هیروشیما کجاست و چرا بمباران اتمی شد؟

هیروشیما یکی از شهرهای ژاپن و مرکز استان هیروشیما است. این شهر در منطقۀ چوگوکو در غرب جزیرۀ هونشو قرار دارد. هیروشیما در تاریخ 1 آوریل 1889 به‌عنوان شهر شناخته شد و در تاریخ 1 آوریل 1980 رسماً توسط حکومت به‌عنوان یک شهر تعیین گردید. بر اساس سرشماری جمعیت در اوت 2016، هیروشیما به‌طور تخمینی 1.196.274 نفر جمعیت دارد. بدون شک یکی از رویدادهای تاریخی که باعث شده بسیاری از مردم با نام این شهر آشنا باشند جنگ جهانی دوم و بمباران اتمی ژاپن است. درواقع در طول تاریخ، هیروشیما اولین شهری بود که توسط سلاح اتمی هدف قرار گرفت. این بمباران در اواخر جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد؛ زمانی که نیروی هوایی ایالات‌ متحده آمریکا (USAAF) در تاریخ 6 اوت 1945 در ساعت 8:15 صبح یک بمب اتمی را بر روی این شهر رها کرد.

هیروشیما

پروژۀ منهتن

قبل از شروع جنگ در سال 1939، گروهی از دانشمندان آمریکایی که بسیاری از آن‌ها پناهنده بودند و از دست رژیم‌های فاشیست در اروپا فرار کرده بودند، دربارۀ پژوهش‌های آلمان نازی برای تولید سلاح اتمی نگران شدند. در سال 1940، دولت ایالات متحده حمایت مالی خود از برنامۀ توسعۀ سلاح اتمی را آغاز کرد که پس از وارد شدن آمریکا به جنگ جهانی دوم، این برنامه به‌طور مشترک تحت کنترل «ادارۀ پژوهش‌ها و توسعه‌های علمی» و «وزارت جنگ» این کشور قرار گرفت. رهبریِ ساخت‌وساز بخش عمدۀ امکاناتِ لازم برای این برنامۀ فوق سری به سپاه مهندسی ارتش ایالات متحده سپرده شد و با عنوان «پروژۀ منهتن» نام‌گذاری گردید (چراکه سپاه مهندسی در منطقۀ منهتن مستقر بود.)

چند سال بعد از آغاز پروژه، دانشمندان کار خود را برای تولید مواد ضروری برای ساخت فیژن هسته‌ای اورانیوم 235 و پلوتونیوم (Pu-239) آغاز کردند. ایشان این مواد را به لوس آلاموس در نیومکزیکو فرستادند؛ جایی که در آن گروهی به رهبری جی. رابرت اوپنهایمر برای تبدیل این مواد به بمب اتمی قابل‌استفاده فعالیت می‌کرد. در صبح 16 جولای 1945، پروژۀ منهتن اولین آزمایش موفقیت‌آمیز یک دستگاه اتمی (بمب پلوتونیوم) را در منطقۀ آزمایشی ترینیتی در آلاموگوردویِ نیومکزیکو به سرانجام رساند.

هیروشیما

ژاپنی که تسلیم نشد

هم‌زمان با آزمایش ترینیتی، متفقین (کشورهای ضد آلمان نازی) آلمان را در اروپا شکست داده بودند. بااین‌وجود، علیرغم شانس بسیار کم برای پیروزی، ژاپن سوگند خورده بود که تا قطرۀ آخر خون در اقیانوس آرام به جنگ ادامه دهد. درواقع، بین ماه‌های آوریل و جولای در سال 1945، تلفات وارد شده به نیروهای متفقین توسط نیروهای ژاپنی جمعاً به‌اندازۀ نیمی از تلفات جنگ در سه سال اخیر بود و نشان می‌داد که ژاپن هنگام مواجه با شکست می‌تواند تا چه حد مرگبار و خطرناک باشد. در اواخر ماه جولای، حکومت نظامیِ ژاپن درخواست متفقین را برای تسلیم شدن رد کرد. این درخواست با چنین پیامی همراه بود: در صورت تسلیم نشدن، با «نابودی کامل و سریع» مواجه خواهید شد.

ژنرال داگلاس مک‌آرتور و سایر فرماندهان نظامی ارشد مایل بودند تا بمباران ژاپن به شکل مرسوم ادامه یابد و با حمله‌ای عظیم به خاک ژاپن به نام «عملیات سقوط» همراه گردد. این فرماندهان به ترومن (رئیس‌جمهور وقت آمریکا) هشدار دادند که چنین حمله‌ای می‌تواند تلفات جانی ایالات متحده را تا 1 میلیون نفر افزایش دهد. به‌منظور جلوگیری از این تلفات بالا و به امید پایانِ سریع جنگ، ترومن تصمیم گرفت با نادیده گرفتن پایبندیِ اخلاقیِ وزیر جنگ هنری استیمسن، ژنرال دوایت آیزنهاور و تعدادی از دانشمندان پروژۀ منهتن، از بمب اتم علیه ژاپن استفاده کند. موافقین استفاده از بمب اتم مانند جیمز بایرنز (وزیر خارجۀ ترومن) باور داشتند که استفاده از چنین بمب نابودگری نه‌تنها به جنگ پایان می‌دهد، بلکه ایالات متحده را در موقعیت دست بالایی برای مشخص شدن وضعیت پساجنگ قرار خواهد داد.

هیروشیما

«پسر کوچک» و «مرد چاق»

هیروشیما یکی از مراکز تولیدات ژاپن بود و آن زمان حدوداً 350 هزار نفر جمعیت داشت. این شهر که در فاصلۀ 500 مایلی توکیو قرار دارد به‌عنوان اولین هدفِ بمباران اتمی آمریکا تعیین شد. بعد از رسیدن بمب 9000 پوندی اورانیوم 235 به پایگاه ایالات متحده در جزیرۀ تینیان در اقیانوس آرام، این بمب در یک هواپیمای بمب‌افکنِ B-29 بارگذاری شد. هواپیما در ساعت 8:15 صبح این بمب را که با لقب «پسر کوچک» شناخته می‌شد با استفاده از چتر بر روی هیروشیما انداخت. بمب اتم در ارتفاع 2000 فوتی بر فراز هیروشیما منفجر شد و موج انفجارش مساحتی به‌اندازۀ 5 مایل مربع از شهر را نابود کرد. این موج انفجار با قدرتِ انفجارِ 12 تا 15 هزار تن تی‌ان‌تی برابر است.

نابودیِ هیروشیما نتوانست به تسلیم شدن ژاپن ختم شود. در تاریخ 9 اوت چارلز سوئینی یک بمب‌افکن B-29 دیگر را از جزیرۀ تینیان به سمت ژاپن هدایت کرد. ازآنجایی‌که ابرهای انبوهی بر فراز هدف این هواپیما یعنی شهر کُکورا قرار داشت، خلبان به سمت هدف ثانویه یعنی شهر ناگازاکی تغییر مسیر داد. در ساعت 11:02 صبح بمب پلوتونیوم ملقب به «مرد چاق» بر فراز شهر ناگازاکی رها شد. این بمب از اولین بمب که در شهر هیروشیما استفاده شد قدرتمندتر بود و تقریباً 10 هزار پوند وزن داشت. هدف از ساخت این بمب ایجاد انفجاری به قدرت 22 کیلوتن بود. توپوگرافی ناگازاکی (دره‌های باریک بین کوه‌ها) باعث شد تا اثر بمب کاهش یابد و مساحتِ تخریب آن به 2.6 مایل مربع محدود گردد.

در ظهر 15 اوتِ 1945، امپراتور هیروهیتو از طریق پیام رادیویی تسلیم شدن ژاپن را اعلام کرد. این خبر به‌سرعت پخش شد و جشن‌های «پیروزی در ژاپن» در ایالات متحده و سایر کشورهای متفقین برگزار گردید. توافق رسمیِ تسلیم شدن ژاپن در تاریخ 2 سپتامبر بر روی کشتی جنگیِ ایالات متحده به نام «میزوری» در خلیج توکیو امضا شد.

تصاویر هیروشیما بعد از بمباران اتمی

هیروشیما هیروشیما هیروشیما

منبع: history.com

نوشته شده در ۲۳ تیر ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ