادتر از هوهنچانگوا خواهد شد.»

اما در میان اغلب مردم این باور وجود دارد که لودویگ دوم قصر نويشفانشتاين را به دلایل سیاسی و عمیقاً شخصی ساخته است. در سال 1866، پروس پیروزِ جنگ اتریش و پروس شد و باواریا را مجبور کرد که با امپراتوری متحد گردد. درنتیجه، لودویگ دوم پادشاه باواریا عملاً قدرت خود را از دست داد. تصور می‌شود که بعدازاین واقعه، نويشفانشتاين به مرکز پادشاهیِ خیالیِ لودویگ دوم تبدیل شد؛ جایی که می‌توانست تصور کند همچنان شاهنشاه است.

تصاویر قصر نويشفانشتاين

قصر نويشفانشتاين قصر نويشفانشتاين قصر نويشفانشتاين

منبع: travelandleisure.com

نوشته شده در ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ