آب و هوای مسکو چگونه است | بهترین زمان سفر به مسکو

آب و هوای مسکو معمولاً با عباراتی نظیر «تابستان‌های خیلی گرم و مرطوب» و «زمستان‌های بلند و سرد» توصیف می‌شود و پایتخت روسیه در فصل‌های مختلف دماهای گوناگونی را تجربه می‌کند. در این مطلب به بررسی آب و هوای مسکو و بهترین زمان سفر به این شهر می‌پردازیم.

آب و هوای مسکو

تابستان: ژوئن تا اوت

آب و هوای مسکو در فصل تابستان بسیار گرم و مرطوب است و بارندگی‌های شدیدِ غیرمنتظره را تجربه می‌کند. در طول روز بادهای گرم رایج هستند و دمای هوا ممکن است تا 35 درجه یا بالاتر برسد. تابستان همچنین اوجِ فصل گردشگریِ پایتخت روسیه است؛ البته اغلب افراد محلی آخر هفته‌های تابستان را به کلبه‌های تابستانی خود در بیرون از شهر رفته یا برای خنک شدن به فضاهای سبز مسکو می‌روند. فصل تابستان فرصت خوبی برای بازدید از شهرهای گلدن رینگ در شمال شرقی مسکو و حومۀ شهر است.

میانگین دمای هوا: 12 تا 26 درجۀ سانتی‌گراد

لباس مناسب این فصل: تی‌شرت، پیراهن، شلوار و کفش‌های تخت و معمولی

لوازم مناسب: عینک آفتابی، چتر و یک کت نازک برای شب

پاییز: سپتامبر تا اکتبر

پاییز در مسکو کوتاه است و از نظر گردشگری فصل خلوتی محسوب می‌شود و فرصت خوبی برای بازدید از جاذبه‌های این شهر می‌باشد. اواخر ماهِ سپتامبر ممکن است یک یا دو هفته هوا گرم شود که مردم مسکو به این دوره «تابستانِ مادربزرگ» می‌گویند. فصل پاییز بهترین زمان برای بازدید از پارک‌ها و بلوارهای پر از برگ‌های نارنجی است. دمای هوا در ماه اکتبر سریعاً کاهش می‌یابد، چراکه اولین بارش برف در این ماه اتفاق می‌افتد. همچنین سالِ فرهنگیِ مسکو در این ماه آغاز می‌شود.

میانگین دمای هوا: 3 تا 16 درجۀ سانتی‌گراد

لباس مناسب: کت گرم، شلوار جین، شلوار کتان، لباس آستین‌بلند، پیراهن و چکه‌های ضدآب

لوازم مناسب: شال، دستکش و چتر

آب و هوای مسکو

زمستان: نوامبر تا مارس

اینکه روس‌ها به پوشیدن لباس‌های خزدار عادت کرده‌اند دلیل دارد؛ زمستان‌های مسکو به‌شدت سرد بوده و هر کسی نمی‌تواند آن را تحمل کند. بین ماه‌های نوامبر و مارس شهر کاملاً توسط برف پوشانده می‌شود و به همین دلیل است که می‌گویند زمستان‌های مسکو طولانی‌، بسیار سرد و تاریک‌اند و برخی روزها خورشید فقط یک ساعت خود را نشان می‌دهد. ساکنین مسکو معمولاً برای گرم نگه داشتن خود در خانه‌هایشان می‌مانند؛ البته جشن‌های بسیار بزرگ سال نو و رویدادهای فرهنگیِ مختص زمستان باعث می‌شود که از خانه‌ها بیرون بیایند و از آتش‌بازی و کنسر‌ت‌های رایگان لذت ببرند.

میانگین دمای هوا: منفی 10 تا 3 درجۀ سانتی‌گراد

لباس مناسب: کت بلند، شلوار جین، لباس آستین‌بلند، ژاکت، جوراب‌های ضخیم، چکه، دستکش و شال

لوازم مناسب: ترمال (لباس زیر بلند)

بهار: آوریل تا مه

بعد از پشت سر گذاشتن یک زمستان سرد و طولانی، هوا یواش‌یواش گرم‌تر می‌شود. در ماه آوریل دمای هوای مسکو افزایش می‌یابد و بهار از راه می‌رسد و مناظر دوباره سبزرنگ می‌شوند، البته هنگام شب همچنان به کت نیاز دارید. بهار در مسکو فصلِ جشن گرفتن و شادی کردن است و مردم در اوایل ماه مه در «روز کارگر» و «روز پیروزی» به برگزاری مهمانی‌ها، نمایش‌ها و آتش‌بازی‌ها مشغول می‌شوند. از نظر گردشگری نیز این فصل خلوت بوده و شهر شلوغ نیست؛ درنتیجه زمان مناسبی برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری مسکو محسوب می‌شود.

میانگین دمای هوا: 2 تا 18 درجۀ سانتی‌گراد

لباس مناسب: کت گرم، شلوار جین، شلوار کتان، لباس آستین‌بلند، پیراهن و چکمه‌های ضدآب

لوازم مناسب: شال، دستکش و چتر

منبع: studentflights.com

نوشته شده در ۱۳ تیر ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع راهنمای سفر
تبلیغات چپ