قطر ایرویز | با بهترین هواپیمایی جهان آشنا شوید

افراد مختلف نظرات گوناگونی دربارۀ بهترین هواپیمایی جهان دارند، اما بر اساس بررسی‌های شرکت Skytrax قطر ايرويز بهترین هواپیمایی جهان در سال 2019 انتخاب شده است. قطر ايرويز همچنین در سال‌های 2017، 2015، 2012 و 2011 این عنوان را به خود اختصاص داده است. از دیگر افتخارات این هواپیماییِ دولتی می‌توان به جوایز گوناگون در دسته‌بندی‌هایی نظیر «بهترین بیزینس کلاس» و «بهترین هواپیمایی در خاورمیانه» اشاره کرد.

قطر ايرويز

اولین هواپیمایی دارای ایرباس A350

در تاریخ 15 ژانویه 2015، هواپیمای جدید ایرباس A350-900 اولین پرواز تجاری خود را در مسیر دوحه-فرانکفورت به انجام رساند. این پرواز برای کسانی که برای ساخت چنین هواپیمای بی‌نظیری تلاش کرده بودند موفقیتی قابل‌توجه بود. ایرباس A350 زمانی تنها یک رؤیا بود، اما در سال 2015 به یک واقعیت تبدیل شد و در زمان خود مدرن‌ترین هواپیمای جهان محسوب می‌شد.

هزینۀ ساخت این هواپیما حدوداً 11 میلیارد یورو تخمین زده می‌شود و تا به امروز 777 فروند ایرباس A350 توسط 43 هواپیمایی در سراسر جهان سفارش داده شده است. 80 فروند از این تعداد متعلق به قطر ايرويز بوده که بزرگ‌ترین سفارش ایرباس در بین تمام هواپیمایی‌ها می‌باشد.

فرودگاه دوحه؛ بهترین فرودگاه خاورمیانه

مقر قطر ايرويز یا فرودگاه بین‌المللی حمد چندین مرتبه به‌عنوان بهترین فرودگاه خاورمیانه انتخاب شده است. این فرودگاه در تاریخ 30 آوریل 2014 آغاز به کار کرد و تنها 10 کیلومتر با مرکز شهر دوحه فاصله دارد که از طریق مترو و اتوبوس در دسترس می‌باشد.

نیمی از فرودگاه بر روی زمین‌های بهسازی‌شده قرار دارد و طولِ هر دو باند فرودگاه از اغلب فرودگاه‌های بین‌المللی بیشتر است. علت طولانی‌تر بودن باندها این است که گرمای تابستان شدید بوده و اجازه نمی‌دهد تا موتور هواپیماها رانش کامل داشته باشد. فرودگاه بین‌المللی حمد به‌تازگی همکاری خود با تیم فوتبال بایرن مونیخ آلمان را اعلام کرده است.

قطر ايرويز در تمام قاره‌ها فعالیت دارد

تنها تعداد کمی از هواپیمایی‌ها هستند که به تمام قاره‌های جهان پرواز مستقیم دارند؛ قطر ایرویز یکی از این هواپیمایی‌هاست. این ویژگی باعث می‌شود تا فرودگاه بین‌المللی حمد یکی از پنج فرودگاه در جهان باشد که اتصال بدون وقفه بین تمام قاره‌ها برقرار کرده است. چهار فرودگاه دیگر که به تمام قاره‌ها متصل هستند عبارت‌اند از فرودگاه‌های ابوظبی و دبی در خاورمیانه، فرودگاه ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی و فرودگاه جورج بوش در هیوستون.

ائتلاف با سایر هواپیمایی‌ها

مطمئناً پیوستن قطر ايرويز به اتحاد شرکت‌های هواپیمایی آمریکایی به نام OneWorld در نیویورک باعث خوشحالی بسیاری از افراد شد. در سال 1999 شرکت‌های هواپیمایی ازجمله ایر برلین، امریکن ایرلاینز یا فین‌ایر با یکدیگر متحد شدند تا در مقابل اتحاد ستاره (Star Alliance) و اسکای‌تیم (SkyTeam) قرار بگیرند. اتحاد OneWorld پانزده عضو کامل دارد و طبق بررسی‌های Skytrax بهترین اتحاد شرکت‌های هواپیمایی می‌باشد.

قطر ايرويز

حمایت قطر ايرويز از بهترین تیم جهان

در سال 2013، قطر ايرويز و تیم فوتبال بارسلونا که هر دو به ترتیب از غول‌های هواپیمایی و فوتبال هستند، تصمیم گرفتند تا با یکدیگر همکاری داشته باشند. این همکاری به قراردادی منجر شد که ارزش آن در هر فصل 60 میلیون یورو است. بر اساس این قرارداد، ستارۀ فوتبال لیونل مسی به تبلیغ هواپیمایی قطر می‌پردازد و همچنین ستاره‌های پرچم بارسلونا قبل از پخش فیلم سینمایی در هواپیماهای قطر ایرویز نمایش داده می‌شوند. افزون بر این موارد، ویدیوی ایمنی هواپیما نیز با همکاری بازیکنان بارسلونا ضبط شده است؛ بازیکنان تیم به مسافران نشان می‌دهند که چگونه از ماسک اکسیژن استفاده کرده یا چطور در مواقع اورژانسی اقدامات لازم را انجام دهند. این ویدیوی آموزشی در وب‌سایت یوتیوب بیش از 10 میلیون بار دیده شده است.

استفاده از ایرباس A380، A350 و دریم‌لاینر برای اولین بار

قطر ايرويز اولین هواپیمایی است که تمام پروازهایش با هواپیماهای جدید انجام می‌شود. بسیاری از هواپیمایی‌های بزرگ در حال تغییرات قابل‌توجه در هواپیماهای خود هستند و محصولات جدید را جایگزین هواپیماهای قدیمی کرده‌اند. درحالی‌که بسیاری از هواپیمایی‌ها برای انتخاب بین ایرباس A350، دریم‌لاینر یا A380 تصمیم‌گیری می‌کنند، قطر ایرویز تمام این هواپیماها را در پروازهای خود جای داده است.

انقراض تیزشاخ عربی در سال 1972

مطمئناً تیزشاخِ بنفش‌رنگ را بر روی بالۀ هواپیماهای قطر ايرويز دیده‌اید. تیرشاخ عربی حیوان ملی قطر است که در سال 1972 میلادی به‌طور کامل در حیات وحشِ این کشور منقرض گردید، اما در سال 1982 دوباره احیاء شد. در مراحل ابتدایی برای احیاء این حیوان از دو گله تیزشاخ عربی استفاده شد؛ یک گله از باغ وحشی در فینکس در آریزونا به قطر آورده شد و گلۀ دیگر از کلکسیونِ شخصیِ فردی ناشناخته در عربستان سعودی.

برنامۀ احیاء این حیوان به کشورهای عمان، امارات، اسرائیل، عربستان و اردن نیز راه پیدا کرد. امروزه بعد از گذشت 25 سال این گونۀ جانوری در سرتاسر شبه‌جزیرۀ عربستان زندگی می‌کند و به‌عنوان گونۀ «آسیب‌پذیر» شناخته می‌شود که موفقیت بزرگی برای متصدیان این برنامه است.

طولانی‌ترین پرواز جهان

پرواز روزانه از دوحه به آوکلند طولانی‌ترین مسیر پرواز در جهان است که مسافت بین پایتخت قطر و بزرگ‌ترین شهر نیوزلند را طی می‌کند (14.536 کیلومتر). این پرواز حدوداً 18 ساعت و 30 دقیقه طول می‌کشد.

بسیاری از هواپیماها نمی‌توانند چنین مسیر طولانی‌ای را طی کنند و تنها گزینۀ مناسب بوئینگ 777-200LR می‌باشد. حروف LR در نام این مدل هواپیما مخفف عبارت Longer Range یا «مسافت طولانی» است. تفاوت این مدل با مدل معمولی 777 در مخزن‌های سوخت بیشتر، تجهیزاتِ فرودِ سبک‌تر و سربال‌های مایل می‌باشد.

منبع: gotravelyourway.com

نوشته شده در ۲۵ تیر ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع اخبار گردشگری
تبلیغات چپ