جاهای دیدنی تفلیس + تصاویر

تفلیس پایتخت گرجستان یکی از زیباترین شهرهای جهان است و هر گردشگری باید یک‌بار هم که شده به آن سفر کند. تفلیس بزرگ‌ترین شهر گرجستان محسوب می‌شود و در دو سمتِ رودِ کر قرار دارد. جمعیت این شهر تقریباً 1.5 نفر است. تفلیس در قرن پنجم به‌عنوان شهر شناخته شد و از آن زمان تابه‌حال حدود 29 مرتبه مورد بازسازی قرار گرفته است. بخشِ قدیمی شهر عمدتاً دست‌نخورده باقی مانده است و کوچه‌های باریک و خانه‌های کجی دارد که همگی در دورِ حیاط‌های کوچک ساخته شده‌اند. بخش‌های جدیدتر شهر اخیراً ساخت‌وسازهای مدرن و امروزی داشته‌اند و ظاهر آن‌ها کاملاً تغییر کرده است. البته این شهر هنوز مانند اغلب پایتخت‌های جهان مراکز خرید درجه‌یکی ندارد، اما جاذبه‌های گردشگری آن بی‌نظیرند و در هیچ شهر دیگری پیدا نمی‌شوند. در ادامه به معرفی بهترین جاهای دیدنی تفلیس می‌پردازیم.

جاهای دیدنی تفلیس

بخش قدیمی تفلیس

بخش قدیمی تفلیس در سال‌های اخیر بازسازی‌های قابل‌توجهی را تجربه کرده است. این روزها در این بخش از شهر فروشگاه‌های هنری محلی و مسافرخانه‌هایی که توسط خانواده‌ها اداره می‌شوند در دسترس‌اند. می‌توانید ساعت‌ها در این بخش از شهر قدم بزنید و در کوچه‌های قدیمی آن گم بشوید و ناگهان یک فروشگاه محلی یا مسافرخانه را پیدا کنید. این قسمت از شهر به‌عنوان یکی از بهترین جاهای دیدنی تفلیس محسوب می‌شود.

جاهای دیدنی تفلیس

حمام گوگرد

حمام‌های گوگردِ معروف در منطقۀ آیانوتوبانی در مرکز بخش قدیمی تفلیس قرار دارند. این حمام‌ها برای استراحتی یک یا دو ساعته عالی‌اند؛ مخصوصاً در ماه‌های سرد سال.

اغلب این حمام‌ها به‌صورت 24ساعته باز هستند و قیمت آن‌ها از 30 لاری برای ارزان‌ترین حمام خصوصی تا 100 لاری متغیر است. با توجه به تنوع قیمت، کیفیت هر حمام نیز از دیگری متفاوت است. همچنین حمام‌های عمومی با قیمت 3 لاری در دسترس‌اند.

حمام‌های گران‌قیمت کاملاً نوسازی شده‌اند و هرکدام به آب داغ، آب سرد و حتی سونای خصوصی مجهزند. حمام‌های ارزان‌تر امکانات ویژه‌ای ندارند و شبیه حمام‌های قدیمیِ شوروی هستند و تنها آب داغ و دوش حمام دارند.

جاهای دیدنی تفلیس

کلیسای جامع تثلیث تفلیس

اگر به دنبال جاهای دیدنی تفلیس هستید، حتماً به کلیسای جامع تثلیث تفلیس سر بزنید. در تفلیس یا گرجستان به‌طور کل کمبود کلیسا وجود ندارد و همیشه می‌توانید کلیسایی را در نزدیکی خود پیدا کنید. کلیسایی که در تفلیس بیشتر با آن مواجه خواهید شد کلیسای جامع تثلیث تفلیس نام دارد که افراد محلی به آن «سامبا» می‌گویند. ساخت این کلیسای جامع در سال 2004 به پایان رسید؛ درنتیجه به‌اندازۀ سایر کلیساهای تفلیس پشتوانۀ تاریخی ندارد. بااین‌وجود، کلیسای جامع تثلیث تفلیس از جنبه‌های دیگر بسیار قابل‌توجه است.

این کلیسا با ارتفاع 96.5 متری، سومین کلیسای بزرگِ جامع ارتدکس در جهان است و قبل از آن کلیسای جامع سنت ایزاک در سن‌پترزبورگ و کلیسای جامع عیسی نجات‌دهنده در مسکو در رتبه‌های دوم و اول قرار دارند.

جاهای دیدنی تفلیس

پارک متاتسمیندا (Mtatsminda Park)

پارک متاتسمیندا یکی از مرتفع‌ترین نقاط در حومۀ تفلیس است. این پارک دارای یک شهربازی کوچک، چرخِ پاریس (مرتفع‌ترین نقطۀ شهر تفلیس) و تعداد زیادی رستوران و بار است. این پارک هنگام عصر پاتوق محبوبی برای زوج‌ها بوده و منظرۀ فوق‌العاده‌ای از دورنمای شهر را در اختیارتان قرار می‌دهد.

برای رفتن به این پارک می‌توانید از خط 124 اتوبوس یا خط قطار Funicular استفاده کنید.

جاهای دیدنی تفلیس

غذاهای محلی

غذا‌های گرجستان برای گیاهخواران بسیار مناسب‌اند و اخیراً کافه‌ای مخصوص گیاهخواران مطلق (وگان) در شهر تفلیس شروع به کار کرده است.

اگرچه اغلب غذاهای گرجستانی همانند سایر کشورهای شوروی سابق بسیار گوشتی هستند، اما در این غذاها سبزیجات هم استفاده می‌شود. رایج‌ترین و بهترین غذای این کشور که به‌عنوان غذای ملی گرجستان نیز شناخته می‌شود «خاچاپوری» نام دارد؛ نوعی نانِ نرم که وسطِ آن با پنیر و تخم‌مرغ پر شده است. برای میل کردن این غذا باید تکه‌هایی از دورِ نان را بکنید و درون پنیر و تخم‌مرغ فرو کرده و میل کنید.

مناطق مختلف کشور روش‌های متفاوتی برای تهیۀ خاچاپوری دارند. این غذا در نواحی مرکزی گرجستان بیشتر شبیه به پیتزای کالزون است. اهالی نواحی غربی گرجستان نیز دوست دارند به خاچاپوری بیشتر پنیر اضافه کنند. همچنین جنوبی‌های گرجستان دوست دارند خاچاپوری را به همراه تخم‌مرغ خام و مقداری کره سرو کنند.

جاهای دیدنی تفلیس

مجسمۀ مادر گرجستان

مجسمۀ مادر گرجستان بر روی تپه‌ای مشرف بر شهر تفلیس واقع شده است. برای بازدید از این تندیس یا باید با پای پیاده از تپه بالا بروید، یا تله‌کابین ارزان‌قیمتِ واقع در قسمت شرقی شهر را سوار شوید. هزینۀ این تله‌کابین تنها 1 لاری است و می‌توانید از داخل آن مناظر زیبایی از شهر را مشاهده کنید.

با رسیدن به این مجسمه، همانند پارک متاتسمیندا، با منظره‌ای زیبا از شهر مواجه می‌شوید. همچنین می‌توانید هنگام بازگشت از قلعۀ مشرف بر شهر که در این منطقه قرار دارد بازدید کنید.

تفریحات شبانه

بسیاری از مردم باور دارند که تفلیس بهترین تفریحات شبانه در اروپای شرقی را دارد و تقریباً هم‌سطح برلین در اروپای غربی است. فرهنگِ مهمانی و تفریحات شبانه به بخشی از سبک زندگی مردم این شهر تبدیل شده و موسیقی در آن بسیار مهم و مقدس است. اگر به کلاب رفتن علاقه‌ای ندارید، بارهای محلیِ فراوانی در شهر وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید؛ ازجمله کلوب‌های جَز.

نظر شما دربارۀ جاهای دیدنی تفلیس چیست؟ دیدگاه خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: unusualtraveler.com

نوشته شده در ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ