ساعت بیگ بن | مشهورترین جاذبۀ لندن

شهرت ساعت بیگ بن از دقت بالا و ناقوس بسیار بزرگش نشئت می‌گیرد. جالب است بدانید که نام «بیگ بن» درواقع اسم ناقوس ساعت است که 15 تُن وزن دارد، اما اغلب مردم کل برج را با این نام می‌شناسند. ساعت بیگ بن در انتهای شمالیِ ساختمان مجلس انگلستان در منطقۀ وستمینسترِ شهر لندن قرار دارد. این برج در گذشته و تا سال 2012 با نام برج سنت استفان شناخته می‌شد و سپس در مراسم جشن جوبیلی الماسی الیزابت دوم بریتانیا (شصتمین سالگرد پادشاهی او) به برج الیزابت تغییر نام داد. عقربه‌های ساعت به ترتیب 2.7 و 4.3 متر طول دارند و ارتفاع خود برج به 97.5 متر می‌رسد. این ساعت با رصدخانه سلطنتی گرینویچ هماهنگ می‌باشد و از سال 1924 صدای ناقوس آن توسط بی‌بی‌سی پخش شده است.

ساعت بیگ بن

این ساعت توسط ادموند بکت دنیسون با همکاری سر جورج ایری (اخترشناس سلطنتی آن زمان) و ادوارد دنتِ ساعت‌ساز طراحی شد. نقش مهم دنیسون طراحی نوعی چرخ‌دنگِ گرانشِ جدید بود که باعث شد این ساعت بسیار دقیق باشد. در ساعت‌های آونگی، چرخ‌دنگ می‌تواند از طریق نوکِ هر یک از دندانه‌های سویینگِ دوگانۀ آونگ چرخش داشته باشد و ایمپالسی را به آونگ ارسال می‌کند تا آونگ به تاب خوردن ادامه دهد. یک چرخ‌دنگ ایده‌آل باید بتواند بدون اختلال در سویینگِ آزاد، ایمپالس را ارسال کند و ایمپالس می‌بایست تا حد ممکن یکدست باشد. چرخ‌دنگِ گرانشِ سه پایۀ طراحی‌شده توسط دنیسون برای ساعت بیگ بن، در نوع خود دومین چرخ‌دنگ گرانش سه پایه است.

در سال 1852 ادوارد دنت برندۀ کمیسیون ساختِ این ساعت بزرگ شد اما قبل از اینکه بتواند پروژه را به سرانجام برساند فوت کرد و کار ساخت ساعت توسط پسرش، فردریک دنت به پایان رسید. ساعت و ناقوس در سال 1859 با یکدیگر نصب و راه‌اندازی شدند. برخی از تاریخ‌دانان می‌گویند که لقب این ساعت (بیگ بن) از نام سر بنجامین هال، کمیسر امور الهام گرفته شده است.

ساعت بیگ بن

اولین قالب‌گیری برای ناقوس ساعت با شکست مواجه شد؛ دومین قالب‌گیری توسط جورج میرز از کارگاه ریخته‌گری وایتچپل بِل انجام شد و توسط ارابه‌ای که 16 اسب به آن وصل بودند به برج منتقل گردید. کمی بعد از نصب ناقوس، ترکی بر روی آن پدیدار شد و تا سال 1862 برای ترمیم از کار افتاد. دنیسون کارگاه ریخته‌گری را مقصر بروز ترک دانست و کارگاه نیز از او به دلیل تهمت زدن شکایت کرد (کار به دادگاه کشیده نشد). به مدت دو سال در طول جنگ جهانی اول، برای جلوگیری از هدف قرار گرفتن ساختمان مجلس توسط هواپیماهای دشمن، ناقوس ساعت بیگ بن ساکت بود. در طول جنگ جهانی دوم نیز این ساعت به همین دلیل ساکت نگه داشته شد. ناقوس در سال‌های 1934 و 1956 مورد ترمیم قرار گرفت. ساعت بیگ بن در سال 2007 تعمیر شد. در روز بیست‌ویکم ماه اوت در سال 2017، صدای ناقوس ساعت متوقف شد؛ چراکه پروژه‌ای چهارساله برای بازسازی برج در جریان بود. بر اساس برنامه‌ریزی این پروژه، ناقوسِ ساعت فقط در رویدادهای مخصوص به صدا در خواهد آمد؛ علی‌الخصوص شب سال نو و یکشنبه‌های بزرگداشت.

تصاویر ساعت بیگ بن

ساعت بیگ بن ساعت بیگ بن ساعت بیگ بن

منبع: britannica.com

نوشته شده در ۱ تیر ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ