دوبلین کجاست و چه جاذبه‌هایی دارد؟

دوبلین پایتخت کشور ایرلند است و بین روستای هوث در شمال و شهر دالکی در جنوب این کشور قرار دارد. رودخانۀ لیفی که به لنگرگاه سرازیر می‌شود، شهر دوبلین را به دو قسمت تقسیم کرده است. این شهر همچنین پل‌های فراوانی دارد که معروف‌ترین آن‌ها پل اوکانل (O’Connell) نام دارد. در این مطلب به معرفی پایتختِ زیبای ایرلند و جاذبه‌های آن می‌پردازیم.

دوبلین

کالج ترینیتی و کالج گرین

کالج ترینیتی احتمالاً بهترین مکان برای شروع تور دوبلین بوده و در قلبِ پایتخت قرار داشته و تاریخچۀ جالب و غنی‌ای دارد. این دانشگاه همچنین قدیمی‌ترین کالجِ ایرلند می‌باشد و در سال 1592 میلادی توسط ملکه الیزابت یکم تأسیس شده است. دانشگاه ترینیتی در زمینی دنج به مساحت 40 آکر واقع شده و دارای مسیرهای سنگ‌فرش، باغ‌ها و پارک‌های گوناگون است و به دلیل داشتن کلکسیونی از گنجینه‌های ارزشمند مشهور می‌باشد. برخی از این گنجینه‌ها عبارت‌اند از کتاب کیلز، کتاب‌های Durrow و Armagh و یک چنگ باستانیِ ایرلندی. همچنین وسایل ارزشمند دیگری در این کالج نگهداری می‌شوند و بیش از 200 هزار کتاب قدیمی در اتاق Long Room این مجموعه وجود دارد.

کالج گرین نیز در همین منطقه واقع شده است و روبه‌روی آن ساختمانی قرار دارد که در گذشته به‌عنوان ساختمان مجلس استفاده می‌شده است. این ساختمان امروزه شعبه‌ای از بانک ایرلند می‌باشد.

خیابان گرفتن – Grafton Street

این خیابان که اصلی‌ترین مرکز خرید در دوبلین محسوب می‌شود، تنها چند قدم با کالج ترینیتی فاصله دارد. مجسمۀ مالی مالون در انتهای این خیابان قرار گرفته و مطمئناً با عبور از این مسیر متوجه حضور آن خواهید شد. بسیاری از گروه‌های موسیقی و نوازندگان در کنار این مجسمه اجراهای زنده داشته‌اند، ازجمله بونو، عضو گروه U2. خیابان گرفتن مملو از بوتیک‌ها، جواهرفروشی‌ها و فروشگاه‌های گوناگون است. اگر عاشق خرید کردن هستید، حتماً به این خیابان و فروشگاه‌های جذاب آن سر بزنید.

پارک سن استفان – St. Stephens Green

بعد از خوردن یک غذای خوشمزه در کافۀ Bewley’s Oriental در خیابان گرفتن می‌توانید به پارک سن استفان مراجعه کنید که توسط ساختمان‌های گرجستانی احاطه شده است، البته متأسفانه برخی از این ساختمان‌ها در دهه‌های 1960، 70 و 80 میلادی فرو ریخته‌اند. این پارک 22 آکر مساحت دارد و حقیقتاً از محبوب‌ترین جاذبه‌های دوبلین می‌باشد. اگر از زندگی شلوغ و آلودۀ شهری خسته شده‌اید، می‌توانید به پارک سن استفان مراجعه کرده و کمی آرامش کسب کنید.

موزه کوچک دوبلین

موزه دوبلین در قسمت شمالی خیابان داسن (Dawson) قرار دارد و بازدید از آن برای هر کسی که به دوبلین سفر می‌کند امری ضروری است. در این موزه می‌توانید به تماشای زندگی مردم دوبلین و تحول آن‌ها در یک قرن گذشته بپردازید. این موزه در سال 2011 افتتاح شد و امروزه میزبان نمایشگاه‌ها و رویدادهای گوناگونی است. میز تریبون استفاده شده توسط جان اف. کندی در این موزه نگهداری می‌شود که ایشان در سال 1963 از پشت همین میز دربارۀ مجلس ایرلند صحبت کرده بود.

دوبلین

گالری ملی ایرلند

اگر در انتهای خیابان کیلدر به سمت راست بپیچید، به گالری ملی ایرلند می‌رسید که ورودی‌های آن در خیابان کلر و ضلع غربی مریون قرار دارد. کلکسیون ارزشمندی از آثار هنری ایرلندی به همراه کلکسیونی از هنرهای اروپایی و خاورمیانه‌ای در این گالری قرار دارند و حقیقتاً آن را به یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی دوبلین تبدیل کرده‌اند.

این گالری در سال 1864 افتتاح شد و بال‌های آن در سال 1903، 1968 و 2002 افزوده شدند. بخش‌های گوناگون گالری ملی ایرلند عبارت‌اند از موزه ییتز، هفت اتاق برای هنر ایرلندی، نقاشان ایتالیایی، اتاق شاو و اتاق باروک. این گالری که 4 طبقه دارد به‌طور منظم میزبان نمایشگاه‌های موقت است و همچنین یک کافۀ بسیار خوب و محبوب دارد.

میدان مریون

از خروجیِ اصلی گالری ملی خارج شوید تا به میدان مریون برسید. این میدان توسط خانه‌ها و دفاتر خصوصی گوناگون احاطه شده است و از تصاویر و کارت‌پستال‌های شهر مملو می‌باشد. در مرکز میدان پارک زیبایی وجود دارد و مجسمۀ معروف‌ترین نویسندۀ ایرلندی، اسکار وایلد در این مکان قرار دارد.

دفتر پست عمومی – The GPO

اداره پست معروفِ دوبلین در خیابان اوکانل واقع شده است و ساخت آن به سال 1814 میلادی مربوط می‌شود. شورش شکست‌خوردۀ ایرلند در سال 1916 در این مکان آغاز گردید و سوراخ‌های گلوله هنوز بر روی دیوارهای ساختمان اداره پست دیده می‌شوند.

پارک ققنوس و باغ وحش دوبلین

باغ وحش دوبلین در داخل پارک ققنوس واقع شده است که بزرگ‌ترین پارک حصارکشی‌شدۀ شهری در سراسر اروپا محسوب می‌شود و 1750 آکر مساحت دارد. وسعت این پارک شگفت‌انگیز است، چراکه در داخل شهر نسبتاً کوچکی قرار دارد. صدها گوزن به‌طور آزادانه در این پارک زندگی می‌کنند و خانۀ رئیس جمهور ایرلند نیز در همین منطقه واقع شده است. خانۀ سفیر آمریکا در ایرلند نیز در نزدیکی این خانه قرار دارد و با نام دیرفیلد (Deerfield) شناخته می‌شود.

منبع: planetware.com

نوشته شده در ۲۹ تیر ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ