جاهای دیدنی آمستردام + تصاویر

آمستردام پایتخت هلند است و یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در اروپا محسوب می‌شود. دانشگاه‌ها، آکادمی‌ها و موسسه‌های تحقیقاتی به همراه بیش از 40 موزه، تئاترهای فراوان و مراکز سرگرمی همگی باعث شده‌اند تا آمستردام به بزرگ‌ترین مرکز فرهنگی در کشور هلند تبدیل شود. بعلاوه، خانه‌های تاریخی این شهر بسیار معروف هستند. این شهر پل‌های زیبایی دارد که 90 جزیرۀ آن را به هم متصل می‌کنند. در این مطلب به معرفی جاهای دیدنی آمستردام می‌پردازیم.

جاهای دیدنی آمستردام

موزه ملی آمستردام

این موزه یکی از مشهورترین جاهای دیدنی آمستردام است و مطمئناً مهم‌ترین مرکز هنری شهر محسوب می‌شود. موزه ملی آمستردام در سال 1809 میلادی افتتاح شد تا کلکسیون بزرگی از آثار هنری و لوازم عتیقۀ نادر را نگهداری کند. از آثار موجود در کلکسیون بسیار بزرگ این موزه می‌توان به هفت میلیون اثر هنری و 5 هزار نقاشی مهم در 250 اتاق گوناگون اشاره کرد. علاوه بر نقاشی‌ها، موزه ملی آمستردام همچنین کتابخانۀ بزرگی دارد که بیش از 35 هزار کتاب و دست‌نویس را شامل می‌شود. همچنین آثار گوناگونی در این موزه وجود دارند که توسعۀ هنر و فرهنگ در هلند را به نمایش گذاشته‌اند. برخی از مهم‌ترین آثار موزه عبارت‌اند از کلکسیون صنایع دستیِ سنتی، تندیس‌های مربوط به قرون وسطی و سبک‌های هنری مدرن.

موزه آن فرانک

این موزه همان‌طور که از نامش پیداست به شناخته‌شده‌ترین قربانی فاجعۀ هولوکاست تعلق دارد و جزئیات زندگی کوتاه او را به نمایش می‌گذارد. آن فرانک و خانواده‌اش مهاجران یهودی بودند که از شهر فرانکفورتِ آلمان فرار کردند و به هلند پناهنده شدند. آن فرانک در این دوران خاطرات خود را یادداشت می‌کرد که بعد از پایان جنگ و چند سال پس از مرگش در 15 سالگی به یکی از کتاب‌های پرفروش در سراسر جهان تبدیل شد (او تنها دو ماه قبل از پایان جنگ کشته شد). بخش عمدۀ خانۀ آن فرانک که امروزه به موزه تبدیل شده است به همان شکل قدیمی خود باقی مانده و تغییری در آن ایجاد نشده است. این موزه درواقع یادمانی اندوه‌بار از فاجعه‌ای تاریخی می‌باشد.

موزه ون گوگ

موزه ون گوگ یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی آمستردام است و بین هنردوستان و تاریخ‌دانان طرفداران زیادی دارد. این موزه در سال 1972 افتتاح شد و به زندگی سخت و فوق‌العاده هنریِ یکی از مشهورترین نقاش‌های هلندی اختصاص یافت. بزرگ‌ترین کلکسیون نقاشی‌ها و آثار هنری ون گوگ در این موزه نگهداری می‌شود که اغلب این آثار توسط برادر او و سایر اعضای خانواده‌اش به موزه اهدا شده است. کلکسیون موزه عبارت است از 200 نقاشی مهم، 500 کنده‌کاری و طراحی و 700 نامه‌ای که ون گوگ به دوستان و اعضای خانواده‌اش نوشته است.

محلۀ جوردان (Jordaan)

جوردان محبوب‌ترین محلۀ آمستردام است و ترکیبی از مناطق مسکونی با باغ‌های زیبا، بازارهای سرزنده و بوتیک‌ها و رستوران‌های لوکس می‌باشد. گردشگران می‌توانند به‌راحتی به این محله مراجعه کرده و ساعت‌ها از وقت خود را صرف تماشای خیابان‌های زیبای آن کنند. موزه آن فرانک و موزه وون‌بوتس (Woonboots) نیز در محلۀ جوردان قرار دارد. بازار Lindengracht یکی از مراکز خرید محبوب این منطقه است که می‌توانید با مراجعه به آن انواع لوازم، محصولات، گل‌ها و خوراکی‌های گوناگون را تهیه کنید.

جاهای دیدنی آمستردام

فوندل‌پارک (Vondelpark)

فوندل‌پارک معروف‌ترین و پربازدیدترین پارک آمستردام است و 116 آکر مساحت دارد و امکانات و جاذبه‌های فراوانی را در خود جای داده است. علاوه بر وفور فضاهای سبز به همراه برکه‌های آرامش‌بخش، این پارک خاستگاه یک باغ گل رز می‌باشد که 70 نوع از این گل را شامل می‌شود. همچنین مجموعه‌ای از مجسمه‌ها، زمین‌های بازی و سایر امکانات تفریحی ازجمله تئاتر روبازِ فوندل‌پارک در این پارک تعبیه شده‌اند. این تئاتر در طول ماه‌های مه و سپتامبر به‌عنوان مکانی برای فعالیت‌های مرتبط با موسیقی و تئاتر استفاده می‌شود.

میدان دم (Dam)

میدان دم یا دام یکی از محبوب‌ترین نواحی گردشگری و از جاهای دیدنی آمستردام است. برجسته‌ترین ویژگی این میدان کاخ سلطنتی یا کاخ رویال است که به قرن هفدهم مربوط می‌شود. این کاخ به‌عنوان محل زندگی خانوادۀ سلطنتی هلند استفاده می‌شده است و امروزه نیز کاربردهای سلطنتی دارد. میدان دم همچنین خاستگاه جاذبه‌های گردشگری مهمی نظیر نیوچرچ، موزه مادام توسو و تندیس یادوارۀ ملی می‌باشد که به سربازان هلندی کشته شده در جنگ جهانی دوم اختصاص داده شده است. این میدان عمومی بسیار بزرگ بوده و طبعاً مملو از کافه‌ها و فروشگاه‌های متنوع می‌باشد.

کاخ سلطنتی

این کاخ در گذشته به‌عنوان ساختمان شهرداری استفاده می‌شده و محل اقامت پادشاه در شهر آمستردام می‌باشد. ساخت‌وساز این کاخ رویدادی تاریخی بود که در سال 1648 آغاز گردید و معماری آن از رم باستان الهام گرفته است و نمای بیرونی آن بسیار کلاسیک بوده و فضای داخلی آن بسیار لوکس می‌باشد. یکی از ویژگی‌های برجستۀ این کاخ اتاق گنجینه بوده که شومینه‌ای مرمری داشته و سقف آن به نقاشی‌های کورنلیس هولستین آراسته است.

منبع: planetware.com

نوشته شده در ۳۱ تیر ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ