سفر به گرجستان | راهنمای سفر و نکات مهم

برای سفر به گرجستان می‌توانید هر زمانی از سال اقدام کنید؛ در گرجستان هر فصل ویژگی‌های خود را دارد و می‌تواند به طرق مختلفی برای گردشگران جذاب باشد. یکی از جاذبه‌های گرجستان که افراد زیادی را به خود جذب می‌کند ورزش‌های زمستانی است. بهترین زمان برای اسکی کردن بین ماه‌های اکتبر تا آوریل می‌باشد. اواخر بهار و تابستان بهترین زمان برای علاقه‌مندان به ساحل و دریا و ورزش‌های آبی است. فصل پاییز برای کسانی مناسب است که به نوشیدنی‌های جذاب علاقه دارند؛ رنگارنگی این فصل در گرجستان مناظر دیدنی و کم‌نظیری را رقم می‌زند.

سفر به گرجستان

ویزا

شهروندان 95 کشور می‌توانند بدون ویزای گردشگری تا 365 روز در گرجستان اقامت داشته باشند. ایران نیز در این فهرست قرار دارد، اما مدت زمان اقامت برای ایرانیان به 45 روز محدود می‌باشد. برای مشاهدۀ فهرست کامل این کشورها می‌توانید به این وبسایت مراجعه کنید.

آب‌وهوا

آب‌وهوای گرجستان تحت تأثیر هوای نیمه‌گرمسیر از مناطق غربی و هوای مدیترانه‌ای از سمت شرق است. آب‌وهوای گرجستان در ماه‌های جولای و اوت بسیار گرم می‌شود. تابستان‌های این کشور افزون بر گرمای شدید، طولانی نیز هستند. میانگین دمای هوا در ماه اوت بین 23 تا 26 درجۀ سانتی‌گراد است.

دارو و واکسیناسیون

برای ورود به گرجستان نیازی به واکسیناسیون نیست. البته برخی داروها با محدودیت‌هایی مواجه هستند که حمل کردن آن‌ها ممکن است به مجوز و نسخه نیاز داشته باشد. همچنین در اختیار داشتن برخی داروها در این کشور ممنوع است.

سفر به گرجستان

ورود به گرجستان

راحت‌ترین راه برای سفر به گرجستان این است که با هواپیما به پایتخت این کشور یعنی شهر تفلیس پرواز کنید. همچنین می‌توانید از طریق قطار به کشورهای همسایه نظر ارمنستان و آذربایجان سفر کنید. امکان سفر به گرجستان از طریق خودرو از کشورهای روسیه، آذربایجان، ارمنستان و ترکیه وجود دارد. علاقه‌مندان به سفرهای دریایی نیز می‌توانند از شهر سوچیِ روسیه و شهر چورنومورسکِ اوکراین از طریق کشتی به گرجستان سفر کنند.

مقررات گمرک

باید هرگونه لوازم شخصی باارزشی که همراه دارید را به گمرک اطلاع دهید و همچنین اگر بیش از 30 هزار لاری گرجستان پول نقد همراه دارید می‌بایست گمرک را مطلع کنید. مسافران می‌توانند تا 200 نخ سیگار همراه خود داشته باشند. وارد کردن مواد منفجره و داروهای غیرقانونی به این کشور ممنوع است. همچنین خارج کردن آیتم‌های فرهنگی و ارزشمند (ازنظر تاریخی) از خاک گرجستان ممنوع می‌باشد؛ مگر آنکه برای انجام این کار از وزارت فرهنگ گرجستان مجوز داشته باشید.

سفر به گرجستان

رفت‌وآمد در گرجستان

ساختار حمل‌ونقل در این کشور به‌خوبی پیشرفت کرده است. رفت‌و‌آمد در گرجستان از طریق هواپیما، قطار، کالسکه، مینی‌بوس و خودروی سواری ممکن است.

پروازهای داخلی گرجستان سه فرودگاه محلی را به یکدیگر متصل می‌کنند: فرودگاه ناتاختاری (با 30 کیلومتر فاصله از تفلیس)، فرودگاه امبرولاری و فرودگاه مستیا. این پروازها توسط هواپیمایی خصوصیِ سرویس ایر (Service Air) انجام می‌شوند.

قطارهای گرجستان اغلب قسمت‌های کشور را به شهر تفلیس متصل می‌کنند و مقاصد اصلی نظیر باتومی را پوشش می‌دهند.

اقامت

هتل‌های گرجستان طیف وسیعی از گزینه‌ها و خدمات متنوع را در اختیار مسافران قرار می‌دهند. می‌توانید به‌راحتی هتل‌های لوکس، استاندارد یا ارزان‌قیمت را در اغلب شهرهای این کشور پیدا کنید. مراکز گردشگری این کشور یعنی شهرهای تفلیس و باتومی بیشترین تنوع هتل‌ها را دارند.

منبع: advantour.com

نوشته شده در ۹ تیر ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع راهنمای سفر
تبلیغات چپ