دریای نور | مشهورترین الماس جهان در ایران

دریای نور یکی از مشهورترین و بزرگ‌ترین الماس‌ها در سراسر جهان است و شهرتش به گوش افراد زیادی رسیده است. شاید خیلی‌ها ندانند که الماس دریای نور در موزه جواهرات ملی ایران واقع در خیابان فردوسیِ شهر تهران نگهداری می‌شود.

دریای نور

داستان‌ها و افسانه‌های فراوانی پیرامون تاریخچۀ این الماس وجود دارد. برخی می‌گویند که دریای نور درواقع بخشی از دستۀ شمشیر افراسیاب بوده و سپس به دست رستم افتاده است. همچنین نقل می‌شود که این الماس توسط امیر تیمور دزدیده شد و درنهایت به دست محمدشاه هند افتاد.

بر اساس نوشته‌های تاریخی، نادرشاه افشار الماس دریای‌نور را در جنگ با هند (1739 م) با خود همراه داشته است. بعدازاینکه نادرشاه به قتل رسید، این الماس به دست شاهرخ میرزا نوۀ او افتاد. دنبال کردن مسیر تاریخی دریای‌نور نشان می‌دهد که این الماس نهایتاً به دست آغا محمدخان قاجار رسیده است.

افرادی – ازجمله ناصرالدین‌شاه – باور داشتند که این الماس درواقع یکی از گوهرهای تاج کورش بزرگ بوده است.

پس از شکست محمدعلی شاه از مشروطه‌خواهان، دریای نور از سفارت روسیه سر درآورد؛ اما سرانجام مشروطه‌خواهان آن را پس گرفتند. امروزه، الماس دریای‌نور در موزۀ جواهرات ملی ایران مرتبط با موزۀ بانک مرکزی نگهداری می‌شود.

کوه نور زوجِ دریای نور است که به دست هندی‌ها افتاد و درنهایت از انگلستان سر درآورد و حتی برای مدتی به‌عنوان یکی از گوهرهای تاج ملکۀ انگلستان مورد استفاده قرار گرفت.

افرادی می‌گویند که دریای نور و کوه نور هر دو در اختیار اولین امپراتور مغول هند بوده‌اند و سپس به دست محمدشاه افتاده‌اند. وقتی محمدشاه در جنگ با نادرشاه ایران در سال 1739 میلادی شکست خورد، تمام دارایی‌های باارزش خود را تسلیم کرد که الماس‌ها و تخت طاووسِ مشهور را نیز شامل می‌شد.

شکی نیست که دریای نور یکی از مشهورترین الماس‌های جهان است و برخی حتی آن را مشهورترین گوهر جهان می‌دانند. افرادی تخمین می‌زنند که کشف این الماس به 1000 سال پیش مرتبط می‌شود. نکتۀ قابل‌توجه دربارۀ این الماس، افزون بر اندازۀ بزرگ آن، رنگ خاصِ صورتی و کم‌نظیرش می‌باشد که آن را از جواهرات دیگر متمایز کرده است. برای اینکه ارزش دریای نور را بهتر درک کنید، جالب است بدانید که مدتی این گوهر با عنوان «پشتوانۀ پولی ملی ایران» یعنی ریال شناخته می‌شد. این الماس در حال حاضر حدود 182 قیراط وزن دارد؛ البته وزن دقیق آن مشخص نیست و وزن 182 قیراط وزنی تخمینی است. علت اینکه نمی‌توان این الماس را به‌طور دقیق وزن کرد، این است که جدا کردن آن از محل نصبش با خطر بالای آسیب دیدن محل نصب الماس همراه است. به‌احتمال‌زیاد دریای نور از الماس لوح بزرگ تراشیده شده است.

تصاویر دریای نور

دریای نور دریای نور دریای نور

نوشته شده در ۵ تیر ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ